Magyar gyógyszerkísérlet veszi fel a harcot a koronavírussal a világűrben
December 6-án újból indult Elon Musk SpaceX Dragon szállító űrhajója a Nemzetközi Űrállomásra. Az űrhajó egyebek mellett olyan gyógyszerkísérleti hatóanyagokat szállított, amelynek fontos szerepük lehet a koronavírus-járvány elleni küzdelemben.
Ezeket a gyógyszerkísérleteket – magyar tudósok fejlesztései alapján – a világon először végzik el a világűrben.
Dr. Szente Lajos vegyészprofesszor, a CycloLab Kft. társalapítója, valamint Dr. Mezőhegyi Gergő, az InnoStudio Zrt. űrkémiai stúdiójának vezetője arról is beszélt, hogy az űrkémia a jövő egyik vezető tudománya és iparága lehet, és ebben a magyar kutatóknak meghatározó szerepük van.
- A koronavírus ellen már korábban kifejlesztettek Amerikában egy remdesivir nevű hatóanyagot. Dr. Merkely Béla, a SOTE rektora nemrég publikált erről egy cikket a világ első számú orvosi szaklapjában, a The New England Journal of Medicine-ben. Ebben a rektor leírta, hogy a több országban végzett klinikai vizsgálatok igazolták: azok a koronavírusos betegek, akik ezt a hatóanyagot kapták, rövidebb idő alatt gyógyultak meg, és körükben alacsonyabb volt a halálozási arány is. Ehhez kapcsolódik az önök által végzett hazai gyógyszerkutatás is, amely a világon egyedülálló. Mi ennek a lényege?
- Szente Lajos: Hadd pontosítsak: az amerikai Gilead gyógyszeripari vállalat eredetileg Ebola-vírus, illetve a Hepatitis C ellen fejlesztette ki a remdesivir nevű antivirális készítményt. Ám azt tapasztalták, hogy az ebola-járványban ez a szer mégsem teljesít jól, így a gyógyszer „polcra került”. Amikor kitört a koronavírus járvány, kiderült, hogy ugyanez a remdesivir a Covid-19 ellen viszont hatékony. A hatóanyagról tudni kell, hogy nagyon nehezen oldódik vízben. Ahhoz tehát, hogy a remdesivirből hatékony infúziós készítményt lehessen fejleszteni, olyan segédanyagra is szükség van, amely ezt vízben oldhatóvá teszi, és eljuttatja a sejtekig. Erre egy szénhidrát származék - a szulfobutiléter-béta-ciklodextrin - SBECD nevű segédanyag alkalmas, amelyet cégünk, a CycloLab Kft. Dexolve™ néven már régóta gyárt.

Szente Lajos
- Hogyan talált rá a tengeren túli gyógyszergyár a magyar partnerre?
- SZL: Az SBECD segédanyagunkat tartalmazó készítményünk már az amerikai gyógyszerpiacon is ismert volt. A Gilead először ottani gyártót kért fel a segédanyag előállítására, csakhogy a világjárvány kitörésekor hirtelen akkora lett erre az igény, hogy nem tudtak belőle eleget előállítani. Körbenéztek, ki foglakozik még ilyen, intravénásan beadható segédanyag gyártásával, és így találtak meg minket. A járványhelyzet számunkra is óriási kihívást jelent, hiszen előtte ebből a szerből évi néhány tonnát gyártottunk, most ennek a sokszorosát. Van azonban egy különös tulajdonsága a remdesivir–SBECD kombinációnak. Ahhoz, hogy a megfelelő vízoldékonyságát elérjük, 3 százalék hatóanyaghoz 97 százalék segédanyag szükséges, ugyanis a hatóanyag csak így tud gyorsan oldódni és infúziós oldatban a hatását kifejteni. Önmagában ez az összetétel tökéletesen optimalizált, csakhogy ez a 97 százalékban hozzáadott segédanyag egy ionos vegyület nátrium só formája. Ha a beteg intravénásan nagy mennyiségben kapja ezt, akkor a kezelés megterheli a vesét, ezért veseelégtelenségben szenvedőknél nem adható. Ha viszont sikerülne olyan gyógyszerkombinációt előállítani, amelyben megnövelhetjük a hatóanyag hányadot, és csökkentjük a segédanyag mennyiségét, a szer még vesebetegeknél is alkalmazható lenne.
- Hogyan kapcsolódik ebbe a projektbe a magyar űripar? Úgy tudom, a gyógyszermintákat további kísérletekre eljuttatták a Nemzetközi Űrállomásra.
- Mezőhegyi Gergő: A mi cégünk, az InnoStudio elsősorban űrkémiával és nanotechnológiával foglalkozik, így olyan gyógyszerek és növényvédőszerek fejlesztési problémáival is, amelyeket csak a világűrben lehet megoldani. A járvány kezdete óta gondolkodunk azon, miként lehetne az ötleteinket hasznosítani a Covid-járvány elleni küzdelemben. Ezért is hoztuk létre nyáron a Covid-19 űr-és gyógyszeripari konzorciumot, amelyben több, nagy presztízsű nemzetközi partner is részt vesz. Megkerestük Szente Lajos professzorékat is abból a célból, hogy próbáljuk meg az űrkémia eredményeit és lehetőségeit alkalmazni a remdesivirhez kapcsolódó gyógyszerkutatásban is. A gyógyszerfejlesztések alapjául szolgáló kémiai reakciók ugyanis másként működnek mikrogravitációs közegben, így a világűrben, ahol a folyamatokat és vizsgálati eredményeket nem torzítják el a gravitációs hatások. Abban bízunk, hogy mikrogravitációs körülmények között nagyobb hatóanyag tartalmú remdesivir–SBECD kombinációt tudunk előállítani, amely a vesebetegek gyógyítására is alkalmas lesz. Ez nagy segítséget jelentene a covid-fertőzöttek gyógyításában.

Mezőhegyi Gergő
- Az űrkísérlet azonban jelentősen megnövelheti a gyógyszerkutatás és a majdani új gyógyszer árát is. Luxustermék lesz kiváltságosoknak?
- MG: Szó sincs róla. Az űrben végzett kutatások, ipari és kereskedelmi tevékenységek az elmúlt években az egyre több belépő piaci szereplővel egyre olcsóbbá váltak. A gyógyszerkísérletek befektetési szempontból is megtérülnek, mivel az űrben előállított készítmények a földiekhez képest jóval hatékonyabbak lehetnek. Nemzetközi partnereink is jelentős üzleti potenciált látnak a remdesivir–SBECD űrkémiai fejlesztésében, az űrbeli gyógyszergyártásban. A remdesivirt szükség esetén idehaza TB költségére minden covidos beteg megkapja. Remélhetőleg így lesz ez a most kifejlesztés alatt álló új remdesivir-kombinációval is – a megfelelő engedélyek megszerzése után.
- SZE: Az, hogy ezt az új gyógyszerkombinációt miként fejlesszük a Nemzetközi Űrbázison, abszolút magyar kezdeményezés, ebben világelsők vagyunk. A kísérletek eredményeire persze nincs garancia, azonban ha nem próbálkozunk, soha nem ismerhetjük meg a lehetőségeinket. A kísérlet ráadásul nemcsak a Covid-19 gyógyításában hozhat jelentős eredményeket, de a jövő új vírusjárványainak kezelésében is fontos szerepet kaphat.
- Közben elkezdődött Nagy-Britanniában a Covid-19 elleni oltószerek beadása. A vakcinák tömeges gyártása nem teszi fölöslegessé a Nemzetközi Űrbázison folytatott magyar gyógyszerkutatásokat?
- MG: Egyáltalán nem. A vakcina a megelőzésben jó, és egy bizonyos időre ad védettséget, ráadásul évekig tarthat a kockázatokat kiküszöbölő tesztelési fázis és a tömeges előállítás. December 6-án indult el az űrhajószállítmány a gyógyszermintáinkkal a Nemzetközi Űrállomásra és december 8-án meg is érkezett. Amennyiben a kísérleteink sikeresek lesznek, jövő év végéig kifejleszthetünk egy új és a jelenleginél hatékonyabb koronavírus elleni gyógyszert. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem vakcina. Ugyanakkor jelenleg a leghatásosabb gyógyszerkombináció, amelyet már Amerikában és Európában is Veklury™ néven forgalmaznak.