Totyik Tamás: Ha a mobilok miatt minden gyereket külön ellenőrizni kell reggel, ugyanaz lesz az iskolákban, mint a reptéren
Szeptember elsejétől az iskolákban elveszik a mobilokat, okosórákat a gyerekektől, azokat el kell zárni. Ezt egy új kormányrendelet írja elő. A tanárok és az iskolaőrök is átkutathatják majd a diákok holmiját, hogy ellenőrizzék, nem visznek-e be tiltott tárgyakat az órákra.
Az okoseszközök elzárása alól kizárólag oktatási célból adhatnak felmentést a tanárok, de ezt minden esetben be kell jegyezniük a Krétába. A kormány szerint a szigorításra azért van szükség, mert a mobilok, a tabletek és az okosórák elvonják a gyerekek figyelmét a tananyagról, és az online zaklatásokat is szeretnék visszaszorítani. Az új szabály betarthatóságáról Totyik Tamással, a Pedagógusok Szakszervezete elnökével beszélgettünk.
– Eddig a házirenden belül általában szabályozták az iskolák az okoseszközök használatát. Miért változtathattak ezen?
– Tavaly októberben a kormány azt mondta, hogy nem akarja ezt szabályozni, hanem a házirendben az intézmények szabályozzák megfelelően ezt a kérdést. Az látszik a jogszabályból, hogy az igazi nagy változás abban van, hogy most a pedagógusok és az iskolaőrök a diákok táskájába is belenyúlhatnak ellenőrzés céljából, bármikor átkutathatják a diákok táskáit vagy csomagjait.
Bár amikor már a tanárt is provokálták a telefonokkal, ott nem biztos, hogy a pedagógus kollégák a feladatuk magaslatán álltak. Egy valós problémára egy nagyon rossz válasz született. A 21. században az okoseszközök használatát kellene tanítani, nem plusz adminisztrációs feladatokat róni a pedagógusokra, hogy ezentúl bevezessék az e-krétába, hogy milyen célból, hogyan használták az eszközt adott esetben. Reggel, amikor a gyerekek bemennek, ellenőrizni kell, hogy a diákok leadták-e a telefont, közben a pedagógusoknak felelősséget kell vállalni értük, aztán ugyanolyan állapotban kell visszaadni. De ha ki van kapcsolva a telefon, azt a pedagógus hogy tudja ellenőrizni, hogy az valóban működőképes, vagy nem működőképes?
Vagy például energiaitalt sem lehet most már bevinni az iskolába. De ha egy kólás üvegbe átönti a gyerek az energiaitalt, akkor mit tehet a pedagógus? Nekem az egész olyan látszatot kelt, mintha olyanok hozták volna ezt a jogszabályt, akiknek nagyon sok közük nincs az iskolához.
Az iskolák a legtöbb helyen már eddig is szabályozták a mobil-használatot. Van, ahol reggel a diákok egy dobozba teszik a telefonjaikat, kikapcsolva. A dobozt elzárják, a tanítás végén megkapják. Máshol minden telefon kis felcimkézett zacskókba kerül, hogy véletlenül se vigye haza más mobilját a diák. Megint máshol nincs központi szabályozás, de vannak tanárok, akik elvárják, hogy az ő órájuk előtt a diákok a telefonokat kirakják egy polcra vagy asztalra.
– Olyan vélekedést is olvasni a közösségi térben, hogy ezzel egyszer és mindenkorra véget lehet vetni azoknak a kínos felvételeknek is, amikor kiderült, hogy milyen módon élt vissza a hatalmával egy-egy pedagógus. Vagy ha mégis készülnek ilyen videók, a diákok innentől kezdve büntethetőek lesznek ezért?
– Nincs a jogszabályban büntetés. Még egyszer mondom, nekem az a gyanúm, hogy nem ez a fő célja ennek a jogszabálynak, hanem az, hogy belenyúlhassanak mindenki táskájába. A bőnyi eset után ez elképzelhető.
– Ott késsel támadt egy diák egy tanárra. De egy kés az nem egy okoseszköz.
– Ahogy mondtam, az volt a fő cél szerintem, hogy belenyúlhassanak a diákok táskájába, ellenőrizhessék a tartalmát. A jelenlegi jogszabályok szerint a pedagógus csak felszólíthatja a diákot, hogy pakolja ki a táskáját.
– Akkor miért az okoseszközökre fókuszál a szabályozás?
– Annál is inkább kérdés ez, mert volt 2018-ban egy digitális oktatási stratégia, ami önmagában egy remek anyag. Nem nagyon szoktam a kormányt dicsérni, de ez tényleg jó anyag. Csak alig-alig valósult meg belőle valami.
Ez lenne az igazi irány, hogy olyan platformokat hozzon létre a kormány, ahol okoseszközökkel el tudják érni a diákok ezeket a felületeket, érdekessé lehet tenni az oktatást azzal, hogy ezeket az eszközeiket használni tudják. Például biológia órán kimehetnének az iskolaudvarra, és a Google felismerővel növényeket azonosíthatnának.
– Ha ez a jogszabály életbe lép, ilyen célra visszakaphatják az okoseszközeiket a gyerekek?
– Igen, erre a jogszabálytervezet most is lehetőséget ad.
– Visszatérek még egyszer arra, hogy történt már olyan eset, hogy a gyerekek felvették, ahogy egy tanár akár fizikailag, akár verbálisan bántalmazta egy társukat. Mostantól erre is sokkal kisebb az esély, nem?
– Ezért kellenének az iskolákban például az iskolapszichológusok.
Ők értenek ahhoz, hogy kiszűrjék azt, amikor a gyereknek problémái vannak, és ha a pedagógus okozza ezt a problémát, akkor ők jelezhetik az intézményvezető és a család felé. Azon is el kellene gondolkodni, mint ahogy az egészségügyben vannak a betegjogi képviselők, megyénként lehetne két-három tanulói jogi képviselő is, akihez a diákok vagy a szülők fordulhatnak.
– Hogyan fogják ellenőrizni, hogy az új szabályokat az iskolák miképpen hajtják végre?
– A tankerületek biztos ellenőrizni fogják, hogy hol lesznek elzárva az eszközök. Azt is, ki lesz a felelős ezért.
– Jól értem, hogy van egy általános rendelkezés, amiben nincsen végrehajtási rész, hogy akkor ezt hogyan kell megcsinálni? Azt majd találják ki az iskolák, ők vegyék meg a ládákat, dobozokat, zacskókat, lakatokat, címkéket, amik kellenek?
– Pontosan.
– Egy 25 fős osztálynál mennyi idő egyenként beszedni az eszközöket? Gyerekenként számolhatunk egy percet arra, hogy azonosítsák, elpakolják?
– Nagyjából.
– Akkor ez plusz fél óra reggel és délután?
– És kell még a pedagógus, aki összeszedi, utána el kell vinni valahová, egy elzárt terembe, mert sok helyen szaktantermek vannak felső tagozatban, vagy a gimnáziumokban is.
– Lehetnek-e olyan vis maior esetek, hogy egy adott tanulónál jobb, ha van ilyen eszköz?
– A jogszabályban szerepel ez is, például egészségügyi okok miatt.
– Okoseszköznek számítanak például az okosórák is, amik adott esetben csak az egészségügyi adatokat nézik?
– Igen, azok is ebbe a körbe tartoznak, hiszen ugyanúgy lehet velük hangot felvenni.