A 8 legijesztőbb dolog, amit tud rólad és amire hatással van a Facebook
A Facebook mára a mindennapok részévé vált, alig van olyan, aki nem regisztrált még a közösségi oldalra.
Arról is sokat hallani manapság, hogy mennyi információ kerül az üzemeltetők kezébe, azonban azt kevesen tudják, vajon mire is használják fel ezeket az információkat.
Pedig néha ijesztő, miket tud rólad az oldal, íme 8 példa erre.
Arcfelismerés

Amikor valamelyik barátod bejelöl a Facebookon egy képen, ez az információ bekerül a közösségi háló adatbázisába, az általuk használt programok segítségével pedig egyre könnyebben azonosítják az arcod. A Facebook algoritmusa annyira jó ebben, hogy állításuk szerint 98 százalékos pontossággal dolgoznak, ez pedig minden újabb feltöltött képpel tovább javul. A kérdés csak az, mikor dönt úgy a Facebook, hogy eladja ezt az információt másoknak is. Az ugyanis már nem lenne túl megnyugtató.
A Facebook mindig tudja, hol vagy

Ha használod a Facebook Messengert, akkor erre még nagyobb az esély. Sokan nem kapcsolják ki ugyanis az appban azt a funkciót, ami elárulja másoknak is, hol tartózkodnak éppen. Azzal egyébként nincsen semmi gond, ha a Facebook tudja, éppen hol vagy, de mi a helyzet másokkal? Mi történik akkor, ha például egy zaklatód próbál így megtalálni? Ők is használhatják erre a programot? Egy programozó találta ki azt a módszert, aminek segítségével és a Messengerrel pontosan meg tudta mutatni egy térképen, hogy éppen hol tartózkodnak a barátai. A Facebook azonnal reagált erre, és letiltotta a helyzetmegosztást az applikáción, azonban ez nem jelenti azt, hogy már nem gyűjtik az adatokat.
A Facebook használata miatt rosszabbul érzed magad

Minél többet használod a Facebookot, annál rosszabbul fogod érezni magad. Bizonyított tény, hogy a túlzott közösségi oldal-használat komoly problémákat okozhat, például a társas kapcsolatok kialakításában, az önbecsülésben vagy a kedvezőtlen társadalmi összehasonlítgatások terén. A Yale-n végzett kutatások is azt jelezték, hogy az oldal hatással van a mentális egészségre, amire többek között az egyéni aktivitásból jöttek rá, például hogy milyen dolgokat és mennyit lájkolunk. A baj az, hogy alapvetően hamis képet kapsz másokról, amivel felesleges összehasonlítanod magad, hiszen a Facebookra a legtöbben gondosan megválogatott és elkészített képeket tesznek ki, boldog pillanatokat, sikereket, nem pedig a hétköznapi valóságot.
A Facebook rossz hatással van a táplálkozási zavarokban szenvedőkre

A Floridai Állami Egyetem kutatása során 84 nőt kérdeztek meg, és arra jöttek rá, hogy azok, akik gyakrabban lépnek fel a közösségi oldalra, nagyobb valószínűséggel küzdenek étkezési zavarokkal. Egy másik tanulmány arra mutatott rá, hogy azok a lányok, akik mások fotóit böngészik, valószínűleg elégedetlenebbek a testükkel. A probléma ismét az, hogy a Facebook miatt hajlamosabbak lettünk másokkal összehasonlítani magunkat, ez pedig komoly problémákat okozhat.
A Facebook miatt a magányos emberek még magányosabbnak érzik magukat

A New York Egyetemen tanító klinikai pszichiáter, Dr. Sudeepta Varma szerint az oldal folyamatosan tudatja veled, mit csinálnak ismerőseid, közben viszont arra is emlékeztet, hogy te mit nem csinálsz, amitől úgy érezheted, hogy kimaradsz dolgokból. A 82 fiatal felnőtt részvételével készült felmérésben az a legfélelmetesebb, hogy két hétig tartott, azaz ennyire rövid idő is elég ahhoz, hogy kirekesztve kezd érezni magad.
A Facebook többet tud rólad, mint gondolnád
Amikor megnyitod az üzenőfalad, az oldal célja az, hogy minél tovább aktív maradj, hiszen ezalatt az idő alatt tudnak folyamatosan fejlődő és összetett adatbázist készíteni rólad. Olyan profilt alkotnak, amiben egy elemzés segítségével képesek megállapítani, mennyire vagy fogékony a reklámokra, mik a politikai nézeteid és hogy kártyával vagy készpénzzel szoktál-e inkább fizetni. Még arra is következtetni tudnak, mennyire vagy intelligens, a tartalmak alapján, amiket megnyitsz.
A Facebook alkalmaz politikai cenzúrát is
Annak ellenére, hogy a Facebook küldetése szerint szabad és nyitott közösségi oldal, néha nem éppen ezek szerint cselekszik, és részt vesz a politikai cenzúrában is. Erre számos példa volt, ezek közé tartozott az is, amikor az orosz kormány parancsára blokkoltak egy olyan oldalt, ami egy oroszországi tiltakozást hirdetett. Kína is jó példa, hiszen ott a Facebook külön szoftvert fejlesztett ki, ami cenzúrázza a felhasználók bejegyzéseit. Cenzúráztak azonban már két csókolózó férfit és szatírákat is, utóbbit külön a brit kormány kérésére.
A Facebook azt is tudja, mikor alszol

A Messenger segítségével mindenki láthatja, mikor voltál utoljára aktív az alkalmazásban. Soren Louv-Jansen fejlesztőt ez kezdte el foglalkozni, ezért mélyebbre ásott a témában. Kitalált egy módszert, aminek segítségével fel tudta vázolni barátai alvási szokásait. Egy hacker ennél is tovább ment, és arra is rájött, hogy meg lehet mondani, milyen készüléken voltak utoljára aktívak a felhasználók. Ezzel bizony meg lehet ijeszteni az ismerőseid, és semmiképpen sem ajánlott elárulni ezt az információt annak a lánynak például, akibe régóta bele vagy zúgva. Lehet, hogy furcsán venné ki magát, ha utalásokat tennél rá, mikor hol volt, mit használt és mennyit aludt.
via Listverse.com