10 világhírű film, amit betiltottak valahol a világon
A filmtörténet során számos filmalkotást tiltottak be a világon akár helyi, akár országos hatóságok. Volt, amikor a tiltás nem volt más, mint a szólásszabadság durva megsértése, de akad olyan film is, ami nem véletlenül került a feketelistára.
A Listverse.com csokorba szedte a tíz legérdekesebb esetet.
1. Mechanikus narancs (A Clockwork Orange)
Stanley Kubirck filmje, a Mechanikus narancs egy megnyerő pszichopata, Alex DeLarge mindennapjait követi, perverz bűntényei közben és a pszichoterápia rögös útján. Nemi erőszak, brutalitás, kegyetlenség a jövő Nagy-Britanniájában.
A filmet 1971-ben vágatlanul mutatták be a szigetországban. A sajtóban nem sokkal ezután a filmben látható bűntényeket másoló „copycat” bűnözők felbukkanásáról kezdtek írni. Azzal vádolták a filmet, hogy az erőszakot dicsőíti.
1973-ban megerőszakoltak egy holland lányt. Az elkövető férfi ugyanúgy az Ének az esőbent énekelte tette közben, mint ahogy DeLarge a filmben. Kubrick ezután 30 percet kivágott a filmből, hogy alacsonyabb korhatár-besorolást kapjon. A film végül 27 évig volt betiltva a királyságban. 2000-ben mutatták be újból, ismét vágatlan változatban.
Az Anthony Burgess regényén alapuló film a mai napig rendkívül megosztja a nézőket.

Wikipédia
2. A sebhelyes arcú (Scarface: The Shame of The Nation)
Al Pacino 1983-as filmje csupán egy remake. Az eredeti filmet 1932-ben mutatták be, Howard Hawks rendezésében. A film a 30-as évek amerikai gengsztereinek bűntetteit mutatta be. Több amerikai államban is betiltották, valamint a náci Németországban is. Csupán 1979-ben ismerhette meg a teljes amerikai közönség.
A film Al Capone életét használta forrásként, rekonstruálta többek között a hírhedt Valentin-napi mészárlást és Big Jim Colosimo meggyilkolását. Úgy mutatta be a kor Chicagóját, mint valami modern Szodomát és Gomorrát.
3. Brian élete (Monty Python’s Life of Brian)
Az 1979-ben bemutatott Brian életét több önkormányzat is betiltotta az Egyesült Királyságban. A film okozta felháborodást jól jelzi, hogy olyan hatóság is betiltotta, amelynek az illetékességi területén nem is üzemelt mozi. A film egyik reklámszlogenje maga is elismeri: „Egy film, ami arra rendeltetett, hogy a művelt világ kétharmadát halálra sértse. És a maradék egyharmadot is rettentően bosszantsa.”
A bibliai témát szatirikusan feldolgozó alkotás sokak szerint a kereszténységből, sőt, magából Jézus Krisztusból űz gúnyt. Hiába hangsúlyozta a csapat, hogy Brian nem Jézus, hiszen maga Jézus is szerepel a filmben. A Terry Jones által rendezett film egyébként Názáreti Brian történetét követi, aki karácsonykor született, és fatális tévedések után messiásként kezdik imádni.
Egy kis Star Wars évfordulós fun fact: Terry Gilliam azt nyilatkozta, hogy a Brian életében látható sci-fi jelenethez a Csillagok háborúja adta az ihletet. Jézust pedig az a Kenneth Colley alakította, akit később A birodalom visszavágban és A jedi visszatérben Piett admirálisként láthattunk viszont.
Egy emlékezetes jelenet :)
4. Hillary: The Movie (Hillary: A mozifilm)
Ezt a filmet egy nonprofit konzervatív csoport, a Citizens United készítette 2008-ban. A film Hillary Clinton életét mutatja be archív felvételek, interjúk, újságcikkek és riportok segítségével. A Szövetségi Választási Bizottság (FEC) azonban megakadályozta a film bemutatását a 2008-as választás végéig, mivel azt nagyvállalatok is támogatták. Úgy ítélték meg, hogy ez ellenkezik a kampányfinanszírozási korlátozásokkal.
A Citizens United bírósághoz fordult. Első fokon a bíróság kinevette őket, de végül 2010-ben a legfelső bíróság a nonprofit szervezetnek adott igazat. Megállapították, hogy a nagyvállalatokat is megilleti a szólásszabadság, amibe a politikai jelöltek anyagi támogatása is beletartozik.

Wikipédia
5. Az utolsó ház balra (The Last House On The Left)
Az 1972-es Wes Craven-klasszikus azt mutatta be, hogy egy csapat pszichopata hogyan rabol el, erőszakol és gyilkol meg két tini lányt. Az Egyesült Királyságban be sem mutatták. A Brit Filmminősítési Osztály így fogalmazott a szakvéleményében:
„Nem találtunk olyan pozitív erényeket a forgatókönyvben, az alakításokban, a jellemfejlődésben vagy a rendezésben, amelyek indokolná, hogy megkegyelmezzünk ennek a katyvaszságos (sic) filmnek.”
A film rövid időre elérhető volt VHS-en, majd 2002-ben kijött DVD-n is, de 31 percet kivágtak belőle. A filmből 2009-ben remake készült, és 14 millió dollárt kaszált az amerikai mozikban.
Az eredeti mű azóta kultuszfilm lett annak dacára, hogy a világ sok helyén még mindig tiltólistás.

Wikipédia
6. Rémusz bácsi meséi (Song Of The South)
Bár a filmet hivatalosan sosem tiltották be az USA-ban, a Disney mégis visszahívta, mivel ellentmondásosan mutatja be az afroamerikaiakat.
A film a mai napig nem jelent meg DVD-n sztereotipikus ábrázolása miatt. Állítólag elbagatellizálja a rabszolgaság intézményét. Utoljára 1986-ban mutatták be moziban. Bár a világ több országában megjelent videón, az USA-ban sosem adták ki.
A sors fintora, hogy a Disney World egyik legnépszerűbb mutatványa, a „Splash Mountain” is ezen a filmen alapul.

7. A texasi láncfűrészes mészárlás (The Texas Chainsaw Massacre)
A Tobe Hooper által rendezett Texasi láncfűrészes mészárlást a Brit Filmminősítési Osztály 1975-ben elutasította annak rendkívül erőszakos és groteszk jelenetei miatt. Végül néhány londoni moziban bemutatták (X-es kategóriában), miután 28 másodpercet kivágtak belőle.
A főcím hatására sokan azt hitték, hogy a film megtörtént esetet dolgoz fel, de a rendező ezt cáfolta. Számos országban betiltották, és sok helyen csak megvágva engedték bemutatni.
A texasi láncfűrészes mészárlás a mai napig az egyik legijesztőbb „slasher” mozi, amit egyetemeken is oktatnak.

8. E.T., a földönkívüli (E.T. The Extra-Terrestial)
Bármily meglepő, Norvégiában, Finnországban és Svédországban eltiltották a gyerekeket mindenki kedvenc űrlényétől, mondván, hogy úgy ábrázolja a felnőtteket, mint a gyerekek ellenségeit. Finnországban 8, Norvégiában és Svédországban 12 év alatt nem lehetett megnézni.
Star Wars fun fact: a sokak által kárhoztatott előzménytrilógiában George Lucas szerepeltette E.T. népét. Erről azóta is megy a vita a rajongók között. Egyesek szerint, ha E.T. faja része a Star Wars-univerzumnak, akkor E.T. is. E.T. viszont ellátogatott a földre, vagyis innentől kezdve minden, ami földi, az a Star Wars része.
9. Ördögűző (The Exorcist)
Az Egyesült Királyságban elkészülte után még 11 évig nem nézhették meg a nézők a filmet. Az 1973-as film főszereplője egy 12 éves kislány, akit megszáll egy démon. A gyermek viselkedése miatt aggódó anya két pap segítségét kéri.
Bár rövid ideg korhatárral ment a mozikban, hamarosan visszavonták, és VHS-en sem tették elérhetővé, mondván, hogy félő, gyermekek is hozzáférnének. 2010-ben viszont engedélyezték a DVD kiadását. Azzal érveltek, hogy a film készítése óta annyit fejlődött a trükktechnika, hogy a speciális effektek korában felnőtt gyerekeket már nem rázza meg annyira a film tartalma.

10. Az interjú (The Interview)
Az interjú főszereplői Seth Rogan és James Franco. A vígjáték arról szól, hogy egy népszerű bulvárműsor alkotóiként hogyan találkoznak Kim Dzsongunnal. Bár a film célja a nevettetés, a történet szerint a két főszereplőt felkéri a CIA, hogy öljék meg az észak-koreai diktátort.
Észak-Korea úgy értékelte, hogy a film az ország elleni uszítás, ezért bizonyos helyeken betiltották. Bár 2014-ben bemutatták az amerikai mozikban, később visszavonták, és csak az interneten tettek elérhetővé egy erősen megvágott, cenzúrázott változatot.