8000 tonna hulladék torlódott fel a Tiszán Kiskörénél – összefogás indult a folyó megtisztítására
A Tiszán levonuló legutóbbi árhullámok ismét hatalmas mennyiségű hulladékot szállítottak a folyó felsőbb szakaszáról. A hulladék főleg uszadékfából és háztartási szemétből áll, ezen belül is elsősorban műanyagokból. Az előző években is volt rá példa, hogy az áradások során szállított hulladék megrekedt és felhalmozódott a Kiskörei Vízlépcsőnél, most azonban minden eddigi rekordot megdönthet a vízen úszó szemét mennyisége.
„A Kiskörei Vízlépcső felvízi oldalán ebben az évben feltorlódott kommunális hulladékkal kevert uszadék mennyisége - a hosszú gyülekezési idő miatt - minden eddiginél nagyobb akár a 8000 tonnát is elérheti – mondta Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője. – A korábbi évek tapasztalatai alapján a felszíni uszadék kitermelése előreláthatólag legalább 4 hónapot vesz igénybe” – tette hozzá a főigazgató.
Láng István erről a kiskörei duzzasztómű központi épületében, egy sajtótájékoztatón beszélt.
A harmadik emeleti helyiség ablakából kinézve madártávlatból is jól látható a vízlépcsőnél felhalmozódott szemétsziget, a parton pedig a szaga is erőteljesen érezhető. A duzzasztómű előtt összegyűlt szemétsziget területe 17 ezer négyzetméter, a vastagsága a 3 métert is meghaladja.
A főigazgató elmondása szerint a vízi hulladék eltávolítása a korábbi módszerekkel folyik. A parton működés közben is láthattuk az úszódarut, illetve azt a 200 tonnás uszályt, amelyre a markolóban végződő munkagép a hulladékot pakolja.




Miután az uszály megtelik – erre is éppen most került sor -, egy jégtörő az élő Tiszától valamelyest leválasztott téli kikötőbe vontatja azt, ahol a partra rakodják a rajta lévő szemetet. Ezután kezdődik a válogatás: a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) munkatársai gépekkel terítik szét a szemétkupacot, és emelik ki belőle a jókora uszadékfákat. A maradékból pedig kézzel szedik ki és válogatják szét az üveget, műanyagot, és egyéb hulladékot.
A fő probléma, hogy a Tiszán levonuló árhullámok magukkal sodorják az ártérben illegálisan lerakott hulladékot. Ezek között van a lakosság által illegálisan lerakott hulladék is. De sajnos van a határon túlról, például Ukrajnából érkező szemét is. A sajtótájékoztatón egy videót is levetítettek, amelyen egy megdöbbentően hatalmas méretű szemétlerakót láthattunk, Ukrajnában.
A lerakó a Tisza partján helyezkedett el, és a szeméthegyek lábát a folyó nyaldosta. Elképzelhetetlen mennyiségű műanyag palack és egyéb kommunális hulladék érintkezik ott a folyóval, és ezt egy árhullám minden különösebb akadály nélkül belemossa a folyóba.




Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!