A „saját ürülékükben fekve” találtak rá a veszélyes gumicukrot fogyasztókra, a szakértő szerint a szer kiszámíthatatlan hatást is okozhat
Mi is írtunk róla, hogy június végén Budapesten többen is kórházba kerültek, mert kábítószeres gumicukrot fogyasztottak. A THCjd nevű anyagot tartalmazó édesség fogyasztása beszéd- és mozgásképtelenséget okozott. Zacher Gábor toxikológus szerint a fogyasztók „pszeudozombikká” váltak, bár halálos áldozatok nem voltak.
Korábban a Blikk számolt be arról, hogy a 31 külföldit teljesen kiütötte a gumicukor. Volt egy jordániai házaspár is, akiket a földön, a „saját ürülékükben fekve” találtak meg. Napok óta nem tudtak róluk, de az biztos, hogy az édességből ők is fogyasztottak.
A boltban vásárolt, egyenként 15 ezer forintba kerülő zacskókban öt-öt gumicukor volt, ezek összesen 125 milligramnyi THCJD-t tartalmaztak. A A 24.hu-nak Márkus József, a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület (MOKE) sportszakmai referense és a Legalizálj Egyesület alelnöke elmondta, hogy mi a különbség a marihuána fő pszichoaktív hatóanyaga, a THC és a THCJD között.
„A THCJD egy dizájnerdrog – kémiai úton előállított félszintetikus vagy szintetikus hatóanyag, amely hasonló kémiai szerkezettel és hatásmechanizmussal bír, mint a kannabisz virágzatában megtalálható THC. Bár természetes körülmények között is előfordul, olyan kis mennyiségben, hogy lehetetlen természetes módon terméket előállítani belőle, ezért minden esetben kémiai eljárással hozzák létre egy laborban” – mondta a szakértő.
A THC bódító hatást képes előidézni, de csak magas koncentrációban. Az alacsony THC-tartalmú kenderfajták termesztése a világ legtöbb országában legális, így Magyarországon is, ahol a törvény szerint a termékekben a pszichoaktív hatást kiváltó THC-tartalom nem lehet 0,2 százalék felett. A Váci utcai gumicukrokban fellelt anyag koncentrációja messze elmaradt ettől a határértéktől.
– magyarázta Márkus.
A THCJD tizenöt–hússzor erősebb, mint a THC. Ha egy csomag gumicukor hatóanyagtartalma 125 mg THCJD, akkor ez több mint 2000 mg THC-nak felelhet meg. Ez akkora dózis, hogy egy tapasztalt kannabiszhasználó sem fogyasztana el egyszerre ennyit.
Márkus szerint a termék árusítójának is tisztában kellett lennie mindezzel, hiszen a csomagoláson nagy betűvel virít a THCJD felirat, és a gyártó is figyelmeztetni szokta a partnereit, hogy pszichoaktív szerrel van dolguk. A termék szennyezettségére való hivatkozás irreleváns, mert maga a THCJD önmagában is veszélyes.
„A szakértői laboreredmény után fogjuk látni, van-e szennyeződés a termékben, de ez a rosszulléteket tekintve teljesen mindegy” – hangsúlyozta.
Az érintett üzlet ügyvezetője azt mondta:
Márkus is megerősítette, hogy a THCJD Magyarországon nem tiltólistás. Bár egyre elterjedtebb, még mindig egy újfajta pszichoaktív szer, így szinte mindenhol legális.
A gyártóknak kötelességük lenne a terméket laboratóriumban bevizsgáltatni, a laboreredményt nyilvánosságra hozni, és a termékhez csatolva elérhetővé tenni. Ha mégis mulasztás történt gyártói oldalról, a viszonteladónak kellene kérnie a laborteszt eredményét, ha ténylegesen törődik azzal, hogy mit értékesít.
„Nem szokás minden importcsomagot bevizsgálni, de itt sem jutottak volna előbbre, hiszen a THCJD nem tiltólistás idehaza” – mondta a szakértő.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság a lapnak megerősítette, hogy ismeretlen tettes ellen nyomoznak kóros szenvedélykeltés vétség gyanúja miatt.