Ezt láthatja bárki, aki egy hónapig nézi a Földet a Holdról
Bár a Földről a Holdat mindig ugyanarról az oldaláról és az égen "vándorolva" látjuk, felmerülhet a kérdés, hogy vajon ez fordítva is így van-e. A NASA egyik bolygókutatója most egy videóban mutatta meg, hogy a Holdról nézve távolról sem ez a helyzet.
James O'Donoghue egy lenyűgöző videóban vágta egymás mellé a Hold látképét a Földről és fordítva egy timelapse videóban, amelyben egy hónapon át láthatjuk a két bolygó változását - írja a ScienceAlert.
A Hold látképén nincs túl sok csodálkozni való, hiszen pontosan ezt látjuk minden este, ha felnézünk az égre. Ezt az okozza, hogy a Hold kötött keringésű, azaz a Föld körüli keringésének periódusa és tengelyforgási ideje nagyjából megegyezik, így mindig ugyanazt az oldalát mutatja felénk. A videón viszont jól látszik, hogy fordítva korántsem ez a helyzet: a Föld folyamatosan mozgásban van, mindig más oldalát láthatja bárki, aki a Holdról a Földre tekint.
Ráadásul a videó szerint a Föld "sötét" részein - mert a Holdhoz hasonlóan a Föld is fogy, tehát egyes részei árnyékban vannak - megfigyelhetőek a nagyvárosok fényei is.
Made in isolation, depicting isolation. Here's how Earth looks from the Moon & how Moon looks from Earth, April 2020: showing accurate phases and rotations. CGI based on real NASA imagery, lunar topography (exaggerated for fun), using NASA data (see it 4K https://t.co/EQ2fdR0u95) pic.twitter.com/YwO6GG5B4D
— Dr James O'Donoghue (@physicsJ) April 19, 2020
A videó egyetlen képkockája 15 percnyi valós időt ölel fel, így lehetett másfél percbe belesűríteni az egész áprilist.