A fővárosiak 100 évvel ezelőtt is a Duna-parton lazítottak
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A város és a Duna egymásra hatása Budapest egész történetében megfigyelhető, s az itt lakók közvetlen kapcsolata a vízparttal ugyancsak állandó. Míg a folyó korábban zabolátlan természeti elemként volt jelen, az árvizek hatására védekezni kényszerülő város végül "megszelidítette" azt. A Duna mint ivó- és (mező)gazdasági vízforrás, hajózási, s ezáltal kereskedelmi útvonal, mindig is meghatározó jelentőségű volt. Rakodópartok, kikötők épültek, melyek később közlekedési és infrastrukturális elemekké váltak. A várost kettészelő, hömpölygő víztömeg városképi jelentősége turisztikai vonzerővel is bír.

A Hunnia Csónakázó Egyesület csónakdája a Vámház előtt, ism. felv., 1883-1897. A Budapesti Csónakázó Egyesület 1883-ban változtatta nevét Hunnia Csónakázó Egyesületre; ekkor épült új partiháza, csónakháza a Vámház alatt. 1897-ben leégett. Feltételezhetõen Klösz György eredeti felvételérõl készült fotóreprodukció.
A folyópart rekreációs szerepe a relatíve kevés zöldterülettel bíró metropoliszok életében kiemelt fontosságú.
Mai összeállításunkkal a fővárosiak és a Duna-part kapcsolatát illusztráljuk.

Gellérthegy a pesti part felől, Klösz György felvétele, 1894 előtt.

Pesti Duna-part hajókkal és a korzó részletével, ism. felv., 1916. augusztus 7. Heckenast Gusztáv zongoratermét, Sternberg Ármin hangszergyárát hirdetõ feliratok, sétálók, lámpaoszlop. Kilátás a Várhegy felé

Nyolcpárevezős versenyhajó a Dunán, ism. felv., 1910-es évek.

Római-parti részlet strandoló gyerekekkel. Ism. felv., 1920-as évek.

Kopaszi gát, a Lágymányosi öbölben a Nemzeti Torna Egylet uszodája, 1929. Forrás: Fortepan / Hirschler Károly

Duna-parti látkép a pesti oldalról, a Gellérthegy és a Ferenc József-híd irányában. A parton kutyát sétáltató férfi, a rakpart lépcsőin üldögélők. Ism. felv., 1931.

Üldögélők, horgászok a Duna-part lépcsőin, Kinszki Imre felvétele, 1932.

Akrobatikus "mutatvány" a Római-parton, 1934. Forrás: Fortepan / A R

Halászok ladikban, fiúk a duna-parti lépcsőkön. Kinszki Imre felvétele, 1934.

Emlékkép a budai Duna-parton, az Erzsébet híd közelében. A tömeg mögött a Carlton szálló látható, ism. felv., 1934. Felirat a hátoldalon: [Olvashatatlan név], Pali, Kató / 934. VI. 7.

Virágos csónakfelvonulás közönsége a Duna-parton, ism. felv., 1934.

Evezősök, kajakos a Dunán, nézelődők a budai Duna-parton a Vigadóval szemben. Ism. felv., 1935.

Élet a Duna-korzón, ism. felv., 1935.

Pihenő a duna-parti padokon, ism. felv., 1937 után.

Duna-parti lépcsőn kártyázó férfiak, Kinszki Imre felvétele, 1938.

Duna-parti részlet (a Lánchíd északra), ism. felv., 1930-as évek.

Római-part, fürdőzők, 1955. Forrás: Fortepan / Uvaterv

Duna-parti látkép, a Vigadó téri parkkal. Ism. felv., 1959 körül. A késõbbi Hotel Intercontinental helyén még parkosított tér. Az UVATERV-székház árkádjai alatt éppencsak kivehetõ Gyõri Dezsõ: Ifjú mérnökök c. szobra

Strandolók a Népszigeten, jobbra az Újpesti vasúti híd, 1969. Forrás: Fortepan / Chuckyeager tumblr