7 magyar tévébemondó, aki túl korán hagyott itt bennünket
1. Lénárd Judit
Finom, elegáns, visszafogott, mégis erőt sugárzó nő volt. 1928-ban született Kolozsváron. Eredetileg színésznő volt, az 1950-es években sok előadáson szerepelt. De a magyarországi televíziózás elindítása után tévébemondó lett.
Lénárd Judit volt az 1964-ben indított Delta című tudományos-ismeretterjesztő műsor első műsorvezetője, még Kudlik Júlia előtt. 1967-ben a Kapcsoljuk című irodalmi sorozat műsorvezetője lett, 1968-ben pedig a Képzőbűvészet című műsorban volt a legendás bűvész, Rodolfó beszélgetőpartnere.
Mivel súlyos betegségéről nem beszélt, az egész országot megrázta Lénárd Judit 1970-ben elkövetett öngyilkossága. 42 éves volt.

Vajon emlékszik-e valaki Lénárd Judit mindig mosolygó kedves arcára, fel tudja-e idézni valaki megnyugtató hangfekvését, hibátlan szép magyarságát. Még akik emlékeznek rá, talán azok sem tudják, hogy mielőtt az egyetlen és gyerekcipőben járó Magyar Televízióhoz szegődött volna, színésznő volt - és nem is akármilyen. Felejthetetlen alakítást nyújtott a ma már csak színházi csemegéket gyűjtők emlékezetében élő Don Carlosban, melyet Apáthy Imre rendezett, és kettős szereposztásban Bánki Zsuzsával ő keltette életre Eboli alakját. Mindig úgy jött dolgozni, mintha skatulyából húzták volna ki, a késés szó hiányzott a szótárából
- írja a Népszavában egy 2002-es visszaemlékezésében Spánn Gábor, Lénárd Judit volt munkatársa.
VIDEÓ: Lénárd Judit így konferálta fel az 1966-os szilveszteri műsor egyik számát:
2. Hódos Judit
35 éves volt, amikor egy balesetben - három másik kollégájával együtt – meghalt.
1937-ben született Budapesten. Először a Magyar Rádiónál dolgozott, majd a Magyar Televízióhoz került bemondónak. Több műsor készítésben is részt vett (Delta, TIT irodalmi séták, Válaszolunk leveleikre), majd a Híradó egyik műsorvezetője lett.

„A Híradó akkori főszerkesztője sokáig ellenezte, hogy a politikai műsort nő vezesse. Hódos Jutka, aki addig bemondó volt, naponta járt a főszerkesztő nyakára, kérte, próbálják ki, hátha őt is elfogadja a néző. Elfogadta” - írja Spánn Gábor, majd így folytatja: „Be lehetett rendelni megbetegedett kolléga helyett, akár utolsó percben rendkívüli adásra is. Családja nem volt, bennünket, kollégáit tartott annak. Csupán egyetlen kérése volt mindig: számtalan háziállatát a TV Híradó ügyeletes felvételvezetője etesse-itassa távollétében.”
„1972. November 23-án már kevesen voltunk a Szabadság téri televízió székházban. Páran mi, Híradósok, akik készültünk a 3. (záró) kiadásra, és az adásvezető, valamint néhány műszakos kolléga, a Kapcsoló Teremben, az adás vezérlőben, és a Híradó 3. stúdiójában. Soron kívüli értesítést kaptunk előbb telefonon, majd a hírt írásban is megerősítve, hogy este 22 óra 20 perckor a Magyar Televízió négy munkatársa Mertz Nándor rendező, Tomsits Rudolfné, Hódos Judit bemondó, Varga Béla gépkocsivezető és Vinkler György szerkesztő halálos autóbalesetet szenvedett Aszódnál - írja Dunavölgyi Péter.
3. Varga József
Kellemes hangja és visszafogott stílusa miatt szerették sokan. Az 1929-ben született Varga József a pályáját újságíróként kezdte, majd a Magyar Rádiónál dolgozott – egyedülálló orgánumának köszönhetően bemondóként.
Még a rádiónál volt, amikor a Magyar Televízió is szerződtette. 1958-tól korai haláláig dolgozott a tévében. A bemondók első, legendás generációjához tartozott, és ő volt az első férfi bemondó is a tévénél.

