Ilyen egy érettségi vizsga Finnországban - számítógéppel
A érettségi vizsga 1874-től nem az egyetemeken történt, hanem a gimnáziumokban. Akkori határozattal
elrendelték, hogy az érettségizőnek írásbeli vizsgát kell tennie matematikából, finn- és svéd nyelvből és ezen kívül egy idegen nyelvből is, ami lehetett német, francia, orosz vagy latin.
Matematikát kétféleképp oktattak, egy un. hosszú matematikát és egy, rövidebb ideig – és kisebb óraszámú – tartó un. rövid matematikát. Ez jelenleg is így van. Hátránya, hogy a diák választhat melyiket akarja. DE!
Sok egyetemen a felvételi vizsga matematikából van, amit azok, amin az un. rövid matematikát végezték képtelenek részt venni. A választás a gimnázium első osztályában történik és azok akik hajlamosak arra, hogy könnyebbé tegyék az iskolát a rövid matematikát választják. Így azonban sok egyetemi ajtó bezárul előttük.
Felmerül ezzel egyidejűleg az a kérdés is, hogy tudja-e a 16 éves (a finn gyerekek 7 éves korukban kezdik a 9 osztályos általános iskolát), hogy “mi lesz, ha nagy lesz” azaz milyen további tanulmányokat szeretne majd az érettségi után végezni.
Az 1900-as évek elején az írásbeli vizsga után szóbeli vizsgák is voltak, ezeket az egyetemek rendezték. Azok akik mind az írásbeli mind pedig a szóbeli vizsgán is megfeleltek beiratkozhattak az egyetemere és használhatták az ylioppilas = egyetemi hallgató címet.
Eredetilaeg a nők csak külön engedély birtokában vehettek részt az érettségi vizsgán , az első érettségizett nő Wilhemine Sofia af Gadolin (1802-1845) volt. Az 1874-es év újításainak értelmében a nők érettségizhettek, de egyetemi tanulmányok folytatására ismét külön engedélyre volt szükségük egészen 1901-ig.
Érettségi a függetlenség éveiben
Az önálló Finnországban a Császári Alexander Egyetem neve Helsinki Egyetemre változott. Az érettségi rendezését teljesen a gimnáziumokra bízták 1921–ben és megszűntek az egyetemeken rendezett szóbeli vizsgák is. Ezek helyett a gimnáziumokban voltak szóbeli vizsgák. Egyben az érettségi vizsga eredményének értékelése egy központi bizottsághoz (Ylioppilastutkintolautakunta) került.
Gyakorlattá vált, hogy a gimnáziumokban az érettségizők már februárban befejezték az iskolába járást és ezt egy finnül penkinpainajaiset-nek nevezett vidám ünneppel zárták.
(Egy kis finn nyelvlecke: penkki = pad, painajainen = rémálom, de itt azt jelenti, hogy nem nyomják már többet az iskolapadot A szó rövidebb formája : penkkarit = tsz). Ez a szokás jelenleg is él, nem lehet a magyarországi ballagáshoz hasonlítani, mert ez inkább egy karneválszerű nem egyszer szilaj ünneplés.
Ilyenkor - egy februári napon – az érettségizők teherautókon állva- mindenféle vicces öltözékbe és az autókat díszítő plakátokkal – autóznak körül a városban.

Ezután kezdődik az érettségi szünet ami az otthoni tanulást jelenti.
Az 1921-es rendelet értelmében az érettségihez öt tantárgy tartozott: anyanyelv, az ország másik hivatalos nyelve (ez finn anyanyelvűek részére a svéd nyelvet jelenteti és a svéd anyanyelvüknek a finn nyelvet), egy idegen nyelv, matematika és az un. reál tantárgyak vizsgája ami a természettudományokkal kapcsolatos tantárgyakat jelentette (fizika, kémia, biológia és földrajz) valamint történelem és hittan.
