Bátorságpróba - könyv súlyosan beteg gyerekeknek
Ma délelőtt a ő bátorságpróbájuk színhelyén jártunk, az Országos Onkológiai Intézet Sebészeti Tömbjének Aulájában. Itt nyílt meg ugyanis az a kiállítás, amely az Őrzők Alapítvány gondozásában megjelent Bátorságpróba című daganatos és leukémiás gyermekeknek szóló tájékoztató mesekönyv kiállítása.
A könyv IDE kattintva bárki számára online formátumban, ingyenesen elérhető.
A beteg kisgyermekeknek nem elég a betegség, még rémisztő vizsgálatok tömkelege előtt is állnak. Ezektől a szorongásoktól próbálja megóvni őket a Bátorságpróba, amely a mese erejével mutatja be a daganatos és leukémiás gyerekeknek, hogy mi történik majd velük a kivizsgálások és kezelések során. Így talán kevésbé félnek majd az ismeretlen környezettől, műszerektől és beavatkozásoktól.
A történetek egy érintett édesanya, számos orvos, gyermekpszichológus és nővér tollából születtek meg. Teljesen hitelesen, valós helyszíneken mutatja be az eseményeket a könyv, amelyet Bartos Erika illusztráció színesítenek. (Az írónő többek között olyan sikeres gyerekkönyveket publikált már, mint az Anna, Peti és Gergő, illetve a Bogyó és Babóca sorozatok.)
A 130 oldalas, igényes kivitelezésű mesekönyvet az Őrzők Alapítvány minden Magyarországon gyógykezelt daganatos és leukémiás kisgyermekhez térítésmentesen eljuttatja. A könyv a napokban jelent meg angol nyelven, folyamatban van a török nyelvű kiadása, és három további nyelvre való lefordítása is.
A nyolcvanas évek közepére a Klinikán tartózkodó betegek száma megkétszereződött és a hely egyre szűkösebb lett. Ez azért is jelentett gondot, mert a Klinikán és ennek nyomán országszerte is elterjedni látszott egy újfajta kórházi szemlélet: Schuler Dezső professzor, a Klinika akkori főigazgatója és Polcz Alaine, a Klinika gyermekpszichológusa vezették be és kezdeményezték országszerte, hogy a gyerekkórházakban ne csak a heti pár órás látogatási időben lehessen együtt a család, hanem az itt ápolt kis- és serdülő korú betegek mellett szüleik a kezelések alatt is bent maradhassanak, így biztosítva a betegség legyőzéséhez elengedhetetlen családi és lelki hátteret a gyógyuló gyerekek számára. Szemléletalakító munkájukat Dr. Bakos-Tóth Márta egészítette ki játszószobák kialakításával, kórházi pedagógiával, az egész családra kiterjedő pszichológiai gondozással.
Az intézmény kibővítése érdekében Schuler Dezső professzor megszerezte a Klinika melletti két szomszédos telket. Az új épületszárny tervei rövidesen elkészültek, azonban az építkezés megkezdéséhez nem állt rendelkezésre elegendő anyagi forrás. Világossá vált, hogy a mai ambulancia épülete csak közadakozásból valósulhatott meg.
Ezért 1989-ben a Klinika munkatársai és támogatói elhatározták, hogy a támogatások hatékony begyűjtése érdekében alapítványt hoznak létre.
Így alakult meg a Tumor Leukémiás Gyermekekért Alapítvány, amely 2012-től Őrzők Alapítvány néven folytatja működését.
(Forrás: Az Őrzők Alapítvány honlapja)
Ha tetszik a mesekönyv, nyomj egy lájkot!