Indonéziának hatalmas üzlet a pálmaolaj, ki is tiltják a boltokból a mentes termékeket
Korábban írtunk arról, milyen veszélyes a pálmaolaj, többek között az állatvilágra. Délkelet-Ázsiában az őshonos orangutánok és élőhelyeik esnek áldozatául az erdőirtásnak, ami azért történik, hogy az őserdők helyére hatalmas területű olajpálmafa-ültetvényeket telepítenek. A nagy területű fakivágások üvegházgáz-kibocsátók: a kivágott fákból a légkörbe áramlik a bennük megkötött szén-dioxid. A WWF egy korábbi jelentése szerint Malajzia és Indonézia ezért van a nagy kibocsátók között.
A pálmaolaj egy olyan növényi olaj, amelyet rengeteg termékben alkalmaznak, kezdve a sütnivaló pékárukkal a margarinokon, az édességeken, a kozmetikai termékeken át egészen a tisztítószerekig. A folyamatosan növekvő kereslet generálja az újabb és újabb dzsungelpusztításokat, amely mára már a rendkívül veszélyeztetett orangutánokat is a kihalás szélére sodorta.
A globális emisszió 20 százaléka az erdőirtásra vezethető vissza, így nem csoda, hogy számos környezetvédő akció igyekszik felhívni a figyelmet a pálmaolaj mellőzésére.
Ám úgy tűnik, hiába kérik a pálmaolajjal készült termékek bojkottját, Indonézia védené a pálmaolajat és lépéseket is tesznek ennek érdekében
– írta meg a Bloomberg. Penny Lukito, az ország gyógyszer- és élelmiszerügyi hatóságának elnöke bejelentette, kitiltják a boltokból azokat a termékeket, amelyeket pálmaolajmentesként hirdetnek.
Indonézia ezzel Malajziához csatlakozik, melynek oka, hogy a két ország adja a világ pálmaolaj-termelésének 85 százalékát. Ők úgy vélik: a környezetvédők akciói az indonéz és a maláj gazdaság érdekeivel ellentétesek.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!