Érettségi vizsgákat nem csak tavasszal hanem ősszel is tartottak, de azokon csak azok vettek részt akik tavasszal megbuktak valamilyen tantárgyból és esetenként azok, akik betegség miatt nem tudtak a tavaszi vizsgán részt venni. Később ezt úgy változtatták meg, hogy azok akik valamelyik tantárgyból jobb jegyet akartak szerezni, abból a tantárgyból ősszel újra vizsgázhattak a jobb jegy reményében. Arra is lehetőség volt, hogy még egy tantárgyból vizsgázzanak ha akarnak, mivel az un. reál tárgyak nem voltak teljes összességükben kötelezőek.
A régi gyakorlat - hogy mindenki aki érettségizett és egyetemen akart továbbtanulni egyenesen beiratkozhatott az egyetemre – még egy ideig tartott, de mivel rohamosan nőtt az érettségizettek száma bevezették az egyetemek által rendezett felvételi vizsgákat.
A II. világháborúban a fronton szolgált fiatalok – önkéntesként voltak 16 évesek is a fronton az első vonalban! – részére könnyített érettségi vizsgákat rendeztek, un. katonaérettségit,
amiben csak 3 tantárgy volt, anyanyelv, idegen nyelv és vagy matematika vagy valami az un. reál tantárgyak közül. Hogy ezek közé mi tartozott azt fentebb már említettem. Az 1940-es és 1942-es évben egyáltalán nem rendeztek érettségi vizsgákat, akkor a gimnázium utolsó évének bizonyítványát az érettségivel megfelelőnek nyilvánították.
Változást az 1947-es rendelet hozott. Kötelezőöen 4 tantárgyból kellett érettségizni, egyben megengedték azt is, hogy akik akartak még 2 szabadon választott tantárgyból is érettségizhetek. Így a legjobb eredményt 6 laudatur jelentette.
Az érettségi osztályzatokat nem számok jelzik, hanem latin nyelvű szavakkal jelölték ez jelenleg is így van. A rangsorolás a kitűnőtől az elégtelenig Finnországban ilyen:
Laudatur
Exima cum laude approbatur
Magna cum laude approbatur
Cum laude approbatur
Non sine laude approbatur
Lubenter approbatur
Approbatur
Improbatur
Az 1970-es években lehetővé vált, hogy hatnál több tantárgyból is érettségizzen az ezt óhajtó,
de ezeket a tantárgyakat nem foglalják bele az érettségi bizonyítványba, hanem az érettségizett diák ezekről külön bizonyítványt kap.
Az érettségi vizsga újítása
Az 1990-es és 2000-es években az érettségi vizsgát jelentősen megújították. Lehetővé tették, hogy aki akarja annak nem kell egyszerre érettségizni minden tantárgyból, hanem több egymás után következő érettségi “szezonban” lehet érettségizni. Pl. már ősszel lehet érettségizni egyes tantárgyakból és tavasszal a többiből. Ez a diákok megterhelését jelentősen csökkenti és egyben lehetővé teszi a jobb felkészülést.
Ezen kívül több változás is történt.
2005-ben egy már 1996 óta kipróbált új vizsgarendszert vezettek be. Ez azt jelenti, hogy
minimum 4 tantárgyból kötelező az írásbeli érettségi vizsga (Finnországban nincs szóbeli érettségi). A tantárgyak közül kizárólag az anyanyelv kötelező mindenkinek, a többi három tárgy választható és lehet az ország másik hivatalos nyelve (finn anyanyelvűeknek svéd, svéd anyanyelvűeknek finn nyelv), matematika és az un. reál tantárgyak közül valami.
Az utóbbi élénk vitát váltott ki, mivel kötelezően nem kell már az ország mindkét hivatalos nyelvéből érettségizni.
Érettségi vizsga számítógép segítségével
Ezt az újítást 2016 óta fokozatosan vezetik be úgy, hogy 2019 tavaszán már minden tantárgyból számítógépen írják majd a diákok az érettségi feladatokat és ezzel megszűnik a papír használata és a kézírás.
Ilyenek a lépések. Az egyes “labdák“ az egyes tantárgyakat jelzik.

