Krumplival vett szavazatért 3 év börtön is járhat – Összefogtak a választási csalások ellen
Krumpliért vett szavazatokról és a határon túlról tömegével bejelentkezett választókról mindenki hallott már. Tudjuk, hogy ez egyfajta korrupció, valaki fizet: ajándékkal, pénzzel, munkalehetőséggel, cserébe a kifizetett úgy szavaz, ahogy azt tőle kérték. De
Úgy tűnik, mintha a csalások megszokottá váltak volna - mindenki beletörődik, senki sem akar foglalkozni velük. Civil szervezetek azonban most összefogtak, és Tiszta szavazás néven programot indítottak, igyekeznek minden segítséget megadni, hogy az áprilisi választás a lehető legtisztább legyen.
Azt mondják, tévedés azt gondolni, hogy az állam, a rendőrség, a választási bizottság dolga ez. Ahhoz, hogy ők lépjenek, kell valaki, aki jelenti és bizonyítja a csalást. Sokszor ehhez sok ember kell.

„Ha valaki megtudja, hogy 50 embert bejelentettek egy kis faluba egyetlen házba, az az új törvények alapján nem bűncselekmény. Ha egy újságíró megnézi, hogy iszonyatosan szoros a választókerület, és valószínűleg így akarják befolyásolni a szavazást az új címekkel, akkor jelezni kell azt egy jogásznak, aki megírja a választási kifogást, vagyis alá tudja támasztani, hogy a voksturizmus miért törvénysértő” – magyarázza Döbrentey Dániel, a Társaság a Szabadságjogokért tagja, a Választási Jogi Program koordinátora. A Tiszta szavazás mindenféle információt megad arról, milyen csalás-típusok vannak, és hogyan lehet megakadályozni, feltárni azokat.
Első lépésként

„Szó lesz politológiai háttérről, jogszabályi környezetről, és felsoroljuk a jogi eszközöket, adunk telefonszámot és weblap-elérhetőséget, ki, hol, hogyan kaphat segítséget. Külföldi és magyar tapasztalatokat vitatunk meg együtt” – mondja Gutjahr Zsuzsanna, a Tiszta szavazás programkoordinátora.
Kik vannak a Tiszta szavazásban?
Civil Kollégium Alapítvány (CKA)
Társadalom a Szabadságjogokért (TASZ)
Political Capital
aHang
Döbrentey Dániel, hangsúlyozza, hogy a Tiszta szavazás nem egyetlen pártra koncentrál.
Azt szeretnénk, ha most tiszta szavazáson dőlne el, kik vezetik az országot.”
Azt mondják, ehhez az a minimum, hogy mindenki menjen el szavazni és ne hagyja magát ebben befolyásolni.
Nem kell félni, csak cselekedni
"Ne féljen senki visszautasítani egy ajánlatot, bejelentést tenni, kikérni az adatait, vagy akár fellépni bármilyen visszaélést tapasztalva. Aki hozzánk fordul, azt a TASZ jogászai védik.” – mondja Gutjahr Zsuzsanna, a Tiszta szavazás koordinátora.
Szerettem volna bemutatni a cikkben, milyen tipikus választási csalás-típusok vannak, de azok sora szinte végeláthatatlan. Maradjunk az épp aktuális lehetőségeknél.
Ha meg akarják venni a szavazatunkat
Krumpli, ételadomány, pár ezer forint, bármi lehet az ára, annak, hogy ne a saját akarata szerint szavazzon valaki. Tudni kell, hogy
A civilek azt kérik, hogy lehetőleg ne fogadjon el senki semmit a szavazatáért, és jelentse, hogy ilyen próbálkozást tapasztal.
Hamis adatok
A saját adatainkra a jegyzőnél lehet rákérdezni, ő a helyi választási iroda vezetője, de a választás.hu oldalon is ellenőrizhetők az adataink. Az emberek zöme ezt sosem csekkolja, sőt Gutjahr Zsuzsa saját tapasztalata szerint még a levélben látható hibát sem vesszük észre.
Őt az előző választáson lengyel nemzetiségűnek jegyezték, pedig nem az. „Én az értesítő levélen vettem észre, hogy javítást kell kérnem. Én megtettem, de a 14 lakásos házban rajtam kívül még két embert írtak lengyelnek, de ők nem látták ezt időben, így nem szavazhattak országos listára. A legelső lépés tehát ellenőrizni az adatainkat és ha nem kaptunk értesítő levelet, akkor azt kérnünk kell a jegyzőtől.”
Megeshet az is, hogy más címre jegyeznek be minket.
Döbrentey Dániel azt mondja, aki igazán alapos, nemcsak a jegyzőt kérdezi meg vagy a választási honlapot nézi meg, hanem mindkettőt megcsinálja, hátha van ellentmondás a kettő között.
Voksturizmus
Ha olyan lakcímre jelentenek be embereket, akik nem élnek ott, az egy nemrég módosított jogszabály szerint már nem bűncselekmény. Választási jogi szempontból azonban ez támadható.
„A Nemzeti Választási Iroda hetente nyilvánosságra hozza a szavazók számát választókerületenként. A jegyzőtől pedig bármikor lehet a település lakosainak számáról érdeklődni” – mondja Döbrentey Dániel.
Előfordulhat, hogy valaki nem mer maga kérdezni, de ha gyanús dolog jut a tudomására, érdemes megkeresnie a sajtót, és megkérni, hogy ők igényeljék az adatokat. „Az újságírók nem adják ki, kitől kaptak információt, a forrásvédelem miatt nem kell átadniuk neveket a hatóságoknak.”
Segítséget ad a TASZ is, a https://valasztasz.tasz.hu/ oldalon. Ott forródrót (telefon) is működni fog a választások előtt, illetve a voksolás napján. Egyéb kérdéssel megkereshető a Tiszta szavazás koalíció a honlapon (www.tisztaszavazas.hu), önkéntesnek pedig itt lehet jelentkeni.
A legelkötelezettebb aktivisták már mostantól figyelik, mi történik, és ha visszaélést látnak vagy gyanítanak, akkor jelentik.
„Ez nagyon sok konfliktusvállalással jár, nagyon sok bátorság kell hozzá, és
Kell az óvatosság! Az önkéntesek nem nyomozók, feltétlenül kerülniük kell az erőszakos fellépést” - mondja Döbrentey Dániel.
Külföldön élők szavazása
Akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben szavazhat, és ez sokféle csalásra ad lehetőséget a Tiszta szavazás képviselői szerint.
„A választó kap egy csomagnyi papírt, van benne egy szavazólap, egy azonosító nyilatkozat arról, hogy ki adja le a szavazatot. Van egy kisebb és egy nagyobb boríték. A szavazólapot a kis borítékba kell tenni, lezárni, és a nagyban visszaküldeni az azonosító nyilatkozattal. Ha vissza akarnak élni a helyzettel, akkor a levelet elvehetik a családtagoktól, és beküldhetik helyettük, senki nem tudja, hogy ki töltötte ki. Mivel a levélszavazatokat bárki továbbíthatja, így útközben a csalók kibonthatják az összes levelet és kivehetik belőle a szerintük nem jó szavazatokat, mert csak egy normál borítékba kell átteni a szavazólapot, ami egyébként nincs lepecsételve, így akár nyomtatható új is, és kicserélhető az X rajta” - magyarázzák.
Ez az a történet, amit ha nem lát valaki, akkor nem bizonyítható.
Nagyon fontos a külföldön szavazóknál, hogy időben regisztráljanak, hogy szeretnének szavazni.
Ha erről lemaradnak, akkor nem szavazhatnak.
A múltunk miatt sokakat a besúgókra emlékeztethet a választás megfigyelése, de beszélgetőtársaim szerint itt más a cél.
„Itt nem bemószerolásról van szó, a régmúltban koholt vádak voltak nagyon sok esetben, pont azt jelentették föl, aki jót akart csinálni. Most azt, aki csal. Van az a határ, amikor azt mondja a lelkiismeret, hogy ez már nem megengedhető, muszáj aktív állampolgárrá válni” – mondja Gutjahr Zsuzsa.
– mondja Döbrentey Dániel.