SZTÁRVILÁG
A Rovatból

Ez történik, ha Erzsébet királynő meghal – részletes forgatókönyvet dolgoztak ki

A „London Bridge hadművelet” néven ismert tervet a hírek szerint még az 1960-as években dolgozták ki, nemrég pedig kiszivárogtak a részletek. Ezekből kiderült, mi lesz a forgatókönyv a királynő halálának bejelentésétől a temetésig.


Múlt héten ünnepelte 96. születésnapját Erzsébet királynő, aki korához képest még mindig jó egészségnek örvend (bár az utóbbi időben többször gyengélkedett, ráadásul a koronavírust is elkapta) uralkodói tennivalóit is el tudja látni, és egyelőre esze ágában sincs lemondani a trónról. Az Egyesült Királyság azonban már természetesen felkészült arra is, hogy mi fog történni, ha a királynő meghal. Egy elég részletes tervet dolgoztak ki erre az esetre még az 1960-as években, amelyről már régóta pletykáltak, ám tavaly szeptemberben a Politico birtokába került a szigorúan titkos terv egy feljegyzés formájában. A Buckingham-palotát nagyon feldühítette a dolog, utasította a brit kabinetirodát, hogy nyomozza ki, ki volt a szivárogtató.

Most a Daily Mail bemutatta a "London Bridge hadművelet" eddig ismert részleteit, amely ismerteti, mi fog történni, amikor a világ leghosszabb ideig trónon lévő uralkodónő meghal.

A politikai vezetők értesítése

Először a miniszterelnököt értesítik hivatalosan arról, hogy a királynő elhunyt. A terv kidolgozása óta azt rebesgetik, hogy a "London Bridge leomlott" kódot fogják alkalmazni ekkor. Ezután jön a többi politikai vezető, először a kabinet, a kabinetvezető, majd a Titkos tanács. A forgatókönyv meghatározza a telefonhívás szövegét is, amitől nem lehet eltérni, ez így hangzik: "Most értesültünk Őfelsége, a királynő haláláról. Diszkréció szükséges". Ezután véget is ér a hívás.

A nyilvánosság értesítése

Csak a politikai vezetők és a köztisztviselők informálása után jelentik be a nyilvánosságnak a királynő halálát. A bejelentés minden bizonnyal a PA Medián, az Egyesült Királyság és Írország nemzeti hírügynökségén és a főbb televíziós csatornákon keresztül történik majd meg. Ekkor már azt is közölhetik az uralkodó temetésének részleteit, amelyre valószínűleg 10 nappal a halála után fog sor kerülni.

A zászlók félárbócra engedése

A minisztereknek és a köztisztviselőknek egy emailt is küldenek arról, hogy azonnal félárbócra kell engedni az összes állami és kormányzati épület zászlóit.

Minden internetes platform feketébe borul

A királyi család hivatalos honlapja teljesen fekete lesz, a nyitólapon pedig egy rövid bejelentésben tudatják a királynő halálát. A kormányzati weboldalakat is speciális, előre megtervezett bannerekkel feketére változtatják. A hivatalos Twitter-, Facebook- és Instagram-oldalak is feketébe borulnak, és addig nem is lehet posztolni, amíg a miniszterelnök nyilvános beszédet nem mond a királynő halála kapcsán.

A miniszterelnök beszédet mond

A kormányfő élő tévéadásban beszél majd a Downing Street előtt, amely során tiszteleg az elhunyt királynő előtt. Ezután találkozik az új uralkodóval, aki Károly herceg lesz. Károly este hatkor beszél a nemzethez, hogy a beszédét az esti híradókban mutathassák be.

Megemlékezés a Szent Pál-székesegyházban

A miniszterelnök és a kabinet legrangosabb miniszterei egy olyan előre megtervezett megemlékezésen vesznek részt a Szent Pál-székesegyházban, amelynek a terv szerint spontánnak kell tűnnie.

