Híres színészek, akik őrülteket játszottak
Őrülteket megjeleníteni a filmvásznon vagy a színpadon talán az egyik legnehezebb feladatuk a rendezőknek, forgatókönyvíróknak és a színészeknek. A film vagy előadás megvalósítóinak jól kell felépíteniük és árnyalniuk a karaktert, és szükségük van egy remek színészre is, aki nem csupán a szereppel tud azonosulni, hanem a karakter legmélyebb rétegeit is képes megeleveníteni. Cikkünkben a legemblematikusabb őrült karakterekből készítettünk listát.
Száll a kakukk fészkére – Jack Nicholson
A Száll a kakukk fészkére című regényt 1975-ben adaptálták filmvászonra Jack Nicholson brilliáns főszereplésével. A film egyik érdekessége, hogy a történet orvosát, Dr. John Spivey-t a forgatás helyszínéül szolgáló elmegyógyintézet egyik főorvosa, Dr. Dean Brooks játszotta, aki egy-két páciensét is felkérte statisztának a forgatás idejére. A filmben betegeket alakító színészek a forgatás alatt az elmegyógyintézetben laktak, aludtak, ettek, ráadásul még terápiákon is részt kellett venniük, mintha ők is egyek lennének a páciensek közül. A filmben számos olyan jelenet látható, amelyeket Miloš Forman titokban forgatott, miközben a színészek az elmegyógyintézet napi rutinjában vettek részt.
Jack Nicholsonnak minden adottsága megvolt ahhoz, hogy a leghitelesebben játssza el Patrick McMurphy-t, általa felejthetetlen kultfilm lett a Száll a kakukk fészkére.

Foto: Fantasy Films
Viharsziget – Leonardo DiCaprio
A Martin Scorsese által rendezett Viharsziget több mint tíz éve debütált a mozikban, a főszerepet Leonardo DiCaprio játszotta. DiCaprio egy interjúban elmondta, hogy az egyik legintenzívebb, legtraumatikusabb filmélmény volt, amit tapasztalt, hiszen a forgatás minden napján feltárult előttük, hogy mivel küzdenek meg a betegek egy őrültek házában. DiCaprio nyomozótársát Mark Ruffalo alakította, aki úgy került bele a filmbe, hogy rajongói levelet írt Scorsesének, majd a meghallgatások során bebizonyította, hogy remek párost alkotnak Leonardóval. A Viharsziget az első és eddig az utolsó olyan Scorsese-DiCaprio koprodukció, amely nem kapott egyetlen Oscar-jelölést sem.
Joker – Joaquin Phoenix, Heath Ledger
Joker szerepét már négy Oscar-díjas színész is eljátszotta; Jack Nicholson, Heath Ledger, Jared Leto, Joaquin Phoenix és közülük Ledger és Phoenix is ezért alakításáért kapta meg az arany szobrocskát. Jokernél őrültebb, zavarodottabb, veszélyesebb antihőse nem volt még a képregényvilágnak. A 2019-ben bemutatott Joker film elejétől a végéig egy karakterdráma, ahol látjuk a főszereplőt az enyhe zavarodottságtól eljutni az elmebajig. Phoenix a jellegzetes kacajt olyan videókból sajátította el, amelyekben beteges nevetéstől szenvedő emberek szerepelnek, valamint a szerepre készülve olyan némafilmes filmcsillagok alakításából inspirálódott, mint Buster Keaton vagy Ray Bolger. Heath Ledger a forgatás előtt 43 napra bezárkózott egy motelszobába, hogy igazán eggyé tudjon válni a megtestesítendő figurával és hozzászokjon az izolált, őrült személyiséghez.
Amerikai pszichó – Christian Bale
20 éve mutatták be a mozikban az Amerikai pszichó pszochotrillert. A filmben Christian Bale játssza a gazdag és befolyásos Wall Street-i befektető fiát, Patrick Batemant, aki mindamellett, hogy sikeres és a társaságok központi embere, egy kegyetlen és gátlástalan pszichopata. Christian Bale tökéletesen testesíti meg mozgásban, hangban, testben és arcjátékban a morális ürességet. Bale teljesen átlényegült a film készítésekor, a walesi származású színész a forgatás szüneteiben is csak amerikai akcentussal volt hajlandó beszélni, valamint el akart idegenedni a világtól, ezért nem barátkozott a stábtagokkal sem.
A SzínházTV november 12-én közvetíti 19:00-kor a Jurányi Házból az Egy őrült naplója című darabot, amelyben Keresztes Tamás alakítja a realitásérzékét folyamatosan vesztő, vagy már eleve labilis valóságérzékelésű hivatalnokot.
Keresztes Tamás mellett az előadás másik fontos „szereplője”, a Keresztes Tamás által tervezett díszlet, valamint az atmoszférát megteremtő loop, amelynek segítségével élőben születik meg az előadás zenéje. Gogol 1834-ben játszódó története körbejárja az őrültség kérdését. Mi vagyunk őrültek, vagy a világ őrült meg körülöttünk? A darab számos díjat elnyert az utóbbi években. 2016-ban a Thealter Fesztiválon elhozta a Kritikusok díját, majd 2017-ben a Színikritikusok díját Keresztes Tamás kapta, mint legjobb férfi főszereplő. Ugyanebben az évben a Mastercard az Év Színházművésze díjjal jutalmazta a darabot, valamint a MOST Fesztiválon Legjobb monodráma előadás díját és a legjobb alakítás különdíját is Keresztes Tamás kapta nem csupán a szerepért, hanem a díszlet és a zenei anyag megalkotásáért is.
