"Egyszer csak kezedbe nyomják a valódi fegyvereket" – egy amerikai veterán Budapesten
A 48 éves Gordonnal, egy amerikai veterán katonával beszélgettem. 1988 és 2003 között megjárta Panamát, Bosznia-Hercegovinát, Koszovót, Afganisztánt is Irakot.
Torontóban él, de rendszeresen jön Európába: Németországot, ahol zenei stúdiója van, második otthonaként szereti, akárcsak Budapestet.
Tekintetéből, beszédéből két dolgot érzek nagyon erősen: az egyik, hogy valami olyasféle súlyt cipel, amelynek milyenségét legfeljebb találgatni tudnánk. A másik, hogy egészen másként értelmezi az élet, a barátság, az emberi kapcsolatok fogalmát, mint mi.

Miért jössz rendszeresen Magyarországra?
Annak idején még dolgozni küldtek ide: Szolnokon képeztem magyar katonákat. Hétvégenként feljöttem Budapestre nézelődni. Szereztem barátokat, nagyon megszerettem ezt a várost. Így visszajárok.
Mi volt az első benyomásod a fővárosunkról?
18 év németországi tartózkodás után Budapest először kisebb sokkot okozott: sokkal régebbinek, ódivatúbbnak tűnt. De aztán felfedeztem, és ugyanúgy megkedveltem, mint a többi nagy európai fővárost. Berlint, Londont... Na jó, Párizsért nem vagyok oda annyira.

Mit szeretsz annyira az európai fővárosokban?
A nyüzsgést. Hogy mindig történik valami. Vagy például ez is különbség az Államokhoz képest, hogy itt van előttem egy pohár sör, és ez megjelenhet a cikketek képein. Amerikában inkább bögréket látni a fotókon. Persze ki tudja, mi van a bögrében! :)
Úgy látom, a panamai, boszniai, koszovói, afgán és iraki útjaid nem ölték ki belőled az utazás szeretetét...
Nem bizony. Sajnos pár nap múlva vissza kell mennem Amerikába, úgyhogy ez most csak egy gyors kiruccanás volt Budapestre. Hiányozni fog!
Először töltötted Budapesten a szilvesztert?
Nem, ez már a harmadik alkalom volt.
Megkérdezhetem, van-e családod?
Kétszer elváltam, nincs gyermekem. Van egy kutyám, Gordie. Ő itt él Budapesten.

15 évig, 1988-tól 2003-ig szolgáltál aktívan. Mi következett, miután visszavonultál?
Több mindent csináltam, de főként pihentem. Zenélni kezdtem, lett egy zenei kiadóm is Stuttgartban.
Őszintén megmondom, sosem beszélgettem még veterán katonával, aki végigjárt néhány háborús övezetet. Sok minden van, amit hiába kérdeznék, nem válaszolnál rá?
Sok minden van, amiről nem beszélhetek, de azokba valószínűleg nem tudnál csak úgy belekérdezni.
2003 óta eltelt már némi idő. Hogyan látod magad, ha visszatekintesz aktív éveidre: jó katona voltál?
Átlagos. Igazából senki sem gondol úgy magára, hogy "én egy jó katona vagyok".

Gyakran gondolsz az éles helyzetekre?
Persze. Ezernyi olyan helyzetet éltem meg, amikor majdnem meghaltam. Szerencsés vagyok, hogy nem így lett.
Vallásos vagy?
Igen, katolikus vagyok. De nem azt vallom, hogy az én Istenem mentett meg engem. A rengeteg kiképzés és az ottani, helyzeten belüli döntések mentettek meg.


Ha könyvet írnál katonai múltadról, melyik résszel kezdenél?
Panamával. Az ott töltött kábé húsz nap, a diktátor, Noriega uralma, talán a legérdekesebb emlékeim.
Mi állna a második helyen?
A "Sivatagi Vihar" hadművelet. Az nem volt semmi. Nagyon érdekes világot láttam ott. Egy rettentően zárt világ, sok-sok ősi cuccal. Mész ott, és egyszer csak megpillantasz valamit, és szólsz a társadnak, hogy "Látod azt? Mi lehet az?" Ja, hát csak egy tízezer éves zikkurat.

Forrás: Wikipédia
Szeretsz a múlttal foglalkozni?
Ha ilyen történelmi dolgokról van szó, akkor igen. Amikor először jártam Európában, nagy büszkén mutattak nekem ötven éves templomokat, épületeket. Ettől még persze nagyon értékesek, de aztán felfedeztem Németországban az Ulmer Münstert. Tudod, az a legmagasabb templomok egyike. Minden karácsonykor körbesétálom. És hát az ezer éves. Ezer! Egy templom!
Valóban elképesztő. És mi a helyzet a saját múltaddal? Ha visszamehetnél az időben, ugyanezeket csinálnád végig?
Hát... Torontóban nézem néha a baseball játékosokat. Nem a szó szerinti sportolói életet élik, viszont dollármilliókat keresnek. És néha azt gondolom: eh, maradhattam volna szépen ott, baseball-játékosnak. De
És igen, újra végigcsinálnám mindezt. Elég szerencsés ember vagyok.


Mi vitt oda, hogy katonának állj?
Iskolás korom óta az akartam lenni.
Szóval nem apai ösztönzésre vagy valami hasonló miatt választottad ezt a pályát?
Nem. Igaz, apukám Vietnámban szolgált, de sose mesélt róla. Nagyapám és a nagybátyám pedig szintén a hadseregnél voltak, pilótaként. Szóval még kisebb koromban én is azt akartam. "Jack bácsi pilóta, akkor én is az akarok lenni!" De aztán, ahogy közeledtem az egész témához és jobban beleástam magam, felfedeztem a katonasrácokat is. Tudod: húú, de menők! Viszik a fegyvert, széles a válluk, meg minden.

Mennyi ideig tartott a kiképzésed?
Az ejtőernyős alakulatoknál kezdtem mérnökként, akkor volt még a panamai ütközet. Utána jött egy kiválasztás, úgynevezett "21 nap a pokolban". Rengeteg súllyal kell nagyon hosszú távokat megtenned. Aztán rád tesznek még több súlyt, meg építened kell idióta dolgokat, és aztán azokat is magaddal kell cipelned.
Hogy bírtad? Volt, hogy összeestél?
Nem. Tulajdonképpen egész jó voltam! De hát tudod, azt még fiatalon csinálja az ember. És a korábbi tapasztalataim miatt ismertem például a terepeket, tudtam a térképet, ilyesmi.

Mit éreztél, amikor először kerültél igazi háborús területre?
Nem beszélhetnénk inkább Budapestről? :) Hát, megvan a hatása. A sok kiképzés után, ahol szigorú kontroll alatt használsz mindenféle arra való fegyvert és bombát,
Milyen gyakran éreztél félelmet?
Egyfolytában. Ott mindig félsz.
Milyen érzés volt először ölni embert?
Ne kérdezd ezt.
Nem felelhetsz, vagy nem akarsz felelni?
Nem akarok.

Rendben. Hogyan küzdöttél meg az átéltekkel később?
Dolgozni, dolgozni. Sok-sok öngyógyításra van szükség. Meg sörre... ilyesmi.
Jó döntés nem beszélni róla egyáltalán?
Mindenkinek megvan a saját módszere. Nekem ez működött többé-kevésbé. Sokan vannak ám még itt, a városban is, amerikaiak is, akik mindezeken keresztül mentek, csak nem tudsz róla. Mert nem beszélnek.

Mi volt a legjobb dolog, amit katonai éveidtől kaptál?
Hát, egyfelől, egész jó pénzt gyűjtöttem össze. Másfelől: a barátok, akiket szereztem. Találkozhattam most veletek! És persze... életben vagyok.
Tartod a kapcsolatot a kollégáiddal?
Igen. Facebookon, egy közös chat-csoportban ott vagyunk egymásnak. Beszélünk mindennap, és bármelyikünknek van szüksége bármire, segítünk.

Gondolod, hogy ti máshogy látjátok a világot, az életet?
Igen. Nekem például négy otthonom van: Toronto, Buffalo, Stuttgart és Budapest. Aztán ott van ez a republikánus-dolog: Trump megválasztása miatt most kapom néha az ívet én is, mivel republikánus vagyok. Azt tudni kell, hogy a hadsereg nagy része mindig republikánus. És igen, mi láttuk azt is, ahogyan egy háborús övezetben élő emberek egyszerűen csak hozzászoknak ahhoz, hogy naponta halnak meg közülük. Az elején még: "Úristen, lelőttek egy embert!" Aztán már húszat lőnek le egy nap, és csak legyintenek.

Gondolom, nem is nagyon lehet ezt máshogy kezelni. Miről beszélnél még szívesen?
Hát Budapestről! Budapest miatt vagyok itt! Látom egyébként itt is, hogy mi megy. Az az általános hozzáállás mindenhol, hogy "a szomszédnak jobb".
Látod, épp ott megy egy Audi, mondom én!
Igen, csak az nem az enyém! :) Mit gondolsz a magyarokról?
Alábecsülik magukat. Ok nélkül lehúzzák a kedvüket. És azt is látom, hogy egy kicsit hiányzik a nemzeti büszkeség. Nem olyanok, mint a németek. Pedig például, ha valamilyen úszóverseny van, és magyar az egyik versenyző, mindenki felfigyel és nyújtogatja a nyakát. Hokiban is tök jók vagytok, mégsem hallani róla túl sokat. És még egy csomó mindenben vagytok jók.

Ha tetszett a cikk, nyomj egy megosztást!