„Azt mondtuk, hogy akkor itt a vége” – traktorokkal vonulnak a parlament elé a gazdák és a méhészek
Vasárnap délután traktorokkal vonulnak a parlament elé a gazdák és a méhészek, hogy nyomatékot adjanak elkeseredésüknek az alacsony felvásárlási árak miatt, és amiatt is, hogy a földalapú, normatív támogatásokat szerinte rendre az utolsó pillanatban fizeti ki a minisztérium, ami a tőkehiányos gazdálkodók számára nagyban megnehezíti, hogy elkezdhessék a munkáikat. Márpedig már bőven dologidő van a földeken.
A tüntetés egyik szervezőjével, Kernbaum Anitával beszélgettünk, aki maga is gazdálkodó, Lábodon.
– Voltak gazdatüntetések Európában, ez is ebbe a sorba illeszkedik?
– Részben igen, ugyanazok a problémák sújtanak minket is, mint Európa más országában, de nem csak ennek szerettünk volna hangsúlyt adni, hanem hangsúlyozni szeretnénk azt is, hogy nálunk európai viszonylatban nézve sokkal alacsonyabb a felvásárlási ár, tehát egy német gazda drágábban tudja eladni a terményét, egy francia gazda drágábban tudja eladni a terményét, mint itt. A környékbeli országokban, amit ki tudtunk deríteni, például Horvátországban egy azonos növényvédőszert olcsóbban kap meg egy gazda, mint mi. A gázolaj költségünk, az nyilvános, tehát azt meg lehet nézni interneten, bárhol. Európa egyik legmagasabb gázolaj-ára mellett kell nekünk dolgozni.
Volt Záhonynál egy gazdatüntetés, amit az Agrárkamara szervezett. ott elmondták, hogy nem engedik be se a gabonát, se a mézet. Aztán ugyanaz az ember, aki ott felszólalt, aláírta azt a papírt, hogy márpedig jöhet be Ukrajnából a méz, arra hivatkozva, hogy Magyarországon elfogyott. Holott ez nem igaz.
– Ki volt, aki ezt mondta és aláírta?
– Parlamenti képviselő, a Magosz elnöke, egyben az Agrárkamarának elnöke is.
– Megfogalmazták konkrétan a kéréseiket, követeléseiket?
– Természetesen. 12 pontban szedtük össze. Úgy kezdődik, hogy valódi érdekképviseletet szeretnénk. Azt szeretnénk, hogy legalább adjanak a nehéz helyzetbe jutott gazdáknak lehetőséget arra, hogy kimásszanak a nagy gödörből, és a felszámolásokra hozzanak moratóriumot, azaz ne számolják fel a mezőgazdasági cégeket.

– Ön azt is nyilatkozta a Népszavának, hogy csak tavaly 35 kormányhivatali ellenőrzést kapott, mert nyíltan kritizálja a helyzetet. Miből gondolja, hogy van összefüggés?
– Látom, hogy a szomszéd gazdát milyen sűrűn ellenőrzik, és a mi gazdaságunkat milyen sűrűn. Ebből lehet levonni a következtetést.
– Mit gondol most, hogy megszervezi ezt a tüntetést, megint kap a nyakába egy ellenőrzést?
– A mi gazdaságunknak egy év tartaléka van. A jövő év nem mutatkozik jobbnak a tavalyinál, ami azt jelenti, hogy jövő ilyenkor a csőd szélén fogok állni.
Én megpróbálom a lehető legtisztességesebben és a jogszabályokat betartva termelni a növényeket, tartani az állatokat. De ha végül mégis a bírságok miatt megyek csődbe, akkor is el tudom mondani azt, hogy legalább tettem valamit magamért. Az életem munkáját próbálom megmenteni.
– Mennyiben múlik a nehéz helyzetük a kormányon?
– Most nincs más kiút, mint a támogatásokba kapaszkodni. Nálunk érvényes a területalapú támogatás. Ezeknek a kifizetése a tavaszi munkálatokkal nem jött meg. Csak minimális része jött meg.
Mi azt szeretnénk, ha nem tolnák ki a kifizetést június 30-ig, mert a jogszabály azt mondja, hogy június 30-ig kell kifizetni a 2023-ban igényelt támogatást. Eddig erre az időszakra 80 százaléknál szoktunk tartani, most csak 20-30 százalék, ami megjött. Ezzel nagyon nagyot tudna rajtunk segíteni a kormány. Nem egy ördögtől való történet, Ausztriában időben kifizetik.
– Miért három napos az önök által szervezett rendezvény?
– Nagyon sok gazda fejében még mindig az a kép él, hogy a 2000-es évek elején felszerelték a traktorral behajtani tilos táblákat Budapestre. Még mindig azt gondolják, hogy nem lehet traktorral bejönni. Nekem nincs pénzem fizetett hirdetésekre, én nem tudom elmagyarázni azt, hogy márpedig lehet. Van útvonaljavaslatunk, azt is közzétettük. Arra számítunk, hogy ha mi megjelenünk, ha már vannak traktorok, akkor ennek lesz akkora hírértéke, az országos média legalább megmutat minket, és akkor lesznek gazdák, akik ennek hatására szintén elindulnak.
– Azt is írják, hogy vasárnap négy órakor felszólalások lesznek. Kik fognak ott beszélni?
– Szarka Tamás méhész, és még a legnagyobb bánatomra én leszek felszólaló még. Bocsánat, én parasztlány vagyok, tehát nekem azért ez még egy kicsit szokatlan terep. Továbbá Bence János, aki a mi munkánkat besegítette, ő parlamenti képviselő. Ő az elmúlt másfél évben járta az országot, nyakába vette az országot, és a problémáinkat bevitte az országgyűlésbe, így próbált segíteni nekünk.
– Kinek adják át a követeléseiket?
– Az Agrárminisztériumra szeretnénk átadni. Az utolsó közlés szerint várnak minket, átveszik a petíciónkat.
– Hogy tudták összekalapozni a rendezvényre a pénzt?
– Saját magunk, a gazdák összeraktuk az utolsó forintjainkat.
– Tehát nincsen önök mögött valamilyen szervezet?
– Nincsen mögöttünk párt, hogyha erre gondol. Sőt, kértük is mindenkitől, hogy tartsa meg a két lépés távolságot. Azaz nyugodtan támogasson minket, azzal, hogy jelen van, azzal, hogy toborozza a gazdákat, az nekünk már hatalmas segítség, azonban
Itt nem az a cél, hogy kormányt váltsunk, hanem az agráriumot kell nagyon-nagyon rendbe rakni.
– Tehát, ahogy ahogy manapság a civil tüntetéseknél szokás, a résztvevők tették össze a pénzt.
– Így van. Vannak olyan tételek, például a vécék bérlése, amit ki kell fizetnünk, nincs mese. De ahol lehet, ott spóroltunk. Színpadot például nem bérlünk, mert plató lesz. Amennyire lehet, a biztonsági szolgálatot is saját magunk oldjuk meg.