Vigyázat, minden 10. nő a PCOS áldozata!
PCOS. Valószínűleg sok nő hallotta már ezt a furcsa kifejezést, ha másért nem, mert neki is ez van, vagy egy barátnőjének, szomszédjának, menyének stb. Magyarországon ugyanis minden 10. nőt érintő probléma a PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma!
Amikor nálam diagnosztizálták, laikusként sok időmbe telt utánaolvasni, miről is van szó lényegében, ezért most saját tapasztalataim alapján próbáltam tömören összefoglalni a lényeget.
Ha az alábbiak közül legalább kettő megvan, érdemes orvoshoz menni: elhízás hasi tájékon; aknés, pattanásos bőr, hajhullás, hajszerkezetromlás, menstruációs problémák, menstruáció teljes kimaradása, fogamzási nehézségek.
Legtöbbször nőgyógyászati tünetekkel megyünk csak el az orvoshoz, majd a diagnózis felállítása után rögtön egy másik furcsa szóval is találkozunk: inzulinrezisztencia (IR). Teljes életmódváltást követel, és nem mellesleg ez minden baj okozója. Az IR lényege, hogy a sejtek nem eléggé érzékenyek az inzulinra, a szervezetbe került cukrot nem veszik fel, nem raktározzák el. A sok cukor a vérben marad, a hasnyálmirigy kénytelen több inzulint termelni, emiatt pedig az inzulintermelő sejtek kimerülnek.

A "nagyobb" probléma az inzulin-rezisztenciával, hogy magas lesz a prolaktin szintje, ez pedig az ovulációt akadályozza… A megérni nem tudó petesejtek, tüszők miatt alakulnak ki a ciszták, megnövekszik a tesztoszteron szintje, az összes nemi hormon működését felborítja, és anyagcsere-zavart okoz. Így bár a PCOS nevében szereplő ovárium szó a petefészek problémájára utal, ennél sajnos sokkal összetettebb, több szervet érintő probléma.
Előfordulhat, hogy a tünetek közül közül egyik sem jelentkezik, mint az én esetemben: vékony testalkatú, egészséges bőrű voltam, és a havi ciklusommal sem volt nagyobb baj. Egy éve belső nyugtalanságérzés miatt mentem nőgyógyászhoz.
Aztán az orvosnál megtudtam, hogy van egy-két pici cisztám, ami nem veszélyes, el is múlik, de a biztonság kedvéért kivizsgáltat. Ekkor jött a vérvétel, ahol többek között a prolaktin szintjét mérték, és a "kedvencem", a terheléses vércukormérés. (Kora reggel éhgyomorra meginni tömény cukros vizet. Nyami. Azután vérvétel.) A PCOS kivizsgálásának talán legfontosabb mozzanata, az inzulinrezisztenciát így lehet nyakon csípni. Sok orvos azonban ezt kihagyja. (Kezdetben a vércukorszint nem feltétlenül tér el a normálistól, de az inzulin szint már emelkedett lehet, ezért kell a rutinszerű vércukor mérésen túl az inzulinszintet is vizsgálni).

Ha nem ismerik fel időben a betegséget, vagy ha nem tesznek ellene, annak súlyos következményei lesznek, a cukorbetegség kialakulásától kezdve a meddőségig.
A PCOS-t ma még gyógyítani nem lehet, de megfelelő gyógyszeres kezeléssel egyrészt az inzulin-rezisztencia kezelhető, másrészt a férfihormonok hatása kompenzálható, illetve a peteérés, tüszőrepedés elősegíthető. Ami viszont a legfontosabb, és jó hír a gyógyszerektől ódzkodóknak, hogy életmódváltással, megfelelő étrenddel és testmozgással jelentősen javulhat az állapot, enyhülnek a tünetek.
Saját tapasztalatból tudom, milyen nehéz erre átállni, és mindenféle oldalakról összeszedni, hogy most mi is a jó, mit lehet, és mit nem, ezért segítségül összefoglalom, milyen az én, étkezésre és testmozgásra vonatkozó napirendem.
Kerülni kell a cukrokat, a finomított szénhidrátokat és egyes gyümölcsöket. Az étrend alapját inkább a zöldségek, gyümölcsök, a teljes értékű gabonák alkossák. A túlzott feldolgozás, túlfőzés, turmixolás csak árt. Hogy érthetőbb legyen: például a krumplipüré helyett több ezzel foglalkozó oldal is petrezselymes krumplit ajánl, de a pirítós sem ajánlott.

Reggel 7:30 és 8 óra között reggelizni kell. Ilyenkor a lassan felszívódó szénhidrátok jöhetnek szóba (pl.: teljes kiőrlésű kenyér, sonka, tojás, kefir, zabpehely, zöldségek stb.) 9-re elmegyek az edzőterembe, biciklivel (kardioedzésként), majd izomerősítő gyakorlatokat végzek. (Ha nincs idő edzőterembe menni, este egy kis futás is jól jöhet, de heti kétszer izomnövelés erősen ajánlott).
A következő étkezéskor megeszem a 10:30-11 közé eső gyorsan felszívódó szénhidrátadagomat. (pl.:gyümölcs,nem teljes kiőrlésű lisztből készült, cukormentes keksz, pufi rizs,magvak, stb.)
Nagyjából 3 óránként kellene enni, ezt nehéz tartani az egyéb napirendi dolgokkal egyeztetve, de meg kell tudni oldani a vércukorszint ugrálása miatt. Így 2 óra körül jöhet megint egy kis adag (állati eredetű fehérjék, tojás, saláta, párolt zöldségek,stb.).
Ezután 6-kor (idénygyümölcs, nyers zöldség) és elvileg 9-kor (sovány fehérje, tejtermék, hüvelyesek, gépsonka, saláta stb.) is kellene valamit, hogy meglegyen a napi ötszöri étkezés. Az inzulinérzékenység reggel a legrosszabb, délben jobb, estére megint romlik, ezért kell figyelni az ételek glikémiás indexét(GI-lassú, gyors felszívódású ételek).

Szóval hajrá, hölgyeim! Ha bárkinek bármi kifogása van, nekem is nehéz betartanom ezeket a napi beosztásom miatt, ráadásul alkalmazkodnom kell másokhoz az étkezésben, de akármennyire is szeretnék néha egy kis csokitól boldogsághormon bombát kapni, inkább csinálok egy jó kis salátát.
Vegyük úgy, ahogy én fogtam fel annak idején: a PCOS végre rákényszerít az egészséges életmódra, hátrányom ebből nem származik, a szervezetem hosszútávon így is, úgy is megköszöni. Aztán majd évek múlva remélhetőleg az orvos majd megdicsér, hogy jaj de jó, hogy anno odafigyeltem, és így nem lesz majd sok gond a babaprojekttel.
Ha a cikket hasznosnak találtad, nyomj egy lájkot!