De más feladatokat is kapott a televíziónál töltött évek alatt: dolgozott híradós kommentátorként, műsorvezetőként és főmunkatársként, és szerepelt szilveszteri műsorban is.
Munka közben lett rosszul, szívinfarktus vitte el 1981-ben. Még csak 51 éves volt.
4. Hajas Ilona
A 38 évesen meghalt bemondó már az újabb generációhoz tartozott. 1951-ben született Nagysimonyiban, 1969-ben érettségizett, de édesapja 1956-os szerepvállalása miatt nem vették fel az ELTE-re. Szegeden, a főiskolán kezdett tanulni, majd Pécsen folytatta tanulmányait, ahol a főiskolai színpad vezetője lett.
Gyönyörű, csengő volt a hangja.
1973-ban Kazinczy-díjat kapott. Pécsen, a Magyar Televízió Körzeti Stúdiójában kezdett dolgozni, azután bemondói állást pályázott meg az MTV-nél, és 1974-től ott folytatta a munkát.
Egészsége az 1980-as években kezdett romlani. 1980-ban férjhez ment, a közösen vásárolt lakás felújításához pedig pénz kellett. Hajas Ilona rengeteget dolgozott, pluszmunkákat vállalt. Magánéletének tragédiája az volt, hogy a férje nem engedte, hogy velük éljen Ilona kislánya. Erre rá is ment a házassága.
Hajas Ilona beadta a válókeresetet, elköltözött. És egyre betegebb lett, többek között májproblémái voltak. 1989. április 25-én a szervezete feladta a küzdelmet. Munkatársa, Kertész Zsuzsa így emlékezett vissza az utolsó időkre:
Besárgult a szemfehérje, sárgás lett a márványbőre. S közben? Közben élt. Vidáman, röhögcsélve, tréfálkozva. Imádta a társaságot, és szerette, ha imádták. Annál már csak egyet jobban: ha szerették. Minden meg is tett azért, hogy szeretni való legyen. Pazarolta magát. Az új ház, a virágok, a kert , a szépen terített asztal – mind-mind önmagáért és a környezetéért volt. Hogy elégedettek legyenek vele.
VIDEÓ: Ilyen gyönyörű volt Hajas Ilona hangja
5. Szádvári Gabriella
Az 1953-ban született bemondó Rózsa György felesége volt. Kapcsolatuk megromlott, és később Szádvári Gabriella bundalopási ügybe keveredett. Más forrás azt írja, hogy ez nem lopás volt, hanem egy vámellenőrzéskor (ne feledjük, ez még szocialista Magyarország volt)
nem nyilatkozott arról, hogy van nála egy bunda, ám a vámosok megtalálták nála.
1981-ben elbocsátották a Magyar Televíziótól. Volt férjének barátai segítségével próbált talpra állni. Mint arról Rózsa György nyilatkozott, Szádvári Gabriella rövid ideig külföldön volt, de visszatért Magyarországra. Annak ellenére, hogy itthon volt, teljesen eltűnt a nyilvánosság elől – de ebben az is közrejátszott, hogy soha többé nem kapott képernyős munkát.
Annyit lehet tudni róla, hogy az 1980-as években a Balatonnál dolgozott kultúrosként. Később önkezével vetett véget az életének.
VIDEÓ: Ugyanabban a szórakoztató műsorban, amelyben Tamási Eszter is szerepelt:
6. Tamási Eszter
Kedves mosolyával, a képernyőn is átütő pozitív energiájával és közvetlen stílusával hódított az 1938-ban született bemondó.
1955-ben került Budapestre, Rózsahegyi Kálmán színitanodájába járt, pár filmben (például a Dollárpapában) statisztált is. Filmbe illő módon kapott munkát a Magyar televíziónál: meglátták a fényképét, és megkeresték. A hazai tévézés hőskorában, nem sokkal az indulás után, 1957-ben már láthatták is a nézők a képernyőn.
Később műsorvezetői feladatokat is kapott, biztosan sokan emlékeztek még arra, hogy 1990-ig ő vezette az Önök kérték című műsort. És persze ott voltak a bolondozások a kollégákkal a szilveszteri műsorokban.

Sajnos agydaganata lett, és egy ideig nem is tudták megoperálni, mert olyan szerencsétlen helyen fejlődött ki. „Aztán 1990-ben mégis muszáj volt megműteni. Semmi másra nem gondolt, csak a gyógyulásra, vissza akart térni a képernyőre” - írta róla a Szabad Földben megjelent cikkében Borzák Tibor. „De azt is eltervezte, mi lesz, ha nem tud többé mozdulni. Legkedvesebb barátnője mindennap meglátogatta a kórházban, Tamási Eszter utoljára azt mondta neki: 'Elmegyek' – és reggelre tényleg elment.”
1991. december 16-án halt meg. Munkatársai külön műsorral emlékeztek rá.
VIDEÓ: Egri Jánossal bolondozik egy 1976-os könnyed műsorban:
7. Takács Marika
Ugyanabban az évben született, mint munkatársa, Tamási Eszter, de csak néhány évvel élte túl. Az egyik legszebb bemondóként tartották számon a nézők Kazimir Károly rendező, színházigazgató feleségét.
Az érettségi után bölcsészdiplomát szerzett. 1957-ben lett a Magyar Televízió munkatársa. Olyan embernek ismerték a kollégái, aki nagyon pontos volt.
Ő sem csupán bemondó volt, több műsorban is közreműködött, ráadásul 1959 és 1971 között több filmben is szerepelt. Annyira népszerű volt, hogy a nézők közül volt, aki a frizuráját és az öltözködési stílusát próbálta utánozni.

Az 1990-es években lett súlyos beteg. „Apukám akkor már túl volt az első infarktuson, és utána nyugdíjazták, anyukám is mind hátrébb szorult a televízióban, aztán meglehetősen méltatlan körülmények között el is küldték onnan. Szerintem ebbe is betegedett bele” - mondta a lánya, Kazimir Annamária.
Takács Marika 1997. március 9-én halt meg, mellrák miatt.
VIDEÓ: Takács Marika lánya, Kazimir Annamária ezt a rövidfilmet tette közzé édesanyja halálának 20. évfordulójára:

Takács Marika, Lénárd Judit, Tamási Eszter és Varga József egy 1967-es fényképen. 30 évvel később már egyikük sem élt.