Kullancsveszély: A Lyme-kórral kapcsolatban nagyon sok a tévhit
Most már tényleg beköszöntött a jó idő, egyre többet vagyunk a szabadban. Ezzel együtt egyre több dologra érdemes odafigyelnünk, időben felkészülnünk, hogy ne érhessen minket meglepetés. Az egyik legfontosabb mind közül a kullancsveszély.
Először is azt fontos tudnunk, hogy a kullancsok főként az árnyékos helyeket szeretik, kerülik a direkt napfényt.
A szemmel rendelkező, látó kullancsok a fűszálak végének árnyékos oldaláról lesik az arra járó áldozatukat és alulról másznak fel rá. A szemmel nem rendelkező, vak kullancsok a bokrok árnyékos oldaláról felülről vetik rá magukat áldozatukra - derült ki Dr. Kapiller Zoltán, a Kullancsszövetség elnökének előadásából.
A kullancsok 50%-a fertőző és a fertőző kullancsok 98%-a a Lyme valamelyik kórokozójával fertőzi álldozatát.
A Lyme-betegek fele produkálja a kokárda alakú bőrpírt, míg közel 40%-a idegrendszeri és a többi ízületi stb. kórképeket alakít ki.

A Lyme-kór kórokozói, a Borreliák a társállatoknál, a kutyáknál és az embereknél azonos kórélettani folyamatokat, betegségeket okoznak. A legnagyobb és legalapvetőbb kórélettani folyamat a csípett területen - lokálisan és az egész szervezetet érintő - oxigénhiányos állapot előidézése.
Sajnos a humánorvoslás ezeket a kórfolyamatokat terápiásan figyelmen kívül hagyja, de az állatorvosok ismerve ezeket már terápiás szinten megoldják a problémát. Ezért a Lyme-kóros kutyák például a gazdáikkal ellentétben, meggyógyulnak.
"A Lyme-kórral kapcsolatban nagyon sok a tévhit Magyarországon és súlyos az információhiány a szakemberek és a betegek között is.
A betegek a legtöbb esetben évek, évtizedek után kapják meg a diagnózist. Több mint 300 tünete lehet a betegségnek, bonyolult a kezelés, ha későn diagnosztizálják. A betegeket, családjukat, környezetüket mind lelkileg, mind anyagilag nagyon megterheli. Sokan elveszítik a családjukat, barátaikat és a munkahelyüket is. Sokan ellátás nélkül vannak, mert a leszázalékolás során nem veszik figyelembe ezt a betegséget. A szakemberek nem rendelkeznek az aktuális információkkal. 2013-ban lejárt a lyme borreliosis kezelésére vonatkozó protokoll. Nincs megfelelő tananyag az orvostanhallgatók részére és nincs megfelelő szakmai anyag a praktizáló orvosok részére - mondta Czikoráné Szabó Éva, aki 29 éve krónikus lyme beteg. Nála ez a betegség okozta a maradandó fogyatékosságokat, a látássérülést és a mozgássérülést is.
Mit tehetünk akkor, ha kullancsot találunk magunkban?
Mindenképpen el kell távolítani. Viszont, az eltávolításkor tilos lekenni (zsírral vagy olajjal), mert fuldoklik és tilos csipesszel, két körömmel megragadni, mert a szorításra is fuldoklani kezd és, ha addig még fertőző nyálat nem köpött áldozatába, akkor pont a szakszerűtlen eltávolításkor teszi meg.
Ha sikerült szakszerűen eltávolítani, akkor mindig tesztelni kell, hogy van-e benne Lyme-kór bacilus, és fertőző-e?
