George Floyd volt a szikra, amely felgyújtotta a frusztrációkat – Kárpáti János külpolitikai újságíró az amerikai helyzetről
– A másik oldal részéről ugyanez volt megfigyelhető Trump megválasztásakor. Korábban egyáltalán nem volt jellemző az a fajta gondolkodásmód, mely szerint „győzött az általam nem szeretett jelölt, vége van Amerikának”.
Stabilan működő demokráciákban egy hatalomváltás nem élet-halál kérdés, nem gondolják azt, hogy az, aki nem áll közel a szívünkhöz, az a nemzet ellensége, sőt, nem is tartozik a nemzethez és ha hatalomra kerül, abból nemzethalál lesz. Obama megválasztásakor megjelent ez a szemlélet, a liberálisok viszont a demokrácia halálát vizionálták Trump győzelme után. Ez azonban túlzás, mert az Egyesült Államokban a demokratikus intézmények szilárdan, erősen működnek, nincs az a Trump, aki szét tudja őket verni.
Azt sikerült elérnie, hogy a legfelsőbb bíróságban, amely egyben az alkotmánybíróság is, és ahol a tagok élethossziglan maradnak, akár évtizedekig is konzervatív többség marad. De ez belefér a demokráciába. A Kongresszussal nem tud mit kezdeni, miként a szövetség és az egyes államok viszonyával sem.
– Térjünk vissza a rendőrségre, ahol most már sok a fekete tiszt, városi rendőrkapitányok is vannak köztük. Ők hogy élik meg ezt a helyzetet? Két tűz közé kerültek?
– Ezek a kérdések most nagyon élesen merültek fel. De nemcsak a fekete, hanem az olyan fehér rendőrparancsnokokban is, akik büszkék a szakmájukra. Látványos, megindító fotókat láttunk, ahogy átölelik egymást rendőri vezetők és fekete tüntetők.
Sokan felismerik, hogy az erőszak ellen közösen kell fellépni. Tehát nem lehet kialakítani azt a sablonos képet, hogy a rendőrség, mint erőszakszervezet, csupa brutális vezetőből áll. A túlnyomó többség szeretné a jogrendet fenntartani, szeretne becsületesen eljárni. A fekete rendőrtisztnek nem szabad másképp éreznie, másképp cselekednie, mint a fehérnek.
A probléma sokszor az egyszerű közrendőröknél van, mert nincsenek arra kiképezve, hogy egy nehezen áttekinthető helyzetben profi módon azonnal tudja, mit kell csinálni. Ha egyébként is van a személyiségében agresszivitás, pánikba esik.
Az események kapcsán felidéztek korábbi eseteket, amikor feketék estek áldozatul rendőri erőszaknak. Tipikus szituáció – és ez is a látens rasszizmusra vezethető vissza – hogy amikor kétes helyzet van, a feketére előbb rálő a rendőr, mint a fehérre. Amerikában a rendőrrel nem ajánlatos viccelni. Ha egy közlekedési megállít, odamegy hozzád, úgy kell engedelmeskedned centiről centire, ahogy ő mondja. Volt olyan eset, hogy az ember benyúlt volna a belső zsebébe, a rendőr úgy gondolta, hogy pisztolyt akar előhúzni és lelőtte.
Egy másik alkalommal rossz címre mentek ki egy nőhöz kábítószer-visszaélés miatt. Kiderült, hogy nem őt keresték, de valami módon ellenállt, őt is lelőtték. Fehérekkel szemben a rendőrök statisztikailag igazolt módon ritkábban használják a fegyverüket. De ezek általában nem végiggondolt cselekedetek, váratlan krízis-szituációk, amikor dönteni kell és a tudat mélyén ott van az előítélet. A centralizált és a decentralizált rendszernek vannak előnyei és hátrányai. Ebben az esetben az utóbbi hátrányával állunk szemben. Azt azért hozzátenném, hogy az Államokban oly sok szintű a hatalom, hogy nem vonhatjuk le azt a következtetést mindabból, ami most történik, az a trumpi jobboldali, erőszakos hatalomra és annak diktatórikus módszereire adott válasz.
– A minap láttam egy összeállítást a legfrissebb amerikai közvélemény-kutatásokból, hogy a demokrata párti elnökjelölt, Joe Biden tetemes előnnyel vezet Donald Trump előtt öt hónappal a választások előtt. Van-e esélye a hivatalban lévő elnöknek megfordítani az állást?
– Úgy gondolom, hogy Trump már nemigen tudja befolyásolni saját esélyeit. Az ő szemszögéből nézve véletlenen múlik majd, hogy mi lesz a végkicsengése a járványnak. A Covid előtt egyértelmű volt, hogy a gazdaság szekere jól halad, és lehet egy elnöknek számos visszatetsző megnyilvánulása, ha emberek megkapják a pénzüket, általában újraválasztják. A járványig ez tűnt papírformának, annak ellenére, hogy sokan Trumptól féltik a demokráciát, mert valóban képes veszélyes precedenseket teremteni, például a média elleni gyűlöletkampánnyal. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy az amerikai berendezkedés ezt még többé-kevésbé jól vissza tudja verni. Tehát a járványkezelés megítélése dönthet. Ha a halottak számát nézzük más országokkal arányosan összevetve, azt mondhatjuk, hogy Amerika rosszul teljesített. De ebből még nem lehet arra következtetni, hogy a végső elszámolásnál a lakosság elutasítja Trumpot. Már most sok szó esik arról, hogy jöhet a járványnak egy második hulláma.

Tűnhet úgy szeptemberben, hogy mindenki boldog, elment a vírus, itt a nyár, újra beindul a munka, Trump toronymagasan vezet. És mondjuk október 15-én drámaian romlani kezd a helyzet és a választásokat november 3-án tartják. De az is lehet, Trumptól megint csak függetlenül, hogy megszületik a hatékony vakcina, esetleg éppen Amerikában, elkezdik menteni az embereket, és akkor ő a hős szerepében tetszeleghet. Ezek olyan tényezők, amelyekkel szemben nincs az az ékesszóló politikus, aki bármit tudna tenni. Ha viszont csak a két jelölt személyiségét vetem össze, azt mondhatom, hogy Trump otrombaságaival sok szavazót taszít el – másoknak meg éppen ez tetszik – Biden viszont, ha nyer, már 80-on túl költözik be a Fehér Házba. Tény, hogy a Demokrata Párt nem azért döntött mellette, mert személyében egy fantasztikus jelöltet talált, hanem mert nem volt jobb. Van náluk egy idősebb, hagyományosan gondolkodó nemzedék, és vannak egészen radikális fiatalok, akik egy megnövekedett balos szavazóbázisra támaszkodnának, de ők még kevesen vannak. A középnemzedék azonban hiányzik.

Biden bármennyire is stabilitást sugároz és a hagyományos demokrata párti értékek megtestesítője, lehet, hogy sokan arra gondolnak, hogy egy 80 év feletti embert már nem szabad elnöknek megválasztani.