Ezért jobb elbúcsúzni a kontaktlencsétől – egy szemorvos tanácsai
Mielőtt kontaktlencsével indulnál neki a nyárnak, nem árt végig gondolnod, mire érdemes figyelned és milyen kockázatokkal jár a viselése. Dr. Palotás Csillát, az OPTIMUM Látásjavító Lézerközpont Intézetvezető főorvosát kérdeztük a kontaktlencse viselésének veszélyeiről és arról, hogy mit szükséges tudnunk a lézeres szemműtétről.
„Akinek a látásélessége nem megfelelő és optikai segédeszközre szorul, de nem akar szemüveget hordani, annak a kontaktlencse egy választható lehetőség, bizonyos hivatások vagy sportágak esetében azonban nem túl kényelmes, vagy éppen nem megengedett a viselésük”. Dr. Palotás Csilla elmondta nekünk, ha a lencse mellett döntünk, óvatosnak kell lennünk. Minden körülmény között fontos a lencse tisztasági szabályainak betartása és a helyes kezelése. A nyári időszakban pedig fontos tudni, hogy tengervízben vagy medencében való fürdésnél nem ajánlott semmilyen kontaktlencse viselése, illetve a fesztiválszezonban és a nyaralásnál is óvatosabbnak kell lennünk.

Dr Palotás Csilla viszont elmondta, ha a lencse mellett döntünk, óvatosnak kell lennünk! A szakember szerint minden körülmények között fontos a lencse tisztasági szabályainak betartása és a helyes kezelése. A nyári időszakban pedig fontos tudni, hogy tengervízben vagy medencében való fürdésnél nem ajánlott semmilyen kontaktlencse viselése, illetve a fesztiválszezonban és a nyaralásnál is óvatosabbnak kell lennünk.
De mégis, milyen veszélyei lehetnek a lencse használatának?
„A lencsehasználat leggyakoribb következménye különböző szövődmények és gyulladások kialakulása. Ez nem csak a kötőhártyát, hanem a szaruhártyát is érintheti. Egy bakteriális, vírusos, vagy leginkább gombás fertőzésnek komolyabb következményei is lehetnek. Előfordulhat, hogy a páciens nem tud többé kontaktlencsét viselni, hegesedés vagy maradandó látásromlás alakulhat ki. Ezért már a legelső tünetnél azonnal ki kell venni a kontaktlencsét és ha a panaszok 1-2 napon belül nem múlnak el, mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni. A kontaktlencse túlhordása, vagy nem megfelelő illesztése az oxigénhiány miatt, széli ereződést is okozhat a szaruhártyán. A szemhéj belső oldalán, a kötőhártyán is előfordulhatnak eltérések, melyek kényelmetlenné teszik a lencsék viselését.” Kontaktlencse használata mellett jobban kiszáradhat a szemünk, ez is diszkomfort érzést okozhat és a panaszok miatt akár végleg meg kell válnunk a kontaktlencsétől.”

Ha ennyi problémát okoz a kontaktlencse, a látásjavító műtét lehet az igazi megoldás!
Kiszámolva, hogy életünk során mennyit költenénk kontaktlencsére, ápolófolyadékra és tartalék szemüvegre, a műtét ára busásan megtérülne, ráadásul a fent említett kellemetlenségekkel sem kell számolni, hiszen szemüveg és lencse nélkül nyerhetnénk vissza az éleslátás szabadságát.
Előző cikkünkben kiszámoltuk, hogy a kontaktlencse-viselés éves szinten kb. 60.000 Ft kiadást jelent, ami az évek múlásával egy sokkal magasabb költséggel jár. A szemműtét egy egyszeri, szemenként 150.000 Ft és 285.000 Ft közötti összeget jelent. Ez elsőnek kicsit soknak tűnhet, viszont például az OPTIMUM Látásjavító Lézerközpontban lehetőség van részletfizetésre is, így hosszútávon mindenképpen megtérül a befektetés és jobban tervezhetők a havi kiadások.
„A lézeres látásjavító műtét is csak egy opcionális lehetőség a látásélesség javítására. Akár szubjektív okok, akár objektív akadályok miatt választjuk, a részletes és alapos kivizsgálás során egyénre szabottan mérlegeljük a lehetőségeket. Nem szabad elfelednünk, hogy egy műtéti beavatkozásról van szó, amelynek szintén lehetnek szövődményei, kockázatai, ezért fontos az alapos kivizsgálás” - tájékoztatott a szemorvos.
„A rövidlátóknál a szaruhártya vastagságától függően -8-10 vagy akár több dioptria, a távollátóknál pedig kb. +4-5 dioptria görbületi egyenetlenség (fénytörési hiba) korrigálható, valamint a cilinderes görbületi egyenetlenség is akár 4-5 cylinder dioptriáig kezelhető.” – tette hozzá.
Maga a műtét nem több szemenként 1-2 percnél.
Hogyan működik egy ilyen műtét, minek köszönhető a látásjavulás?
„A lézeres látásjavító műtéteknél az úgynevezett excimer lézer elpárologtatja a molekulák közti kötéseket, ezáltal a szaruhártya görbületébe belecsiszolja a szükséges dioptriát. Ez olyan, mintha egy szaruhártya szobrászatot csinálnánk, tehát a szaruhártya görbületét változtatjuk meg, így kijavítva a fénytörést”.
Egy szemműtét nagyjából egy napos elfoglaltságot jelent, valamint ahogy minden más műtét esetében, itt is meg kell majd jelenned a kontroll vizsgálatokon. A klinikán csupán két-három órát fogsz eltölteni, amikor műtét előtt ismét ellenőrzik, hogy minden rendben van a szemeddel. Ezután átbeszélitek a fontos tudnivalókat és felkészítenek a műtétre, majd kezdődhet a beavatkozás. A lézeres szemműtétet követően egy rövid pihenésre lesz lehetőséged az erre kialakított helyiségben, majd a szemorvosod hasznos tanácsokkal fog ellátni mielőtt hazamennél.

Az egész procedúra fájdalommentes és villámgyors.
„Szerintem egy fogászati kezelés rosszabb. A gyógyulás ideje műtéti típustól függ. A lebenyes műtétek után nagyon gyors a gyógyulás, két-három óra alatt elmúlnak a panaszok és már a műtét napján lényegesen jobb a látás, másnap pedig a páciens már munkaképes. A felszíni kezelések után három nap kellemetlenségre lehet számítani, ez könnyezést, fényérzékenységet, idegentest érzést jelenthet, utána picit lassabban áll be a látásélesség.”
Lézeres szemműtéteket ráadásul az év minden időszakában végeznek, úgyhogy, ha gondtalanul szeretnéd tervezni a vakációzást és a további életedet, akkor bármikor jó alkalom lehet belevágni. A szemműtétről további részleteket IDE KATTINTVA olvashatsz!