Hogyan zajlik az érettségi?
A diákok saját, hordozható gépükkel érkeznek az iskolába. A gépeket csak az iskolában kiosztott memory stick/pendrive által létrehozott hálózatban lehet a vizsga idején használni. Ez egy zárt hálózat minden külső kapcsolat nélkül. (Most a kedves Olvasók megtanulhatnának egy finn szót : muistitikku = memory stick azaz pendrive Muisti = emlékezet v. memória, tikku = szálka , szóval memóriaszálka a neve ennek. Bár a finnek sokszor használnak angol szavakat, a muistitikku finn szó teljesen átment a gyakorlatba)
A vizsga idején a diák nem fér hozzá a saját gépén található linkekhez/ forrásokhoz csak azok a programok elérhetők, amik az iskolai muistitikku hálózatában vannak. Az írásbeli vizsga időtartama 6 óra, a diákok szigorúan előírt csomagolási szabályokat betartva – semmi felirat a csomagoláson – visznek tízórait a vizsga idejére magukkal.
A vizsga kiértékelése szintén elektronikus úton történik.
Az elektronikus érettségire egy külön program, az Abitti készíti fel a diákokat.
Ez lehetővé teszi a gimnáziumokban a gimnáziumokban olyan dolgozatírások rendezését melyek segítségével a diákok az érettségire gyakorolnak teljesen az érettséginél használt feltételeknek megfelelő körülmények között.
Hogy hogyan történik ez a gyakorlás azt mutatja be az alábbi képes példa az abitti.fi internetees oldalról:

A tanárnő neve: Onerva, a számítógépes szakember: Ilpo, a diákok: Anna, Toni, Pekka
Onerva felteszi az otthoni számítógépére a vizsgakérdéseket (KOE) és az anyagot muistitikku–ra menti el.
2. Ilpo segítségével Onerva előkészíti a vizsga–hálózatot. Ehhez kell: áram, hálózat és a diákok muistitikku-jai
3. Onerva a dolgozatírás közben saját gépén figyeli a diákok munkáját és a válaszokat a hálózatból saját muistitikkujára menti el.
4. Onerva a dolgozatokat muistitikku-ról az Abitti rendszerbe viszi be. Az anyagot otthon értékeli ki = ARVIOINTI (Ezt az igazi érettséginél nem a tanárok, ha nem egy központi rendszer végzi, ahová elküldik a vizsga-anyagot )
5. Anna örül a sikeres eredménynek.
Az érettségi vizsga vezetéséért, rendezéséért és kivitelezéséért az Országos Érettségi vizsgabizottság = Ylioppilastutkintolautakunta felelős. Hogy ennek kik a tagjai az ezen a linken érhető el ITT
Kedves Olvasók !
A fentiek csak vázolják Finnország érettségi vizsgáinak rendszerét.
Szóbeli érettségi nálunk nincs. Az iskolai tanárok személyes véleménye az egyes diákokról nem befolyásolja a központilag, számítógépes programok segítségével kiértékelt vizsgát. A gépek senkivel nem kivételeznek!
A nyelvvizsgák a puszta írásbeli vizsgák mellett használják a hallott beszéd megértését vizsgáló módszert is, aminek a lényege, hogy a diákok hangszalagra felvett szöveget hallgatnak meg és utána az anyag tartalmára vonatkozó ellenőrző kérdésekre válaszolnak írásban.
Kedves Olvasók !
Idén tavasszal lesz 60 éve annak, hogy letettem az érettségi vizsgát Budapesten a Veres Pálné leánygimnáziumban – akkor oda fiúk még nem jártak. Amikor a ballagáskor az Elvándorlok, elmegyek / várnak rám a kék hegyek / vár reám egy ismeretlen táj kezdetű dalt énekeltem nem sejtettem, hogy milyen igaz daltól lett könnyes a szemem.
Judit Mäkinen"
Még több levelet olvashatsz a Finnországi levél hazámból Finnországból szülőhazámba Magyarországra című blogban