„Néha szokatlan szögekből látjuk egymást a klienseimmel” - az online pszichoterápia járvány idején
- Kétféle kép él a fejemben, de egymásnak ellentmondóak. Melyik a jellemzőbb? Nehezebb a páciensnek az online szituáció, hiszen nincs meg a személyes jelenlét intimitása? Vagy éppen hogy könnyebb, mert kényelmes, otthoni környezetben kerülhet sor a terápiás alkalomra?
Az első elképzelésed főként az induló konzultációkban jellemző. Ez idővel tud oldódni, ha a kliens és a pszichológus jó kapcsolatot tud kialakítani. Különösen, ha a kliensnek nem ez az első terápiás élménye, mert akkor már eleve nagyobb bizalma van a folyamattal kapcsolatban. Előfordul, hogy valaki pont a nem személyes jelenlét miatt tud könnyebben megnyílni.
Az otthoni környezet sokféleképpen hat. Valakinek komfortos. Van, akit zavar, hogy a család, szülők, lakótársak a szomszéd szobában vannak. Van akinek sokkal nehezebb koncentrálnia, mert elterelik a figyelmét az otthoni ingerek.
A beérkező üzenetek szintén megnehezíthetik a terápiás térben való jelenlétet. Azt gondolom, egyénfüggő, ki hogyan kezeli az online konzultáció lehetőségeit, mit él meg előnyének, hátrányának.

- Mi volt neked a legnehezebb, amit meg kellett szoknod az online terápiában?
Már évek óta tartok online konzultációkat. Nekem a legnagyobb nehézséget az jelenti, ha valamiért nem megfelelő az internetkapcsolat, és emiatt elvesznek információk. Nem hallom vagy nem látom. Ezért erre nagyon törekszünk, hogy mindkét fél részéről stabil legyen, amennyire lehet. Megbízható programokon keresztül folyik a konzultáció. Ez az adatvédelem szempontjából is lényeges. Általában Skype-on vagy Zoom-on zajlanak az online terápiák.
A másik, hogy néha szokatlan szögekből látjuk a klienseimmel egymást, néha egészen közelről, ami mondjuk egy személyes térben nem jöhetne létre.
Miközben némelyikük több ezer kilométerre van tőlem. Máshogy élem meg a közelség távolság élményét, és ehhez alkalmazkodni talán a legnagyobb kihívás számomra.
Megfordítva a kérdést: mi volt, ami kifejezetten pozitív, jó élmény volt ebben az új szituációban?
Sok ügyes kliensem van, akik haladnak a céljaik elérése felé. Jó érzés volt, hogy a többséggel az online lehetőségnek köszönhetően folytatni tudtuk a megkezdett munkát. Az utóbbi hetekben többen kértek akut helyzetben segítséget, hozzájuk is el tudtunk jutni a fizikai korlátok ellenére. Ez szerintem óriási pozitívum. Nagy aktivitást váltott ki a pszichológus közösségben a járványhelyzet, és sok pozitív kezdeményezés indult. Ami számomra is nagyon inspiráló. Különböző online elérhető támogató csoportok alakultak, krízisintervenciós összefogások, a mentális egészség megőrzését szolgáló események szerveződnek klienseknek és szakembereknek egyaránt. Hálás vagyok azoknak, akik tettek ezért.
- Egy helyütt azt írod, hogy hasznos lehet, ha ebben a szituációban megismerjük érzéseinket, és ezáltal fejlesztjük az önismeretünket. Milyen alapmódszerek vannak erre, amit kicsit tudunk gyakorolni?
Azt hiszem az önismeret jó kérdéseken alapszik. Az első lépés, hogy meg tudjam figyelni magamat. Mit érzek, gondolok. Hogyan vagyok jelen? Ezekre tudjak egyfajta külső megfigyelő pozícióból tekinteni.
Van akinek nehéz szétválasztania az érzéseit és gondolatait. Nekik jó kiindulás lehet a testi érzetek megfigyelése és azok tudatosítása. Mindenkinek más az útja, más módszerek segíthetik a saját kérdéseinek megtalálásában.
- Sok élethelyzetre mondják, hogy változni fog a koronavírus elvonulta után. Szerinted elképzelhető, hogy a terápiák egy része is átkerül az online térbe?
Azt hiszem, ez a folyamat már a járvány előtt is megkezdődött. Nem gondolom, hogy az online terápiák helyettesíteni tudják a személyes jelenlétet, de bizonyos esetekben lehetnek jó alternatívák. Vannak bizonyítottan hatékony módszerek, amik kifejezetten jól adaptálhatók az online terápiás térbe is. Például a kognitív viselkedésterápia ilyen. Szerintem a pszichológusoknak is más területeken dolgozókhoz hasonlóan át kell gondolnia, hogy mi az amit beemelnek a vírushelyzet hozta fejlesztésekből, változtatásokból a mindennapok rendjébe. Sok szempont újragondolására késztetett bennünket ez a helyzet. Bizakodó vagyok ezzel kapcsolatban.
- Egy kicsit általánosabban: szerinted mi dolga lesz a pszichológiának, mikor lecseng a járvány? Most biztos sokaknak jól hangzik, hogy „hajrá, vissza az életbe!”, de gyanítom, ez nem ilyen egyszerű.
Nehéz kérdés. A pszichológia mint olyan sok területen alkalmazott tudomány. Klinikumban, munka és szervezetfejlesztésben, katasztrófaelhárításban, iskolákban óvodákban, családsegítőkben, környezetvédelemben, gazdaságban, és még sorolhatnám. Mindenhol lesz feladat. Általánosan talán úgy ragadnám meg, hogy a helyzet kialakulásának, a folyamatainak és következményeinek felmérése, feldolgozása és kezelése, illetve a prevenció kialakítása a jövőbeni feladat. Nekünk klinikai pszichológusoknak hasonló lesz a feladatunk az eddigiekhez. Az esetlegesen kialakuló mentális zavarok kezelése, rehabilitáció. A veszteségek feldolgozásának segítése. A régi/új élethelyzethez való alkalmazkodás, a váltás megkönnyítése, prevenciók tervezése gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Ehhez szükséges lesz a már most is futó kutatások, hatásvizsgálatok eredményeinek értelmezése és felhasználása. Válaszolva a kérdésedre, nem lesz egyszerű. Türelmes, tudatos munkára lesz szükség.
A cél nem az, hogy visszakerüljünk a járvány előtti állapotba. Nem is lehet. Tapasztalatom szerint megéri inkább lehetőségként tekinteni a nehéz, kihívást jelentő helyzetekre, és tenni azért, hogy valami jobbat alakítsunk ki, mint előtte.