Akváriumépítés lépésről lépésre – Második rész
Ha te is azok közé tartozol, akik szeretik a természetet becsempészni otthonukba, vágj bele velünk egy új kalandba! Háromrészes cikksorozatunkban megmutatjuk, hogyan tudsz könnyedén akváriumot létesíteni akkor is, ha nem vagy profi akvarista. Az első részben megismerkedtünk az egyes halfajtákkal és igényeikkel, foglalkoztunk az akvárium méretének és helyének helyes megválasztásával, és szóltunk a növényekről és a berendezésről is. A második részben a technikai eszközökről írunk; az akvárium megvilágításáról, a víz szűréséről és a fűtéséről, végül részletesen bemutatjuk, milyen édesvízi halakat érdemes telepítened és hogyan. Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!
Világítás
Nagyon fontos a megfelelő minőségű világítás ahhoz, hogy az akváriumod tényleg szép látványt nyújtson úgy, hogy közben a növények és halak is jól érzik magukat. Naponta 10-12 óra világítás megfelelő mennyiségű oxigént fog termeltetni a növényeiddel. A hagyományos lámpaizzós (’70-es évekbeli) félmegoldások ideje lejárt. A legjobban bevált akváriumi világítást a neoncsöves armatúrák biztosítják, valamint az utóbbi években kezdtek elterjedni a LED-es megoldások, melyek újabb dimenziókat nyitnak az akvarisztikában. A LED lámpa - bár drágább – hosszú távon olcsóbb megoldás az áramfogyasztás és a hosszú élettartam miatt. A neon világítótestekben a csöveket 1-2 év után cserélni kell, ami nem olcsó mulatság (3-5000 Ft/cső).
Neonvilágításnál különböző színhőmérsékletű csöveket kell választanod, hogy a megfelelően kedvező színhőmérsékletet eltaláld. Ez kb. 4500-5700 Kelvin között van, és itt nincs lehetőség fényerőszabályzásra vagy speciális effektekre.
A LED lámpákat már programozni lehet napfelkelte és naplemente, illetve vihar és holdfény effektusokra is. Lehetőséged van a színhőmérsékletet és a fényerőt is befolyásolni, így különféle fényviszonyokat tudsz teremteni. A fényerő befolyásolása különösen fontos, hiszen túl kevés fény esetén barna alga képződésre, míg túl sok fény esetén zöld alga szaporodásra kell számítanod. Ezért az új akvárium életének első 3-4 hete a megfelelő fényviszonyok kikísérletezésének időszaka. Ha azt látod, hogy barna alga kezd telepedni az akvárium üvegére, kövekre, növényekre, akkor növelned kell a világítás napi időtartamát, ha pedig ez nem segít, akkor erősebb világítótestre lesz szükséged. Ha zöld színű alga jelenik meg, akkor csökkentsd a fényerőt és/vagy a napi világítás időtartamát. Az elégtelen szűrés is okozhat algásodást, hiába világítasz megfelelően (erről a következő bekezdésben olvashatsz). Sajnos sok kezdő akvarista ebben az időszakban szokta feladni, amikor azt látja, hogy akváriuma néhány hét leforgása alatt elalgásodik. De te ne ijedj meg! Ilyenkor inkább gondold végig, hogy milyen tényezők okozhatják a kedvezőtlen folyamatokat, és változtass. Legtöbb esetben a világítás és szűrés együttes elégtelensége okozza.
Lámpavásárlás előtt mindenképpen konzultálj az eladóval, mekkora akváriumhoz keresel lámpát, mert itt sem mindegy, hogy milyen teljesítményűt választasz, akár a neon-, akár a LED lámpa mellett döntesz.

Szűrés
Elérkeztünk a másik sarkalatos ponthoz. Az akvárium egy zárt rendszer, amelyben a növények oxigént termelnek, de közben leveleik elrothadnak, bomlanak is, a halak pedig táplálkoznak és anyagcseréjüket is ott bonyolítják, illetve az el nem fogyasztott táplálék is rontja a víz minőségét. Mindezek következtében a vízben elkezd felszaporodni az ammónia. Az ammónia pedig táplálja az algákat és fokozza növekedésüket, mellesleg mérgezi a halakat is. Minél több az ammónia, annál gyorsabban fejlődnek az algák, és akkor hiába emeled a világítást, már nem tudod visszafordítani a folyamatot.