Az új uralkodó kikiáltása

A királynő halálának másnapján délelőtt 10 órára hívják össze a St. James Palotában az Accession Council nevű tanácsot, amely kikiáltja Károly herceget az új uralkodónak. Az eseményen a férfiaknak nappali viseletre szánt öltönyben, fekete vagy sötét nyakkendőben kell megjelenniük, érmet vagy kitüntetést nem viselhetnek magukon. Egy tisztviselő felolvassa a kiáltványt, miszerint Nagy-Britanniának új uralkodója van, ezt filmre is veszik. Ezzel egyidejűleg ugyanezt az üzenetet felolvassák a Royal Exchange épületében.

Délben a parlament alsóházában a miniszterelnök vezetésével tisztelegnek a képviselők a királynő előtt. Délután fél 4-kor a kormányfő és a kabinet a Buckingham-palotába megy, ahol találkoznak Károly királlyal. A találkozón a házastársak nem vehetnek részt.

A királynő holttestét a Buckingham-palotában helyezik el

Bárhol is érte a halál a királynőt, a halálát követő második napon a Buckingham-palotába viszik. A koporsóját a trónteremben helyezik el, ahol egy oltárt is állítanak a királyi zászlóval. A koporsót négy fegyveres őr őrzi.

Különböző forgatókönyveket dolgoztak ki attól függően, hogy a királynő hol tartózkodott a halálakor. Ha a norfolki Sandringham-kastélyban hunyt el, akkor a királyi vonaton szállítják Londonba a holttestét. A vonat a St Pancras pályaudvarra fog érkezni, ahol Károly herceg, a miniszterelnök és a miniszterek is jelen lesznek.

Ha az uralkodó a skóciai Balmoralban volt, amikor meghalt, az Unicorn hadművelet lép életbe. Alapesetben vonattal viszik Londonba a koporsót Aberdeenshire-ből, de ha ez valamiért nem lehetséges, akkor az aberdeeni repülőtérről repülővel oldják meg. A gép valószínűleg a Heathrow repülőtérre vagy a RAF Northolt légierő-bázisra érkezik meg.

A királynő a windsori kastélyban tölti a legtöbb idejét, a koronavírus-járvány óta "buborékban" él ott. Ha ott hal meg, holttestét autóval szállítják a fővárosba.

Károly király körútra indul

Három nappal a királynő halála után fia, Károly körútra indul az Egyesült Királyságban. Először a Parlamentbe megy, ahol a képviselők részvétüket nyilvánítják neki. A következő állomás Edinburgh, ahol előbb a skót parlamentnél tesz látogatást, majd a St. Giles katedrálisban tart megemlékezést. Másnap Észak-Írországba, a Hillsborough-kastélyba utazik, ahol a parlament tagjai részvétnyilvánítást tesznek. Ezután pedig egy istentiszteleten vesz részt a belfasti Szent Anna-katedrálisban.

A körút utolsó állomása Wales, ahol a parlament meglátogatása után a cardiffi Llandaff katedrálisban tartandó megemlékezésre megy.

A királynő koporsójának menete

Eközben Londonban megtartják az Oroszlán hadműveletet, vagyis a királynő koporsós felvonulásának első próbáját. Ennek során a Buckingham-palotától a Westminster-palotáig viszik a koporsót. Másnap már élesben történik meg mindez nagyszabású katonai felvonulás keretében. Ilyen ceremóniát tartottak 2002-ben az anyakirályné tiszteletére is. A felvonuláson 1600-an vettek részt, 800 méter hosszú volt a menet, és körülbelül egymillió ember nézte végig, ahogy a koporsót átvitték a Westminster-palotába. Amint a koporsó megérkezik oda, megemlékezést tartanak a királynő tiszteletére.

A következő három napban a feldíszített, emelvényre tett koporsóhoz járulnak a gyászolók. Először a VIP-személyek róhatják le kegyeletüket meghatározott idő alatt. A nagyközönséget csak naponta nagyjából órára engedik be a terembe.

