13 000 növényfaj – Vácrátóton a növényeket kedvelők most felfedezők is lehetnek
Van egy kert nem messze Budapesttől, ahová bármikor érdemes ellátogatni, mert mindig tartogat érdekességeket, látványosságokat. Aki szereti a botanikus kerteket, az már biztos eljutott legalább egyszer Vácrátótra. És bár nagy élmény lehetett akkor, az igazság az, hogy minden hónapban más és más, ezért többször is érdemes felkeresni. Aki pedig még nem látta ezt a varázslatos gyűjteményt, annak mindenképpen el kell jönnie ide egyszer.
Az országban itt található meg a legnagyobb növényrendszertani gyűjtemény.



Éppen ezért a kert sokféle szempont alapján bejárható. Egyik remek ötlet a hónap virágainak felkutatása.
Ehhez minden hónapban egy kis füzetet állítanak össze a botanikus kert munkatársai. Ebben egy térképen jelölik, hogy hol található az éppen akkor virágzó növény, fa, bokor. A növényekről pedig részletes leírást is adnak, így nem csak megnézni lehet őket, hanem sok érdekesség is kiderül róluk.
Mi áprilisban jártuk be a térkép segítségével a kertet. Jó móka volt „felfedezőként” lesni az útvonalat, beazonosítani a növényeket. És persze közben sok más érdekességet is megcsodáltunk. A remek időben a magunkkal hozott piknik-kosárból megebédeltünk, és a végén még egy kis rajzolásra, színezésre is maradt időnk a Berkenyeházban.




A kisgyerekek is élvezik a „kalandozást”, örömmel fedezik fel a vízimalmot, bújnak át a „barlangon”, szemlélik csodálattal a vízipókot, vagy lesik a fák között szaladgáló mókust.
Vácrátót igazi családi kikapcsolódás, hétvégenként pedig programokat is szerveznek.
A 27 hektáros kertben közel 13 000 növényfajt, illetve -fajtát mutatnak be. Ezzel a vácrátóti az ország legnagyobb botanikus kertje és egyben az élő növények leggazdagabb hazai gyűjteménye.
De lássunk néhány érdekességet áprilisból:
1. Nárciszok
A hagymás növénynek közel 30 faja él a Földközi-tenger mellékén. Magányosan, vagy csoportban is nőnek. Illatuk, színük és szép formájuk miatt az ókor óta szívesen ültetik őket a kertekbe. Az egymással könnyen kereszteződő nárciszok a növénynemesítők kedvelt alanyai.


2. Babiloni füzek
Az Észak-Kínából való csüngő ágú fák különösen lombfakadáskor szépek. Hazájában az egyik leggyakrabban és legrégebben ültetett díszfa, a paloták dísztavai mellett, a csatornák partján, a közparkokban is találkozni vele. A XVIII. században került Európába a Közel-Keletről, innen kapta nevét is. A vesszőjét kötél- és kosárfonásra, kérgét gyógyhatása miatt használják, levele valamikor a szegények teája volt.



3. Aranycserje
Az élénksárga virágú cserje kora tavasszal virágzik. Sokan aranyesőnek vagy aranyvesszőnek is nevezik. Több fajuk is van, ezek egy része Délkelet-Európából származik, a többi őshazája Kelet-Ázsia.
4. Bőrlevél
A sziklakertben látható növény tavasszal virágzik. Bőrnemű, örökzöld leveleikkel ideális talajtakaró növények. Teljesen télálló évelők. Őshazájuk Közép- és Kelet-Ázsiában van.

5. Jádelián
A Pálmaházban és az Orchideaházban látható a fás szárú lián, szára elérheti a 18 métert is. Bizarr színű virága akár 3 méter hosszú is lehet, és 75-nél több virágból is állhat. A virágokat madarak és denevérek porozzák be. A Fülöp-szigetek trópusi erdeiben, vízmosásokban, patakpartokon, fák koronájába futva él. Csak nagyon kevés botanikus kertben nyílik.

6. Kínai hibiszkusz vagy rózsamályva
Szobai hibiszkusznak is nevezik, mert nem fagytűrő a kedvelt szobanövény. Hazája a trópusi Délkelet-Ázsia. 5-6 méter magas, örökzöld cserje. Virága piros ételfesték, de teakeverékek és cipőkrémek alkotórésze is. Hazájában virágának fekete levével a nők a hajukat és szemöldöküket festik, és gyógynövényként hasznosítják a cserje szinte minden részét.


7. Jülan liliomfa
Közép-Kína lombos erdeiben honos fa. Hazájában nagy tiszteletben tartják, virágai a kínai virágszimbolikában a nyíltság és a tisztaság jelképei. Kínában és Japánban szívesen ábrázolták a pompás selyemhímzéseken, festményeken, porcelánedényeken.
8. Tulipán
A kertben éppen látogatásunk idején virágoztak a dézsákban a tulipánok. Ahány edény, annyi féle színű, méretű, fajtájú tulipán. Egyik szebb, mint a másik. És bár nem szerepelt a hónap virágai között, nem lehetett nem megcsodálni őket a kert több pontján is.




Május is sok néznivalót ígér, többek között a szümcső, a fehér eperfa, a ligeti habszegfű, a Meyer-orgona, az illatos gólyaorr, vagy a kutyatejek.
Hogy mit kell tudni róluk, hogy néznek ki, és milyen más érdekességeket lehet még megfigyelni, azt nem áruljuk el. Nézzétek meg személyesen, és meséljetek majd róla nekünk.
Bár még messze van az ősz, kedvcsinálónak itt egy korábbi írásunk arról, mit láthattok a botanikus kertben októberben.
A vácrátóti botanikus kertről bővebben ITT