Milyen lépésekkel lehet megelőzni az algásodást?
a.) Akváriumi szűrővel folyamatosan szűrd a vizet. Nagyon széles az akvárium szűrők palettája teljesítményben, árban, minőségben egyaránt, de ajánlatos mindenképpen túltervezni a szűrőkapacitást. Ez azt jelenti, hogy ha pl. egy 100 literes akváriumod van, akkor érdemesebb olyan szűrőt választani, amely legalább 150-200 literes akváriumhoz van tervezve. Ne számold ki pontosan, hogy 100 literes akváriumhoz 100 literes kapacitású szűrőt választasz! A szűrőbe biológiai szűrőanyagot érdemes tölteni, amely lehet aprított vulkáni kőzet vagy korallzúzalék, stb. Ezeket bármelyik akvarista boltban beszerezheted.
Belső és külső szűrők is kaphatók, de a belső szűrők hatásfoka a töredékét sem éri el a külső szűrőknek. Tehát ha meg akarod kímélni magadat a bosszúságtól, akkor inkább külső szűrőt válassz. Esztétikai szempontból is sokkal inkább ajánlott egy külső szűrő, hiszen azt az akvárium alatt, mellett is el tudod helyezni, és nem fogja zavarni a látványt. Egy doboz méretű belső szűrő jelentősen elcsúfítaná az amúgy impozáns akváriumodat.
A szűrőben lévő szűrőanyagot zuhany alatt havonta egy alkalommal mosd át, mert idővel eldugulnak a porózus felületek, és csökken a szűrő hatásfoka.
b.) Amit nem lehet megúszni, az a 2-3 hetente megismétlendő 40%-os vízcsere. Tehát le kell engeded az akvárium vizének legalább 40%-át, és friss vízzel pótolnod, ügyelve arra, hogy a friss víz hőmérséklete hasonló vagy ugyanaz legyen, mint az akvárium vize. A vízcsere akkor is fontos és elkerülhetetlen, ha a fentebb leírt nagyobb teljesítményű szűrőt vásároltál.

c.) Algaevő halak, garnélák, csigák telepítése. Az algaevő halaknak számos fajtája létezik. Vigyázz, hogy az akvárium méretéhez illőt válassz, mert vannak kisebbre-nagyobbra növő fajták. A szakboltban tudsz tájékozódni, hogy melyik mekkorára fog növekedni.
d.) Algairtó vegyszer alkalmazása. Ez csak a legvégső eset legyen, hiszen ez az a módszer, amely nem megszünteti a kedvezőtlen állapotot, hanem csak ideiglenesen kezeli azt. Mégis, néha előfordul, hogy be kell vetni ezt az eszközt is.
Fűtés
Kivétel nélkül valamennyi díszhalfajta igényli a meleget, hiszen szubtrópusi és trópusi területekről származnak. Ez azt jelenti, hogy télen és nyáron is 24C felett kell tartanod a medence hőmérsékletét. Vannak olyan halak, amelyek inkább 27-28C környékén érzik jól magukat, és ezen a hőmérsékleten is szaporodnak. 24C alatt megfázhatnak és elpusztulhatnak, valamint színeik sem lesznek annyira élénkek.
A szakboltokban különböző teljesítményű, termosztáttal felszerelt fűtőtestek közül választhatsz. Elég csak beállítanod rajta a kívánt hőfokot, és a készülék tartani fogja a víz kívánt értékét.
Ha idáig eljutottál az édesvízi akváriumépítésben, akkor már csak a lakókat, azaz a halakat kell beszerezned és telepítened. Azonban nem mindegy, milyen halakat és hogyan. Erről fog szólni következő, befejező írásunk. Tarts velünk!
További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára!