30 napos kihívás indult: a Hősök Tere Kezdeményezés célja, hogy minél több ember tegyen másokért
A Hősök Tere Kezdeményezés elindította 30 napos kihívását, amibe bárki belevághat, aki szeretne változtatni magán és környezetén. Ehhez nincs más dolga, mint egy hónapon keresztül, minél többször valami jót tenni. A kihívás célja, hogy minél több ember merjen jót cselekedni és tenni másokért.
Sokan nem is gondolják, de előzékenységgel és kedvességgel mi magunk is formálni tudjuk társadalmunkat. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég egy dicséret, ha átadjuk a helyünket a buszon, vagy ha felszedjük a szemetet az utcánkban.
Ezek az apró cselekedetek csak egy kis erőfeszítést és odafigyelést igényelnek, de jobbá tehetik mások életét – és egy idő után a mi életünket is.
Ha ugyanis sokan és sokszor tesznek valamit a környezetükért, egy nyitottabb és befogadóbb világban élhetünk – vallják a kihívás elindítói.
A 30 napos kihívás október közepén indult és november 30-ig bármikor lehet csatlakozni.
Ajánlott és teljesíthető jócselekedetekre találhatsz példákat a Hősök Tere Kezdeményezés honlapján, de a legjobb, ha mindenki egyénileg dönti el, hogy mivel lép ki leginkább a komfortzónájából, miközben másoknak segít.
Ha megvan az irány vagy a jótett, nincs más dolgod, mint legalább 21 napon keresztül nap mint nap megtenni ezt – ugyanis ennyi idő alatt válik egy cselekedet a mindennapi rutinunk részévé.
Az elején furcsának és nehéznek tűnhet, de idővel olyan szokássá válik, amellyel tudatosabbá, felelősségvállalóbbá válunk, és könnyebb lesz kiállnunk és tennünk másokért.
Bárki, aki belevág a kihívásba, megoszthatja történetét a Hősök Tere Facebook-csoportjában, vagy az Instagramon a #hétköznapihősök #30nap #hosoktere30naposkihivas hashtagekkel.
Sosem késő elkezdeni, már gyűlnek a történetek!
Minden nap dicsérj meg valakit! Törekedj arra, hogy a tetteit és az erőfeszítését dicsérd, ne a személyiségét! (Ha már dicsérsz, tedd ezt meg még háromszor naponta.)
Minden nap legyél előzékeny: engedj magad elé más autóst, biciklistát, gyalogost, valakit a pénztárnál fizetve stb.
Minden nap állj szóba valakivel, akit addig nem ismertél és szerinted nálad rosszabb körülmények között él. Elegyedj szóba vele. Ismerd meg valamennyire.
Minden nap kérdezz meg egy idegent, tehetsz-e érte valamit!
Minden nap mosolyogj rá legalább 5 idegenre. Ha ezt már rutinnak tartod, minden nap tedd meg még legalább öt emberrel.
Segíts egy idegennek bármiben, amiben úgy látod, tehetnél érte és szüksége lehet rá: pl. segíts vinni a bevásárlószatyrát, vidd fel a bőröndjét a lépcsőn, segíts feltenni a babakocsit a buszra stb.
Valaki térképet tart a kezében, vagy úgy látod, eltévedt, bizonytalan? Minden nap menj oda valakihez és kérdezd meg, útba igazíthatod-e.
Valaki vitába keveredett valaki mással? Gondold végig, hogyan tehetnél valamit. Dönts tudatosan. Menj oda és kérdezd meg, hogy segíthetsz-e. Ne hagyd, hogy lebeszéljenek róla!
Minden nap add át a helyedet a buszon, villamoson, metrón valakinek! Ha kell, ülj le csak azért, hogy utána átadhasd a helyed!
Valaki bántó dolgot mond másnak? Esetleg a háta mögött? Ne hagyd szó nélkül! Mondd el, rád hogyan hatott mindez és mi bánt ebben.
Minden nap szedd fel a szemetet az utcán vagy a parkban. Készülj fel rá, vigyél magaddal szemeteszsákot!
Gyakran halljuk, amikor “szőkenős”, “rokkant”, “cigány” vagy más jelzőkkel más embereket megbélyegeznek vagy megaláznak. Egy sztereotip megjegyzés akár humorosnak is tűnhet, de a megbélyegzés nem vicc! Hívd fel erre a figyelmet, kezdeményezz beszélgetést erről!
Nézeteltérésed támadt? Ismerd be, Te miben hibáztál! Engedd, hogy a másik fél maga vállalja a hibáit és ne Te mondd meg neki, miben cselekedett rosszul.
Bővebb információ ITT
Címlapfotó: Mervai Márk