„Hazajövök és felismernek a növények, ezért nem tudok magányos lenni” – a Németországból hazatelepült anyuka ökoprojektet tervez a magyar faluban
– És akkor most hogyan tovább?
– Megvettem a szomszéd házat, telket is. Szeretnék egy közösségi házat, közösségi konyhát. A szobák már kész vannak. A lány, akivel elkezdtük csinálni, sajnos elment. A magárahagyottság az életemben sajnos egy visszatérő motívum. Ez rosszul esik.
– Tehát a jelen, hogy itt élsz egyedül a három gyerekkel, a férjed jön-megy, de elváltatok. A szüleid Németországban, és nemigen támogatják ezt az életformát. Tiéd ez a ház, ahol ülünk és a szomszéd porta, néhány telek, ami termelésre alkalmas, ezeket a helyeket szeretnéd megtölteni új tartalommal. Kultúrközpont, közösségi ház, bármi, a földön közösségi termelés, önellátásra legyen. 10 év után végre épüljön itt ki egy olyan közösség, akik tudnak ebben a miliőben jól élni. Sok értékkel és sok áthághatatlan fallal, amiket csak akkor lát az ember, ha hosszú ideig itt él. Mi az irány?
– A természettel és az önmagunkkal való összhang. Sok kudarcot látok a különböző ökofalvakban. Az egymásra utalt élet egyelőre illúzió. Sokszor elég a tudat, hogy ott van még valaki, akivel esetleg van esély a kapcsolódásra. Az idő majd megmondja, ez mennyire szoros. Az én fejemben ott van a közösségi ház, ahol lehet bármit csinálni, együtt lenni, de lehet más is, ami az igényekre válasz.
– Mi a szakmád?
– Piliscsabán tanultam kommunikáció és média szakon. Azon belül pedig a film és a tévé volt az irányom. Csináltam több filmet is, csak ez pont befejeződött, amikor született a nagyfiam. Nyertem is egy kisebb filmfesztivált, Pesten, az egyik moziban is játszották az egyik kis filmemet. Amikor lehetett volna kibontakoztatni a pályát, akkor nem tudtam ezzel élni, mert szültem a gyerekeket.
– Most már a legkisebb is hét éves.
– Most kezdek visszarendeződni az áramlatba. A zene vonz nagyon, a színház, a dalírás, megnyíltak a kreatív csatornák. Ez segített át a nehéz időszakon.
– Apukád hogy került Németországba? Anyukád miatt?
– Végül is igen. Ő mezőkövesdi. Még mindig van ott egy nagynénim. A többiek már nem élnek.

– Apukád mit szól ahhoz, hogy te ennyire ragaszkodsz Magyarországhoz?
– Kettősség van benne. Ő valahogy nem tehette meg, hogy maradjon, és én ezt megtehetem. Talán az van, hogy helyette ezt megélhetem – de ez egy feltételezés részemről.
Látom, hogy valamilyen szinten büszke rám, hogy én így meg tudok állni a lábamon. Másrészt meg úgy gondolja, hogy miért nehezítem meg magamnak az életet, hisz Berlinben mindent megadna. Persze azt meg én teszem hozzá, hogy ha úgy táncolok, ahogy fütyülnek. Ez nincs kimondva, de ezt érzem.
– Ez elől le kellett lépni?
– Igen. Mert mindkét szülő szereti megmondani, mit hogy kell csinálni, erőteljes személyiség mindkettő. Sikeres orvosok, és szerették volna, ha továbbviszem, amit ők elkezdtek. De ez világos volt, hogy nem az én utam.
A gangon most is cicák játszanak, az udvar pazar a sok zöldtől, fától, bokortól, felfuttatott szőlőlugastól, és felmentünk a kaptatón a kertbe is, ahogy gyerekkoromban mindig hallottam a szomszédoktól, a hofstellébe. Emlékszem, milyen jó volt Hajnival itt gunyizni, a bokrok között babázni.
Zsófi az újonnan telepített gyümölcsfákat mutatja – van itt minden. Alma, körte, szilva, ringló, szőlő, füge, van itt afrikai gyümölcs is, a hatalmas kertben - aminek a vége nem is látszik, olyan hosszú – konyhakert önellátásra, és a rozsföld. A kert szélén egy kis szék, innen szokott Zsófi néha YouTube-bejelentkezéseket csinálni.
Ahogy távolabbra nézek, a templomtorony is látszik, és mögötte a geresdi dombok lankái. Érdekes, ezt a képet nem ismerem. Talán annak idején túl kicsi voltam ehhez a perspektívához. Ahogy hallgatom Zsófit, azt veszem észre, már csak rá figyelek. A kert az övé, a ház is, a történet is. Az enyém elcsendesült. Megnyugodtam. Új élet van itt, új értelemmel.

– Tudod, van Wass Albert Tizenhárom almafa című írása - ahogy vonul a világtörténelem, és te ott vagy a kertedben. Én ezt élem meg. Igazából itt mindegy, hogy mi történik. Eddig mindegy volt. Ide nem jutott el, mit beszél a politikus.
Én mindig ilyen életet szerettem volna, ahol független vagyok. Ez az, amit a szüleim nehezen tudnak elfogadni. Talán azért, mert nekik ez nem sikerült. Nekik be kellett állni a sorba, azért, hogy sikeresek legyenek, és most ők azt látják, hogy így is lehet valamit tenni és túlélni, és gyereket nevelni.
Biztos, hogy ez egy fájó pont nekik is, másoknak is, mert ezt a gombot nyomjuk meg folyamatosan, hogy így is lehet.
– Viszont így esetleges, hogy lesznek-e társaid. Ez nehéz. Ezzel együtt jár egy magány.
– Kimész a kertbe, és látod, hogy nincs magány. Ez csak egy elmejáték. Nagyon jólesik néha kimenni a pezsgésbe, picit városi levegőt tankolni, de nagyon jólesik visszajönni. Úgy belépni a kapun, hogy érzed, minden téged üdvözöl. Hazajöttél, és felismernek a növények. Ezért nem tudok magányos lenni.
– Akkor már nem akarsz elmenni.
– Azt el tudom képzelni, ha nagyobbak a gyerekek és idősebb vagyok, elmegyek Indiába, vagy valahova, ahol kell egy pátyolgatós öregasszony.
– Pátyolgatós vagy?
– Nem. De remélem, az leszek. Elég kemény vagyok sokszor, mert néha kell, de sokkal jobban lennék pátyolgatós.
– Ha megengedhetnéd magadnak?
– Igen.
– Valójában nem az ökogazdálodás a te célod.
– Annak idején az volt a cél, de ma már látom, hogy az emberek nem bírják a munkát. És bár én egy szabadszellemű művészlélek vagyok, de van bennem nagy fegyelem.
És ezt a fegyelmet sokan nem birtokolják, és nem tudják, hogy enélkül nincs. Sokan, akik a városból jönnek, ezen buknak el. Ezért én ezt már nem erőltetem.
Aki egyszer augusztusban végigkaszálta a rozsföldet, az nem fog visszajönni többet. Én csináltam, és ez rohadt szar. Ott kell megfogni, ahol működőképes.
– És az mi?
– A meglévő gyümölcsöket feldolgozni, talán abba bevonhatók az emberek. De igazából az alapigény a kapcsolódási vágy. Mindenkinek az. Ha összejönne egy közösség, létrehoznék belőle egy drámacsoportot, ahol kénytelen vagy a lényed belsejéből csatlakozni a másikhoz.
Megépítették a kis hidat a patak felett, ami annak idején beszakadt. Ma már könnyen és biztonságosan lehet átmenni a túlsó partra. Nem mély a víz, de pont elég ahhoz, hogy ne felejtsd el, ha egyszer belecsúszol.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!