Körülnéztünk a híres szabadkai piacon – elmondjuk, miért ne hagyd ki te se!
A szabadkai piac a röszkei határtól 35 kilométerre található, magyarok által imádott vásár Szerbiában, ahol minden kapható, ami szem-szájnak ingere, vagy amit a képzelet csak kitalálni tud. Ezzel az alapismerettel indultam tegnap egy baráti családdal és a saját gyerekemmel át a határon. Volt bennem egy kevés félsz, meg egy rakás kalandvágy, hiszen sok negatívumot is hallani a piacról. Saját, szubjektív tapasztalataimat osztom meg veletek, hogy el tudjátok dönteni, belevágtok-e egy látogatásba ti is.
Az első visszahúzó erő azokban a városi legendákban rejlik, amelyek arra figyelmeztetnek mindenkit: inkább ne menjen Szerbia felé, mert a szerb rendőrök a bokrokban ülve vadásznak a magyarokra. Nos, a szerb rendőrök tényleg előfordulnak a bokrokban, de azt kell mondjam, nem a 12 éves autóval közlekedő négy-öt fős magyar családokra vadásznak, akikről első blikkre látszódik, hogy azért igyekeznek a piacra, hogy megvegyék Pirikének a bikinit, Józsikának a strandpapucsot, apának három xxl-es pólót és anyának meg a nagyinak három tömb rizses csokit.
A kutya nem fog leinteni benneteket, ha minimum úgy tartjátok be a KRESZ-t, mintha legalább is a gépjárműoktatótok is az autóban ülne. Ahol az van kiírva, hogy 50, az legyen 50 és nem 40 vagy 60 vagy 70. Akkor is, ha melletted elhúz a helyi buszjárat nyolcvannal - ahogyan tegnap mellettünk.
A piachoz érvén az egyik első teendő meglátogatni a "Tiszta Balkán" elnevezésű tényleg tiszta illemhelyet, én percekig vihogtam a nevén.
Az óriási területen elhelyezkedő piacon ha ruhát vásárolnál, keresd meg a fő csarnokot. Két nagyon fontos intelmem van:
- Ne dőlj be a legelső árusok szép barna szemének: zömmel török árusok árulnak mindenféle ruházati terméket, de az első sorokban pont kétszeres áron teszik, mint bentebb
- Ne higgy a szemednek!

Egyértelmű, és te pontosan tudod: a GUCCI pólót nem a GUCCI gyártja. Az Adidas kikéri magának az itt található termékeket, és a PRADA sem a szabadkai piacra gyártja a táskákat. A márkanevek egyértelműen hamisítványokat takarnak, de meglepően jó minőségben.
"Retro", "Nike", "Puma" és "Adidas" szerkók lógnak a falakon akár egy ezresért. Az anyaguk pamut, nyári időszakban pedig egy pólót így is, úgy is egy napnál tovább egyszerre nem hordunk, tehát majdnem mindegy, hogy milyen márkajelzés van rajtuk.
Hamisított parfümöt viszont nem mernék vásárolni - van az is rengeteg -, mivel az ég tudja, milyen kemikáliák vannak bennük. Ahogyan semmilyen körülmények között nem vásárolnék ott kommersz szeszes italt sem. Ha szikszalaggal van körbezárva a Jack Daniel's és megveszed, ne csodálkozz, hogy "fura az íze". Szerb meggylikőrt tele meggyel viszont néniktől merj venni, azok jók: helyben készülnek. (Egy liternél többet nem vihetsz ki az országból.)
A cipők ugyanazok a márkák, ötöde annyiért nyilván. Hazahoztam egy "Nike" és egy "Adidas" edzőcipőt, a kettőért 9 ezer forintot fizettem. Jól néz ki, kényelmes, ennyit megér. Napi flangáláshoz tökéletes, edzéshez mondjuk fel nem venném.
- Pamutzoknit, titokzoknit 130-150 forintért vásárolhatod meg azokat, amiket itthon mindegyik bolt és üzlet és Tesco előtti zoknisziget 400-700 forintért árul - ipari mennyiségű zoknival tértem haza a család és jómagam számára
- Giga tekercs papírtörlőkendőt 250 forintért
- 3 rétegű, 8 gurigányi vécépapírt 400 forintért
- Minden létező tiszteletem a magyar méz iránt, havonta elfogy 1 kilo (liter) akácméz a családomban 2.500 forintos áron, most vásároltam egy ugyanakkora kiszerelésű szerb mézet 500 forintért - meglátjuk a minőségét
- 30 darabos, közel fél kilós banános csokit 350 forintért (lásd kép)
- Rizses csoki (alap)
- A lakástextília hegyekben áll, de mivel engem nem érintett most a téma, nem tudom az árfekvését

- Nyugodtan vásárolj "Mókusos Nutellát", az az édes mogyorókrém szerb változata, dupla ízű, mert fehércsokis csíkok is vannak a krémben. Szerintem finom
- Banános és rizses csokit már említettem, tankolj csak be belőlük
- Merj venni Ratlukot! ez a szerb édesség gyakorlatilag zselés cukorka extra porcukorba hempergetve - a legelterjedtebb ízei a diós és a rózsás (ez utóbbiban tényleg rózsavíz van) Ha eddigi életed során voltak elképzeléseid arról, mit jelent az, hogy valami "édes", most dobod majd sutba, mert a ratluknál nincs édesebb édesség a földön. Alapjáraton az erős török kávé kísérőjeként eszik a balkáni országokban, de még a görögök és a törökök is. Egy-egy kis kockányit kávé után.
- Merj enni a piacon található burekesnél, pékségnél. Akkora buciban adják a pljeskavicát vagy a hamburgert, ami nagyobb a fejednél, 500 forintért. Az ötféle ízű burek 400 forintért minden képzeletet felülmúl, én egyszerre nem bírtam megenni, akkora adagot adtak, pedig csak egy negyed.
- Ha hűtött üdítőt innál, Cocta-t vegyél, ami elvileg szlovén itóka, de a szabadkai piacon kapható. Olyan az illata, mint gyermekkorunkban a köhögés elleni szirupnak, de az íze lágyabb annál, sokkal semlegesebb. Vagy nagyon ízlett nekem, vagy nagyon szomjas voltam, de pillanatok alatt ittam meg egy fél literes Cocta-t.
31 ezer forintot fizettem. Vásároltam két pár edzőcipőt, egy nadrágot, 4 darab pólót, 20 pár zoknit (titokzoknitól a térdzoknin át a speciális sportzokniig),három kilónyi csokoládét, két doboz ratlukot, papírtörlőt, 1 kg mézet, 1 kg mogyorókrémet és két fő ebédje is kifutott ebből a pénzből (egyikünk hamburgert, másikunk sonkás-sajtos bureket ebédelt).