Széleskörű előkészületek a temetés előtt

A királyi háztartásban és a londoni kormányzatnál is komoly szervezés folyik a királynő temetése előtti napokban. Felkészülnek a magas rangú tisztviselők, VIP-személyek és méltóságok fogadására, a rengeteg turista érkezésére, ehhez igazítják a közlekedést és a rendőrségi munkát is. Ilyenkor a rendőrök nem mehetnek szabadságra, hogy legyen elég ember a különböző események biztosítására.

A királynő temetésének napja

Várhatóan tíz nappal a halála után fogják eltemetni a királynőt. Ezt a napot nemzeti gyásznappá nyilvánítják, de hivatalosan nem lesz munkaszüneti nap. Ha hétköznapra fog esni, a munkáltatókra bízzák, hogy az alkalmazottaknak szabadnapot adnak-e, ez nem lesz előírás.

Őfelsége temetési szertartását a westminsteri apátságban tartják, amely délben zárul két perces néma csenddel. Ezt követően a koporsót a windsori kastély Szent György-kápolnájába viszik, ahol a a VI. György király emlékkápolnában fogják végső nyugalomra helyezni Erzsébetet szeretett férje, Fülöp herceg mellé.

Károly királlyá koronázása

Az nem derül ki a tervből, hogy mikor tartanák meg Károly herceg koronázását. Erzsébetet 16 hónappal VI. György halála után koronázták meg. Voltak találgatások arról, hogy Károly esetleg VII. György király néven uralkodhat majd a középső nevét használva nagyapja előtti tisztelgésképpen, a Clarence-ház viszont nemrég azt közölte, hogy nem született még döntés ez ügyben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZTÁRVILÁG
Sárközi Ákost két Michelin-csillagos séf válthatja A Konyhafőnökben
Rögtön két séf is válthatja Sárközi Ákost a műsorban. Mindketten szereztek már Michelin-csillagot.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. augusztus 16.



Két séffel pótolhatja Sárközi Ákost A Konyhafőnök című műsorában az RTl, tudta meg a Blikk. A főzőshow korábbi évadaiból jól ismert Rácz Jenő és Fördős Zé mellett két olyan Michelin-csillagos séf tűnik majd fel idén, aki Magyarországon ért csúcsra.

„A produkció készítői idén szeretnék néhány dologban megújítani A Konyhafőnököt, ezért is történt változás a zsűriben. Az egyik változás, hogy az ítészek csapata négytagúvá válik, így Ákos helyére nem egy, hanem két igen elismert Michelin-csillagos séf, Kaszás Kornél és Tóth Szilárd érkezik”

– árulta el a lapnak egy bennfentes.

A Blikk megjegyzi, hogy Kaszás Kornél a Babel Budapest és a KIOSK executive séfje.

Míg Tóth Szilárd a SALT Budapest séfje, aki a The World’s 50 Best Restaurants’ lista Discovery válogatásába a világ száz legjobb séfje között szerepel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZTÁRVILÁG
Viharos magánélet, gazdag filmes örökség, egy korszak férfiideálja – Alain Delon élete képekben
A 88 éves korában elhunyt legendás francia színész életét és karrierjét ugyanúgy végigkísérték a sikerek, a filmklasszikusok és a személye iránti rajongás, mint a botrányok.


A 88 évet élt Alain Delon széles körű rajongást kiváltó megjelenése, ellentmondásos személyisége és elképesztően gazdag filmes öröksége megszámlálhatatlan álló- és mozgóképet hagyott hátra az utókornak, most ezekből mutatunk meg néhányat.

Delon 1956-ban, 21 évesen Párizsba költözött, ahol rendkívül előnyös külseje miatt hamar barátokra és pártfogókra lelt, és a következő évtől kisebb filmszerepeket is kapott.

Alain Delon 1958-ban, 23 évesen – Getty Images/Sunset Boulevard/Corbis

Első nagy sikere a Rocco és fivérei volt 1960-ban, és egész pályafutását nézve is ez lett az egyik leghíresebb szerepe:

Getty Images/FilmPublicityArchive/United Archives

Gyakori vendége volt a bulvárhíreknek a sikeres és szép nőkkel való – sokszor viharos – kapcsolatai miatt. Egyikük volt Romy Schneider osztrák színésznő, akivel eljegyezték egymást, de végül sosem házasodtak össze.

Romy Schneider és Alain Delon 1968-ban – Getty Images/Patrice PICOT/Gamma-Rapho

1964-ben Anthony néven fia született akkori feleségétől, Nathalie Barthélémytől, akitől aztán néhány év múlva elvált. Később Rosalie Van Breemen holland modelltől két gyermeke született: Anouchka 1990-ben és Alain Fabien 1994-ben, ám 2002-ben ez a házasság is felbomlott, miután az asszony férje zsarnoki természetére hivatkozva válókeresetet adott be. Emellett a legendás énekesnőtől, Nicótól is született egy fia, Christian Aaron Boulogne, akit azonban Delon sohasem ismert el sajátjának, pedig a fiú állítólag nagyon hasonlított rá. A gyerek Delon szüleinél nevelkedett.

Delon az akkori feleségével, Nathalie-vel és Anthonyval 1969-ben – Getty Images/Michel Ginfray/Sygma/Sygma
Anouchka és Alain Delon 2019-ben – Getty Images/Stephane Cardinale/Corbis/Corbis

Az 1967-ben bemutatott A szamuráj Delon egyik legismertebb és legjobb filmjeként vonult be a filmtörténelembe:

Getty Images/Compagnie Industrielle et Commer/Collection ChristopheL

Viharos szerelmi ügyei mellett Delonnak más magánéleti botrányai is voltak: az 1960–1970-es években három testőre is rejtélyes módon halt meg, és ezek a máig tisztázatlan halálesetek a francia filmsztárt is gyanúba keverték, ám egyik ügyben sem helyezték vád alá a hatóságok.

Emellett a bulvársajtó időről időre cikkezett Delon rejtett homoszexualitásáról, továbbá rendszeresen kritizálták az alvilághoz való állítólagos kötődése, valamint szexistának és rasszistának titulált megjegyzései miatt.
Delon rendőrök gyűrűjében 1973-ban, miután tanúvallomást tett egykori testőre, Stefan Markovic 1968-as meggyilkolásának ügyében – Getty Images/Keystone

Karrierje kezdte óta jó barátságot ápolt a korszak másik legendás francia színészével és férfiideáljával, a 2021-ben elhunyt Jean-Paul Belmondóval.

Jean Paul Belmondo és Alain Delon a Borsalino című 1970-es filmben – Getty Images/Sunset Boulevard/Corbis
Egyik utolsó, Két apának mennyi a fele? című filmjében Belmondóval 1998-ban – Getty Images/Patrick Camboulive/Collection ChristopheL

Utolsó éveiben egészsége rohamos romlásnak indult, több sztrókot is elszenvedett, ezért visszavonultan élt vidéki otthonában. A 2019-es cannes-i filmfesztiválon megkapta az Arany Pálmát, utána pedig búcsút intett a nyilvánosságnak, és már csak nagyon kevés kép készült róla.

Delon a 2019-es cannes-i filmfesztiválon – Getty Images/Mike Marsland/WireImage

Forrás: Wikipédia


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZTÁRVILÁG
Túlmentek egy határon? L.L. Juniorra párja ráhívta a rendőröket, annyira elfajult egy vita köztük
A rapper állítólag úgy viselkedett párjával, hogy ő kénytelen volt a hatóságokhoz fordulni. Nem ez volt az első botrány a kapcsolatukban.


A Story.hu értesülései szerint szombat hajnalban nem várt fordulatot vett L.L. Junior és barátnője, Dárdai Blanka kapcsolata. A szenvedélyéről ismert rapper állítólag úgy viselkedett a 25 éves énekesnővel, hogy Blanka végül kétségbeesésében a rendőrséghez fordult segítségért. A környékbeliek felbolydultak az események miatt, hiszen jól ismerik a művészpárt.

„Hajnali kutyasétáltatásból hazafelé jövet láttam, hogy Junior feldúltan jött ki a házból. Később megérkezett egy rendőrautó is. Az egyik szomszéd azt mesélte, hogy dulakodás történt, és ezért hívta a lány a rendőrséget”

– árulta el egy neve elhallgatását kérő lakó a Story.hu-nak.

A portál nemrégiben arról számolt be, hogy L.L. Junior a TV2 hamarosan induló műsorából, az Ázsia Expresszből ki akarja vágatni durva viselkedését, amely pont Dárdai Blankával való közös szereplésük alatt történt. Így a történet kapcsán a Blikk is kérdéseket intézett a BRFK Kommunikációs Osztályához, akik megerősítették a híreket: „A ma hajnali órákban egy Budapest XIII. kerület, Pozsonyi utcai lakásból érkezett bejelentés a Tevékenység Irányítási Központhoz, a BRFK járőrei a helyszínre mentek és intézkedtek. A BRFK XIII. Kerületi Rendőrkapitányság ezt követően magánlaksértés gyanúja miatt indított eljárást, gyanúsítotti kihallgatás az ügyben eddig nem történt, személyi sérülés nem keletkezett.”

L.L. Junior és Dárdai Blanka már közel két éve alkotnak egy párt, de kapcsolatuk nem mentes a viharoktól. Az elmúlt időszakban többször is felmerültek hírek szakításról és békülésről, ám hogy most hol tartanak, azt csak találgatni lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Kiderült, mik voltak Matthew Perry utolsó szavai
A sztárt október 28-án találták meg holtan a saját jakkuzijában. A most előkerült bírósági iratok szerint a végzetes napon háromszor kérte korábbi asszisztensét, hogy adjon be neki ketamint.


Matthew Perry utolsó napján háromszor kérte korábbi asszisztensét, hogy adjon be neki ketamint, és utolsó szavai is arra utalnak, mennyire rászorult erre a szerre. Az NBC News által megszerzett bírósági dokumentumok szerint Perry megkérte korábbi asszisztensét, Kenneth Iwamasát, hogy „lőj be nekem egy nagyot” – vagyis még egy adag ketamint.

Ez nem sokkal azelőtt történt, hogy 2023. október 28-án holtan találtak rá a jakuzzijában.

Az információk most kerültek nyilvánosságra, miután vádat emeltek az 59 éves Iwamasa és négy másik személy ellen Perry halálával kapcsolatban.

A dokumentumokból kiderül, hogy az 54 évesen elhunyt Perry október 28-án reggel 8:30-kor kérte Iwamasától az első adag ketamint. Négy órával később, miközben filmet nézett Los Angeles-i luxusvillájában, beadatta a második adagot. Majd megkérte asszisztensét, hogy adja be a harmadik adagot is, és készítse elő a jakuzzit.

Iwasa ezután elhagyta Perry otthonát, hogy elintézzen valamit, de amikor visszatért a színész már halott volt.

A Jóbarátok sztárja korábban nyíltan beszélt arról, hogy ketamint használ depressziója kezelésére. Iwasa szerint körülbelül egy hónapig adagolta a szert Perrynek. Az ügyészek szerint Perry orvosa, dr. Salvador Plasencia tanította meg Iwasát a ketamin beadására. Bár Perryt rendszeresen kezelte ketaminnal egy orvos, ő mégis arra utasította az asszisztensét, hogy továbbra is szerezze be a kábítószert Plasenciától, majd később egy Erik Fleming nevű férfitól, akit szintén vád alá helyeztek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk