TECH
A Rovatból

A fotóisten telefon, amire nem megy rá a gatyád

Kipróbáltuk a Huawei P30 Lite telefont és nem csalódtunk.


Nincs két hete, hogy kihevertem a párizsi Huawei csúcsbemutatót, ahol a P30 Pro és a P30 mutatkozott be- és azóta legjobb barátok vagyunk az előbbivel - máris itt a kistesó a Huawei P30 Lite képében.

Megmondom őszintén a P30 Pro után már nem ugyanazzal a kézremegéssel vettem át a Lite dobozát, hiszen mégiscsak a széria leggazdaságosabb verziójáról van szó, de amikor kibontottam és kézbe vettem, az első gondolatom az volt, hogy nekem egy ilyen is KELL. A teló iszonyatosan szép, akár csak a felmenői, a hátlap dizájn egyezik az összes P30 -nál. Perceket el tudok tölteni csak azzal, hogy belemerülök a hátlap kékségébe, ami a fény felé forgatva már-már hologram szerű flesseket szül. Elöl egyedül csak a pici, csepp alakú frontkamera töri meg a kijelző galaxisokat (höhö galaxy) megszégyenítő telítettségét.

Ahogy elkezdtünk barátkozni hamar levontam azt a konklúziót, hogy nem kell ezt a telefont lakossági P30-ként kezelni, ez egy külön világ (már amennyire külön világ lehet egy gyártó egyidejűleg kiadott két modellje). Ez alatt azt értem, hogy egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinek a P30 Pro állna közelebb a szívéhez ha választania kellene (eladni nem érné), hiszen a sok pro mellé mindig tapad valami kontra, ami emberfüggően lehet zavaró, ráadásul néhány dologban akár meg is előzi a csúcstelót. Kezdjük ott, hogy a nevéből is kiindulva a Lite sokkal könnyebb és vékonyabb, ugyanakkor a kijelző mérete csak kicsivel marad le a Pro-tól. Ezek az utóbbi paraméterek igazából sohasem foglalkoztattak, de miután 2 hete húzza a zsebemet a szörny, és egy kézzel nagyon megfontoltan lehet használni olykor, már értem hogyan könnyíthetné meg a Lite ezen funkciói egyesek életét.

A teló egyébként a Kirin 710-es rendszerchip dolgozik, ez a proci volt egyébként a Honor 8X-ben, a Huawei P Smart 2019-ben és a Huawei Mate 20 Lite-ban is. Ehhez jön a 4 GB RAM, és 128 GB alap tárhely, ami tovább bővíthető microSD kártyával 512 GB-tal. Gyakorlatilag 10 éve ilyen volt a csúcs PC-m.

Az akksija parádés 3340 mAh kapacitású és a telefon gyorstöltést is támogat, így ha csak nem napokra eltévedni tervezünk egy erdőben, elbúcsúzhatunk a powerbanktól, vagy a kábelcipeléstől.

Ennél a modellnél még hátul található az ujjlenyomat olvasó, engem például előbb lázba hoz egy doboz mustár, mint hogy hol van az ujjlenyomat-olvasó egy telón, így aki hasonszőrűen érez, máris könnyebben barátkozik egy olyan telóval, ami kihagyta ezt az egyelőre igen drága technikát, és több pénz marad a zsebében.

A lényeg. A telefonunkat manapság leginkább a legritkábban használjuk konkrét telefonálásra. Az internethasználat mellett a dekadens fogyasztó bizony az adott telefon kamerájára bukik rá leggyakrabban, hiszen nagyjából ezekkel rögzítjük az egész hátralevő életünket. A P30 szériával a Huawei eléggé határozottan szétkürtölte a világban, hogy kicsit nagyon ráfordultak a fotózásra, és szó se róla, a piacon kapható legjobb kamerája van a Pro-nak. Örvendetes, hogy a Lite sem lett rommá butítva ezen a téren, sőt...

Itt is van 4 kameránk: egy 24 MP-es front kamera, a 48 MP-es főkamera, a 8 MP-es ultra nagy látó és egy 2 MP-es Zoom.

A Pro ugye a hibrid zoomjával akkora port kavart, hogy már előre látom, hogy jövő ilyenkor már új naprendszereket lehet találni az éppen megjelenő csúcstelefonokkal. A Lite-ba ugyan nem az 5x optikai került be, hanem egy 2x-es, de szerintem ennyi minden olyan szituációra elegendő lehet, ami erkölcsileg nem ingoványos terepre kallódik. A 48 MP pedig akár elég meghatóan vagdalható egyébként. A képminőség pompa és parádé, nyilván ne számítsunk arra, hogy egy Full HD monitoron ugyanazt adja, mint egy hasonló MP számú kamera (ezt senki nem is gondolhatja mondjuk komolyan remélem), de teló kategóriában erős, nagyon erős.

Aztán itt van még a Huawei epik fotó mód tárháza olyan klasszikusokkal, mint az éjszaka mód, ami elképesztő dolgokat lát és alkot a sötétben.

Egészen elképesztően éles és színes fotókat alkot és tényleg csak nagyjából kell mozdulatlanul tartanunk a telót, amíg befejezi. Aztán itt van nekünk a 4K 30fps videofelvétel is, és a 720p 480FPS lassított, amivel a mozgást tizenhatod sebességére lassíthatjuk, így ha akarunk szórakozhatunk a popcorn pattogtatás lassításával is. Hát kell ennél több most így hirtelen?

Érzésre és ránézésre a mai elit telefonokra hajaz, teljesítményében a középkategória teteje, fotóban azonban ezt a kategóriát még rommá alázza. Ehhez pedig párosul az is, hogy durván 100-120 ezer forintos áron hozzák forgalomba, amivel egyértelműsíti, hogy ki is a Jani ebben a szegmensben. Ha tehát szeretnél egy megbízható telefont, ami nem egy táskarádió méretét verdesi, és elképesztő fotó és videó funkciókkal van töltve, de nincs rá pénzed, akkor a Huawei P30 Lite lesz az a bizonyos.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk