St. Andrews: festői szépségű skót település egy kísértetlakta vár árnyékában
St Andrews kisvárost a golfozóknak, az egyetemistáknak, a hívőknek és az utóbbi évtizedben a brit királyi család története iránt érdeklődőknek nem kell bemutatni.
Skócia keleti partján, az Északi-tenger mentén fekvő kis települést ugyan csak mintegy 18 ezren lakják, és egyharmaduk ráadásul diák, mégis sok izgalmas történet fűződik a nevéhez.
A Fife grófság területén található, festői fekvésű település 1620-ban lett királyi város. De már jóval korábban, a kelta időkben is lakott volt, a 8. században már éltek itt. A feltételezések szerint itt helyezték el András apostol relikviáit és innen származik a skót zászlóban is látható andráskereszt (kék alapon fehér kereszt).
Szent András egyike volt Jézus tizenkét tanítványának. 60-ban az achaiai Petra városában keresztre feszítették. A kereszt szárait átlósan ácsolták, ezért nevezik András-keresztnek ezt a formát.
A kereszt már nagyon korán keresztény vallási jelkép lett. Az andráskeresztet, mint Szent András keresztjét először 1169-ben ábrázolták. Több zászlón is előfordul, Skócián kívül. Az igazi andráskereszt mindig kék és fehér. Szent András ünnepén Skóciában kalapokon viselik kitűzőként.

A kisváros kedvelt turista célpont, hiszen bőven akad látnivaló, és sok érdekes történet is fűződik hozzájuk.
Aki csak egy napot szán rá, annak bizony kapkodnia kell a lábát, hogy a legfontosabb helyeket végigjárja. Ha egy kicsit többet szeretnél megtudni a méltán híres településről, akkor érdemes több napot is rászánni.
A vár, ahol a mai napig szellemek is élnek
Lenyűgözően panorámás helyre, egy hatalmas, a tenger fölé magasodó sziklára épült a St Andrews-i vár. A skót függetlenségi háború alatt többször is gazdát cserélt, végül a skótok maguk rombolták le, hogy ne lehessen az ellenségé. A várat a 14. században újjáépítették, manapság ennek romjai láthatóak.
Belépődíj ellenében látogatható, a falakról, bástyákról szép kilátás nyílik a környékre. Az épületben a vár történetét bemutató kiállítást láthatsz.
A vár hosszú története során volt püspöki palota, vár és börtön is.



A lenyűgöző katedrális
A vártól kis sétány visz a katedrális felé, amely a 12. század elején épült.



Akkoriban Skócia legnagyobb és legszebb középkori temploma volt és az ország egyik vallási központja lett. Püspöki és érseki székhely is volt a 15. században.
A 16. században a reformáció idején vesztett addigi kiemelkedő szerepéből, lassanként a működése is megszűnt, az elhagyott épület pedig omladozni kezdett. A század végén a központi torony ledőlt és vele együtt a fal egy jó része is leomlott. A köveket a helyiek széthordták. A 19. század elején kezdték el az állagát megóvni, és ahol a fal teljesen megszűnt, ott a talajban lévő kövek jelzik a valaha volt fantasztikus épület körvonalait.




A 119 méter hosszú épület egyik legimpozánsabb része a csoda folytán egyben maradt. A hatalmas tornyok, melyek még ma is állnak, messziről is jól láthatóak.
A már romos építmény így is letaglózza az embert méreteivel és pompás részleteivel.
A templomkertben lévő temetőben számos író, tudós és golfjátékos is nyugszik.
Itt áll a 33 méter magas St Rule, egy hatalmas torony is, amelyre fel lehet menni, és a szerencsések gyönyörködhetnek a kilátásban.


A romok szabadon megnézhetők, de egy kis látogatóközpont is van a szélén.
A golf szülőhazája
Ki hinné, hogy ez a festői városka a golf bölcsője is. Itt van a legrégibb golfpálya, és lám, a mai napig működik, játszanak rajta.
A golf nemzeti játék lett, a skót férfiak nagyon szívesen játszották, olyannyira, hogy 1457-ben a király betiltotta, mert szerinte több időt töltöttek a pályán, mint amennyi időt a harcművészetek gyakorlásával foglalkoztak.
1754-ben ebben a kisvárosban alakult meg a The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews.



A városka legnagyobb zöld területeit a golfpályák adják. Hatalmas területet foglalnak el a tökéletes, zöld gyepfelületek, ahol ott jártunkkor még a zord, szeles, esős időben is több csapat játszott.
A Swilcan Bridge az egyik legismertebb jelképpé vált. A kis kőhíd a régi golfpályát átszelő patakon ível át és persze a pályának fontos része, a 18. lyuknál áll. A pályát sikeresen teljesítők átmehetnek – és lefotózkodhatnak – a hídon. Még Tiger Woods is játszott ezen a pályán és készült kép róla a híddal.
Az egyik leghíresebb pálya a Jubilee, amely az Old Course mellett a leghosszabb pálya a városban. Nevét Viktória királynő 1897-ben ünnepelt gyémántjubileuma után kapta. Eredetileg a viktoriánus kor hölgyeinek készítették a pályát, de idővel St Andrews legkeményebb pályája lett a mára már 18 lyukú és többször modernizált, jelenleg 6745 yard hosszú pálya. Az Old Course-ról azt tartják, hogy ez a világ legrégebbi golfpályája, több mint 600 éve golfoznak rajta, míg a New Course 1895-ben épült.
A híres golfpálya mellett található a British Golf Museum, amely a sportág történetét mutatja be.
A világ egyik legrégebbi angol nyelvű egyeteme
St Andrewsban az oktatás régi időkre nyúlik vissza. Az itt található University of St Andrews az Egyesült Királyság 3. legrégebbi angol nyelvű egyeteme, és Skócia legrégebbi egyetem.
Az 1413-ban alapított intézmény igen elismert, jó hírű, elsősorban az „elit” gyerekei tanulhatnak itt napjainkban is. Az egyetem arról is híres, hogy Nagy-Britannia első női hallgatója ebben az intézményben kezdhette meg tanulmányait 1862-ben.
A brit királyi családból ezen az egyetemen szerzett diplomát 2005-ben Vilmos herceg, aki itt ismerte meg Kate Middletont.
Az egyetemről az a hír járja, hogy diákjai közül minden tizedik a leendő párját is St Andrews-ban ismeri meg.
Az egyetemen oktatott kémia, pszichológia, matematika, történelem, közgazdaságtan, menedzsment, nemzetközi kapcsolatok szakokra az Egyesült Királyságban itt vannak a legmagasabb felvételi elvárások. A diákokra kemény munka vár, de a kissé elszigetelt városban minden adott, ami az eredményes felkészüléshez szükséges.


A hatalmas régi egyetemi épületek mellett számos modern épült, bármerre járunk, mindenfelé egyetemi helyszínekbe botlunk. Néha tényleg olyan érzés, mintha egy campuszon sétálgatnánk, amelynek a közepében egy kisvároskát is berendeztek.
Jean-Paul Marat (orvos, természettudós, filozófus és forradalmár), John Napier (matematikus) matematikus, Vilmos cambridge-i herceg (Prince William), Kate Middleton (Catherine, Duchess of Cambridge), James W. Black orvostudományi Nobel-díjas, Walter Haworth, Kémiai Nobel-díjas, Alan MacDiarmid, Kémiai Nobel-díjas.
Ha még marad időd, akkor ezeket a helyeket is nézd meg
St Andrews West Sands Beach
A várost egyik oldalról az Északi-tenger határolja és a homokos part remek kikapcsolódást biztosít. Még a borús, borongós időben is sokan sétálnak apálykor a part mentén, rengetegen futnak, sétáltatnak kutyát, viszik a gyerekeket egy délutáni futkározásra, kagylógyűjtésre a habzó hullámoktól sem megriadva a vízpartra.
A strandok közül a leghíresebb a West Sands, amely a legnagyobb, és meglepő, de állítólag az egyik legnaposabb és legszárazabb is Nagy-Britanniában. Itt forgatták a Tűzszekér című film egyes jeleneteit is.


St Andrews Botanic Garden
A Föld különböző pontjairól származó növénygyűjtemény nem csak bemutatóhely, hanem oktató hely is. Szeretnék meggyőzni a látogatók arról, hogy a botanika, a kertészet, a környezetvédelem fontos része az életünknek, hogy jobb és egészségesebb életet élhessünk.
Fisher and Donaldson
A városi séta végén megérdemeljük, hogy kicsit kényeztessük magunkat. Az öt generációra visszanyúló pékség és cukrászat termékei közül szinte lehetetlenség azonnal választani. Mi egy kávés és egy epres csodát ettünk és isteni finom volt.

A kis, hangulatos üzlet világhírű süteményeket, pékárút és csokoládékat kínál. Honlapjuk szerint mintegy négyszázféle skót és nemzetközi finomságot készítenek. Az édességek mellett a kenyereik is híresek, még a királyi családtól is kaptak elismerést.
A család büszke arra, hogy ők nem családi ezüstöt, hanem családi recepteket örökítenek egymásra, ezeket gyűjtik, és féltve őrzik.