TECH
A Rovatból

Ki és miért vesz manapság polaroidos kütyüt? Mire jó ez egy felnőtt embernek? – a Polaroid új élete

Ha te is rákaptál mostanában a régi képeid nézegetésére, és otthoni körülmények között ki is nyomtatnád őket, akkor a Polaroid nyomtatók tetszeni fognak!


Én is feltettem magamnak ezeket a kérdéseket a teszt előtt, aztán amint kézhez kaptam ezt a két különleges darabot, azonnal benne voltam a játékban.

1987-ben születtem, így az én gyerekkoromnak aktív szereplője volt a Polaroid. Tinédzserként még arra is rákaptam, hogy ha megtetszett valaki a TV-ből, azt a gépemmel fényképezzem le. Internet nélkül ez volt a leggyorsabb megoldás. Aztán persze a szüleim felvilágosítottak, hogy ez nem egy olcsó móka, és hogy legközelebb majd akkor vesznek bele filmet, ha különleges alkalmat kell megörökíteni. Például azt a farsangot, amikor Barbie babának öltöztem...

A Polaroid egy fotográfiában használt direktpozitív képrögzítési eljárás neve. Lényege, hogy olyan, tömegek által művelhető fotóeljárást kínál, amely a laboratóriumi munkák elkerülésével, azonnal kész pozitív képet ad felhasználójának. A Polaroid szó a Polaroid Corporation cég bejegyzett védjegye, ezért más cégek/személyek semmilyen hasonló terméküket sem jogosultak így nevezni. A Polaroid Corporation első gépeit kizárólag amatőröknek gyártotta, de idővel megkedvelték a hivatásos fotográfusok és a fotóművészek is, az 1980-as években naponta 4 milliót készítettek belőle világszerte.

Szóval a múltam egy részére csak a Polaroid albumunk emlékszik, így számomra ez a retro móka nyilván az érzelmesebbek közé tartozik.

Pár éve, amikor újra divatba jöttek az Instax kamerák, én is kaptam egyet ajándékba, de gyorsan kiderült, hogy nem tudja felvenni a versenyt a korral és a telefonommal. Túl nagy volt ahhoz, hogy a táskámba beférjen, ezért csak akkor került elő, ha kifejezetten becsomagoltam egy utazásra, vagy ha otthon bohóckodtunk vele. Nem is kötődnek hozzá túl markáns emlékek. Egyszerre, egy témára lőttük el a 10 darabos csomagokat.

Így amikor most újra volt lehetőségem ráfordulni a Polaroid vonalra, nem a klasszikus, fényképezős modellek után érdeklődtem, hanem inkább azok a készülékek izgattak, amik a meglévő fotóimat tudják feldolgozni és kézzelfoghatóvá tenni.

Polaroid Lab, instant nyomtató

A Polaroid Lab nevű eszköz segítségével instant filmre nyomtathatjuk a kiválasztott okostelefonos fotókat. A használathoz az eszközre kell helyezni a telefont, amelynek kijelzője szolgál projektorként, és az itt látható képet egy lencse vetíti a filmre. A folyamathoz telepítenünk kell még a Polaroid Originals alkalmazásra is, ugyanis csak ennek a segítségével van lehetőség a fotók nyomtatására (IOS és Android rendszerrel is kompatibilis). Az alkalmazással javíthatunk is a képen. Lehetőség van egyetlen fotót is nyomtatni, vagy akár kilencet elhelyezni egy képen, kollázsként. A Polaroid Originals alkalmazáson belül akár videó is rendelhető egy képhez, így amikor a fotót az appon keresztül nézzük, megjelenik a mozgókép is.

Az eszköz és az alkalmazás használata baromi egyszerű. Figyelni kell rá, hogy a telefonunkon jól fel legyen húzva fényerő, és érdemes a toktól is megválni, hogy a telefon jobban rá tudjon feküdni a Polaroid Lab tetejére. Nekem egy védőfólia is van a képernyőmön, és könnyen lehet, hogy egy picit ez is homályosított a minőségen, de összességében nekem nagyon tetszett a végeredmény. Pontosan azt a retro vibe-ot adja, amit a Polaroidtól elvárok.

Ára: 43 990 ft

+ papír a szerkezetben kb. 6000 ft (8 db)

Webshop: https://pdb.hu

Polaroid Hi-Print zseb fotónyomtató

A Bluetooth-os zsebnyomtató a telefonunkon található bármely képet kinyomtatja, és fel is ragaszthatjuk bárhová az elkészült művet, mert ez egyben egy matrica is.

Ehhez is egy alkalmazást kell letöltenünk, és ez is villámgyorsan és pofonegyszerűen működik.

Nekem sokkal-sokkal jobban tetszett az egész folyamat és a végeredmény is, mint amit reméltem tőle.

Először is a megjelenése pazar. Ha kiteszed az asztalra, tuti ráugrik mindenki.

Aztán az alkalmazásban remek színező és díszítő elemek vannak. Lehet feliratozni, keretezni, árnyalni, emojikkal telepakolni a fotót. És ha így nyomtatod ki a matricát, akár egy egészen extra ajándék is lehet valakinek belőle.

A nyomtatási folyamat is élvezetes. Egyenként pakolja rá a színes rétegeket a papírra a masina, és közben meg is mutatja nekünk a fázisokat.

Én a végeredménnyel is őszintén elégedett vagyok. Egy "matricanyomtatótól" abszolút nem várok többet.

A szórakoztató faktor pedig nagyon erős ennél a kicsikénél.

Két dologra is szeretném használni a közeljövőben: egyfelől a családnak küldök majd haza valami vicces szöveggel ellátott matricát magamról. Hadd ragasszanak, ahova csak akarnak, ha már ez a fránya vírus így megnehezíti a találkozókat. Másfelől egy szülinapi buliban is le szeretném még tesztelni az élményt.

Nekem vita nélkül ez a verzió lett a kedvencem. Azt is el tudom képzelni, hogy ajándékba is adok majd egy ilyen szépséget.

Ára: 35 990 ft

+ papír a szerkezetben kb. 6000 ft (20 db)

Képet persze egy egyszerű nyomtatóval is lehet készíteni, ha annyira kézbe akarja venni az ember a múltat...

Persze. Lehet úgy is. De a Polaroid azért más. Annak lelke van!

A matricás verzió meg egy egészen új dimenzió!

És a végső kérdés:

Szükségem van erre? Nem. Nem feltétlenül...

De akarom!

A nyomtatókat a Pálvölgyi-Digital Budapest biztosította.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk