„Én segítek neked, cserébe te is segítesz nekem” – így tartottak fogva prostituáltként két évig
A lány semmiféle alternatívát nem látott, így kénytelen volt maradni. Hamarosan teherbe esett, de még a terhesség alatt rájött egy elkapott sms-ből, hogy a férfi megcsalja.
„Teljesen összeomlottam, de esküdözött, hogy befejezi a viszonyt. Hittem neki. Megszületett a kisgyerek, egy ideig nyugalom volt, majd nagyon hamar, alig 3 hónap után újra terhes lettem. És rá pár hónapra kiderült, hogy megint csal, ugyanazzal a nővel.”
Ennek hatására először el akarta vetetni a magzatot – még pont lett volna rá lehetőség –, de valami azt súgta neki, hogy lány lesz. Mivel nagyon szeretett volna lányt is a fiúk mellé, végül megtartotta. És bejött a megérzés: azóta is ő az egyetlen lánygyermeke.
Ettől függetlenül szétmentek, ő ott maradt a szőlőben a gyerekekkel, a férfi pedig beköltözött a faluba a szeretőjéhez. De nem sokáig.
„Miután megszületett a kislány, addig győzködött, hogy adjak neki még egy esélyt, hogy végül kibékültünk. Közösen vettünk egy házat a faluban szocpollal, odaköltöztünk, és néhány hónap múlva rájöttem, hogy megint csal. Méghozzá a saját húgommal.”
Először még elhessegette a gondolatot, de amikor már az egész falu erről beszélt, muszáj volt belátnia. A szülei nem álltak ki mellette, válogatott szidalmakat vágtak a fejéhez, végig a húgát védve.
Ezután egy éven belül hatszor kapott idegösszeroppanást. Elköltözött Pécsre albérletbe a három gyerekkel, de a volt párja – aki közben odaköltöztette Zsanett húgát a közös házukba – folyamatosan kérlelte, hogy legalább a két gyereket hadd láthassa.
„Belementem, elvégre bármi is történt köztünk, a gyerekek nem tehetnek róla. Elengedtem hozzá először a fiunkat, és amikor mentem érte, nem adta vissza. Csak annyit mondott: a lányt te neveled, a fiút én. Ekkor összeomlott bennem minden: sírva feküdtem, sírva keltem, hiszen a gyerekeim voltak az utolsó mentsváram. Ha ők nincsenek, valószínűleg már felkötöttem volna magam.”
„Én segítek neked, cserébe te is segítesz nekem”
Ilyen előzmények után került bele az emberkereskedelem csapdájába. Újra megismerkedett valakivel, aki normálisnak tűnt. Utólag nyilván ez is hatalmas tévedésnek bizonyult.
„Eleinte csak barátilag közeledett: átjárt segíteni, majd felajánlotta, hogy van egy kis háza Szolnok megyében, költözzünk oda a gyerekekkel – itt a miskolci albérletben úgysem számíthatok senkire. A fiamat pedig segít visszaszerezni.”
Így is történt, odaköltöztek, majd alig pár héttel később elkezdődött az igazi kálvária.
„Elkezdte mondani, hogy én segítek neked, cserébe te is segítesz nekem – amivel a prostitúcióra célzott.”
Két évig tartották fogva, ezalatt mindennap kuncsaftokhoz kellett járnia ott helyben és a környékbeli falvakban. A fiát ugyan tényleg visszaszerezték a volt párjától, de ő is a nap 24 órájában megfigyelés alatt állt, ahogy a többi gyereke is. Sehová nem mehettek felügyelet nélkül.
Pénze egyáltalán nem lehetett, mindent elvettek tőle: azt is, amit a „munkáért” cserébe kapott, és a családi pótlékot is. Időközben a fogvatartójától is született egy gyereke.
„Rengeteget zsarolt a gyerekekkel. Rendszeresen lerakta őket egy sötét szerelőaknába, mondván, addig ott maradnak, amíg nem teljesítem, amit kér. Azt se titkolta egy percig sem, hogy ha megpróbálok megszökni, úgyis megtalál és elvágja a torkomat.”
Végül hatalmas szerencsével mégis sikerült elmenekülnie: fogva tartója egy hideg januári napon éppen fát lopni ment az erdőbe, amikor megsüllyedt az autójával, így hazatelefonált, hogy egy ideig ne várják.
Az egyik otthon maradt kabátjának a zsebében viszont pont aznap bennfelejtett 10 ezer forintot, amit Zsanett megtalált. Ez lett a szabadulásának a kulcsa.
„Volt egy haverja, akinek bejöttem. Gyakran át is járt hozzánk csak azért, hogy engem nézegessen. Őt kértem meg, hogy ezért a pénzért cserébe szöktessen meg. Sokat kellett győzködni, mert félt, hogy kiderül, és akkor neki annyi. De végül rábeszéltem, és elindultunk a gyerekekkel együtt Komló felé, ahol egy ismerősöm lakott.”
Öt perce sem voltak úton, amikor megcsörrent a telefonja: már lebukott. „Kilenc kocsival fogunk keresni, Magyarország nem olyan nagy, hogy ne találjunk meg – és akkor elvágjuk a nyakadat” – ezzel fenyegették.
Végül a Baptista Szeretetszolgálat vette védelmébe őt és a gyerekeit: a szervezet országszerte tart fenn védett házakat a hasonló helyzetbe jutott emberek részére, ezeket járták körbe – egyiket a másik után, hogy üldözői ne akadhassanak a nyomára.
A végállomás az ország másik végében, egy román határhoz közeli településen volt. Itt tett vallomást a rendőröknek: két napon keresztül hallgatták ki, mindent elmondott. Ezután nagyszabású nyomozás kezdődött, a banda tagjait megfigyelték és még a telefonjaikat is lehallgatták.
Rendőrségi videó a banda elfogásáról:
El is kapták őket, utána négy évig tartott a büntetőeljárás, ami pénzbírsággal végződött – tehát az előzetest leszámítva egyikük sem került rács mögé.
„Ezzel már nem tudtam mit kezdeni. Négy évet töltöttem a védett házban, de ekkor azt mondtam: nem akarom itt, az otthonomtól több száz kilométerre leélni az életemet. Majd pont egy ilyen senkiházi fog visszatartani attól, hogy a szülőföldemen élhessek?!”
Így aztán ő maga vette fel a kapcsolatot az elrablójával: megmondta neki, hogy hamarosan hazatér, de ha akár egy haja szála is meggörbül, máris hívja a rendőrséget.
A kiemelt médiafigyelem is a segítségére volt: akkoriban a helyi, sőt az országos sajtó jó része is tudósított az ügyről. Joggal bízhatott abban, hogy nem mernek többé ujjat húzni vele.
„Életemben először van normális kapcsolatom”
Vissza is költözött, ahogy eltervezte, és nem sokkal később megismerte a jelenlegi férjét, akivel most már három éve együtt élnek.
„Ő teljesen az ellenkezője mindenkinek, akivel eddig dolgom volt. Talpig becsületes, nem kerüli a munkát, saját háza és autója van. Elfogadta a gyerekeimet is, mindannyiunknak megadja a tiszteletet.”
A régi traumákat persze a mai napig nem heverte ki, időről időre előtörnek, de megtanult együtt élni ezzel.
Még a védett házban elkezdett felkészülni az érettségire, amit ha minden jól megy, idén fog letenni. Utána pedig egy még nagyratörőbb cél lebeg a szeme előtt: a pécsi egyetem romológia szakára jelentkezne.
Mint mondja, imád tanulni, és most végre lehetősége is van rá. Ahogy a normális életre is, ami egészen eddig elérhetetlen álomnak tűnt számára.
A cikk a "HarmoNet írók a nőkért – 2019" pályázat keretében készült. A neveket és a helyszíneket az érintettek védelme érdekében megváltoztattuk. A megvalósításban nyújtott segítségért köszönet a Baptista Szeretetszolgálatnak!