TECH
A Rovatból

A legolcsóbb 5G-s telefon, ami több mint oké - Redmi Note 10 5G

A Redmi Note 10 brutál jó áron, ráadásul 5G-vel és ajándék Band-el érkezik. 
Csákvári Péter - szmo.hu
2021. június 29.



Ahogyan a csúcstelefonok árai egyre inkább szállnak el, úgy a középkategóriásoké egyre inkább süllyednek a padló felé. Xiaomi Redmi Note sorozat mindig is népszerű volt azok között, akik jó ár-érték arányú, nagy kijelzős, gyors telefont szerettek volna, nincs ez másképp a Xiaomi Redmi Note 10 5G esetén sem, ellenben bizonyos szegmenseiben még kompromisszumokat se kell kötnünk a 60.000 forintos átlagárért cserébe.

A telefon elsőre kézbe véve kellemes fogású, a hátlapi matt üveg hatású plasztiklap egészen jól imitálja a prémiumabb telók anyaghasználatát, és az ujjlenyomatokkal is egészen jól bánik.

Elöl egy 6,5” méretű, FullHD+ (2400×1080) fényes IPS LCD kijelző fekszik, ami egy a mai 37 fokos, baromi napfényes napon is jól látható volt. A kijelző képfrissítése maximum 90 Hz, amit a képernyő beállításoknál változtathatunk meg az alapértelmezett 60 Hz-ről. A kijelző felső, középső részén lévő kameralyuk pedig egy 8 megapixeles kamerát rejt.

A hardver maga, amiben igazán erős a Redmi 10. A MediaTek Dimensity 720 MT6853 nyolcmagos (2x ARM Cortex-A76 + 6x ARM Cortex-A55 MPcore) processzora dolgozik odabent, míg GPU-ból a Mali-G57 MP3. Memóriából 4 GB, míg tárhelyből 64 GB UFS 2.2 áll rendelkezésre, és bár ez nem egy csúcskategóriás hardver, mégis bőven elég a játékok zökkenőmentes futtatására. A teló támogatja a 5G+5G Dual Sim Dual Standby technológiát, amely a megfelelő előfizetéssel párosulva ugye, igencsak kemény hálózati élményt nyújthat.

Az aksi 5000 mAh, ami maximum 18 W-al tölthető, ennek ellenére 22,5 W-os töltőt adnak hozzá. Csutkára két óra alatt tölt fel, ami az árát nézve teljesen okés.

Cserébe viszont akár 496 óra készenléti időt is nyerünk, én két napig is tudtam átlagos használat mellett nyüstölni egyetlen töltéssel.

A 8 MP-es szelfikamerán kívül a hátlapon egy 48 MP-es főkamerát, egy 2 MP-es makrót, valamint egy mélység-érzékelő szenzort találunk, ami ebben az árkategóriában brutál. De van itt villanó vaku és fényérzékelő is. A szelfi kamera egészen kellemes, a 48 MP-es főkamera egészen szép színekkel és rajzolattal dolgozik, nem üt el olyan nagyon a több százezrekkel drágább nagytesókétól sem. A videónál az FHD@30FPS érhető el vagy HD@30FPS, 4K nincs, de aki ezt a telefont választja, nem is hiszem, hogy különösebben zokon venné ezt.

Pár tesztfotó, ami a telefonnal készült:

Mindent összevetve egy teljesen korrekt kis telefon ez, szinte alig vettem észre, hogy egy csúcskategóriás telefont váltottam vele, egyedül talán a nagylátószögű kamera hiányzik, de az csak nekem, és nem a telefonból, hiszen már az is becsülendő, hogy ilyen alacsony áron ennyi mindent pakoltak bele. Aki csak tartalomfogyasztásra, átlagos felhasználásra szeretne egy megbízható és olcsó telefont, annak ez most a piacon fellelhető legjobb választás, aki pedig pénzszűke miatt választja ezt, az sem fog azért csalódni a Redmi Note 10 5G-ben, amihez augusztus 31-ig ráadásul egy ajándék Mi Band 5 aktivitásmérő is jár.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk