TECH
A Rovatból

Kipróbáltuk a lakossági tévék Bugattiját – Samsung NEO QLED QN85A

A Samsung már évek óta uralja a tv piacot, így gyakorlatilag évről-évre a saját csúcstermékeiket múlják felül. Teszteltük a legújabbat.
Csákvári Péter - szmo.hu
2021. július 05.



Mostanában nagyon érdekes dolgok történnek a tévék világában, már nem csupán vékonyodó kávákkal, és egyre nagyobb felbontásokkal érkeznek, de egy sor új technológiai újítást is bemutatnak, és a QN85A is egy ilyen darab. A Samsung még januárban jelentette be, hogy idén színre lépnek Mini LED háttérvilágítású kvantumpontos LED LCD televízióikkal. Ez a Neo QLED család, amelynek tagjai között 8K és 4K felbontású szériák is vannak.

Amikor megérkezett a tesztpéldány (minden tech újságíró álma a két méter széles tévédoboz, amit ugye nem szabad kidobni), már a külsejéről is világított, hogy brutálisan meg lett pakolva mindenfélével, amihez utána kell olvasnom, mire jó, de valószínűleg jót jelent.

Maga a kijelző elsőre olyan, mint egy elcseszett nagy tablet, vagy egy kolosszális szögletes telefon, hiszen kávája annyira nincs, hogy ha egy mögötte elhelyezett kamera képét néznénk, bizony kis túlzással be tudna olvadni a környezetébe.

Az anyaghasználata ultra prémium, a hátulja pedig úgy néz ki, mint a Space X egyik rakétája alulról, a beépített extra mélynyomók miatt. Mindent összevetve elég parádésan néz ki, tipikusan az a tévé, ami előtt elidőzöl a Media Marktban, amíg összeszámolod, hány évig kellene ehhez spórolni, és miről kell még leszokni, eladni, majd kipukkasztod a buborékot, amikor az "élet fél vesével" résznél tartasz.

 

Az időtálló tévé

A QLED lényege, hogy a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik, tehát, így bármennyire is megtévesztő, nincs köze az OLED-hez. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.

Ez brutálisan pontos és tiszta tónusok megjelenítését biztosítja időtállóan, nem úgy, mint a fehér LED-ek, amik idővel besárgulnak. Utóbbi azért is fontos, mert manapság ritka, hogy egy gyártó a tartósságra megy rá a mennyiség helyett.

A fekete az fekete!

A képernyőbe épített MiniLED-nek köszönhetően a háttérvilágítás vezérlése pontosabb, ezáltal erőteljesebb, szebb színeket kapunk, látványosabb a HDR és elképesztő a kontraszt. Az első tévé, aminél a fekete valóban fekete, a sötétszürke pedig sötétszürke, akkor is, ha feketén van!

Nem csoda, hogy a Samsung kifejezetten ajánlja, hogy ezen a tévén nézzük meg újra a Trónok Harcának azt az ominózus részét a fekete csatáról, amit a fél világ lehurrogott, hogy nem látott belőle semmit.

A gaming szörny

A maximális képfrissítési rátája 120 Hz. Emellett támogatja az AMD FreeSync Pro dinamikusan változó képfrissítési ráta technológiát, amivel megelőzhető a képtörés vagy mikroszaggatás. Az input lag pedig 10.6, így a tévé nagyon jól muzsikál játékra is, sőt olyan kapukat nyit meg egy-egy nagyobb címnél, amire nem is számítanál (főleg a sötétebb játékoknál!)

A betekintési szög is elképesztő, ami párosul egy olyan Anti-reflection védelemmel, hogy a nap is süthet rá, nyugodtan körbe lehet ülni azt a tévét, szinte bárhonnan ülve maximális az élmény.

A Samsung QN85A egy kicsit komolyabb, 2.2.2 csatornás, 60 wattos integrált hangrendszert kapott, a hangszórók mellett került bele két mélynyomó is, illetve, két darab hangsugárzó is a készülékház felső részére.

Ennek és az Objective Tracking Sound+ technológiájának köszönhetően a néző a képernyő azon feléből hallja a hangot, ahonnan az érkezne a képernyőn. Ez persze még mindig nem olyan, mint egy komolyabb külső hangrendszer, de a beépített technológiák közül az egyik legdurvább kétségtelenül.

Ez a tévé is megkapta a Samsung egyik idei újítását, a napelemes távirányítót, ami már a Frame-nél is elvarázsolt. Bár telefonról a Samsung Smart Things alkalmazással is vezérelhetjük a készüléket, sőt akár USB-vel összekötve egérrel és billentyűzettel is, a távirányító kifejezetten kézreáll, és könnyű, de ha valamilyen furcsa oknál fogva netezésre akarnánk használni a tévénket, akkor persze az is jól jöhet.

A távirányítót egyébként 50 lux feletti fényerőn már tölthetjük, így nem is kell feltétlenül napra rakni, egy világos szobában szépen tölti magát.

Amint megnyitottad ezt a cikket, már tudtad, Kedves Olvasó, hogy ez a tévé nem lesz olcsó, de senki sem titkolta, hogy ez egy prémium áru.

Korunk egyik legjobb háztartási televíziója, viszont tény, hogy nem egy 50nm-es panellakás áll neki a legjobban. Viszont ezért a pénzért egy igazi tévészörnyet kapunk elképesztő színekkel és kontraszttal, valódi feketével, baromi jó hangzással, és még annyi más extrával, de az utóbbi miatt veszünk tévét, ugye.

Ha tévé terén nem ismersz kompromisszumot, akkor ez neked való.

Samsung QN85A 55″ (QE55QN85AAT) – ~630 000 forint

Samsung QN85A 65″ (QE65QN85AAT) – ~840 000 forint

Samsung QN85A 85″ (QE85QN85AAT) – ~1 800 000 forint


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk