Az első könnyektől a sírógörcsig - így dolgoztam koronavírusos betegek között Angliában 2. rész
Az első részben elmeséltem, miért döntöttem úgy, hogy takarítónak jelentkezem egy angliai kórházba és mennyire éreztem magam biztonságban. Most pedig arról lesz szó, hogyan érintett lelkileg, amit láttam.
Egy 80 év körüli bácsi mellett két nagy könyv van, én már nem láttam őt olvasni, feküdt és küzdött a levegővétellel, az idegesítő neonok miatt a maszkot a szemére húzta. Az ágyát takarítottam, amikor jött a nővér és elmondta, hogy a felesége azt üzeni, nagyon szereti. Hirtelen úgy megtelt élettel, azt hittem, kiugrik az ágyból. „Azt mondta? Hol van? Én is nagyon szeretem.”
Őt legközelebb egy másik osztályon, egy hatalmas szobában láttam egyedül, körbevéve fotókkal. Egyáltalán nem reagált, amikor bementem. Két hét múlva egy kolléganőmtől hallottam, hogy meghalt.
A hasonló korú Artur szívműtétre várt tíz hónapja, amikor elkapta a vírust. Élmény volt vele beszélgetni. Három napig várt, hogy megvitassunk környezetvédelmi kérdéseket és biztassam, hogy az életnek szüksége van ilyen emberekre. Egyik nap felkerült rá az oxigénmaszk, három kórterem nővérei vették körbe, nagyon féltettem. Lekerült róla később, láthatóan gyengébb volt, de nem sikerült megtudnom, hová tűnt.
Esett a hó, ha nem is sok, de az itt nagy esemény. A nővér ujjongva kérdezte Veronicát, hogy szereti-e a havat. Ez az ápoló minden beteget meg tudott mosolyogtatni, beszéltetni. Veronica olyan tisztelettel köszönte meg a munkám, hogy őt is a szívembe zártam. Beszélgettünk kétszer, aztán eltűnt hetekre. Az utolsó előtti héten újra megjelent azon az osztályon, ahol voltam. Kiderült, 7. hete van a kórházban, hazautazása előtt kibicsaklott a térde, ezért van még mindig bent. Nem láttam körülötte telefont, kérdeztem, beszélt-e a férjével, mondta, hogy nincs mivel. Odaadtam a telefonom, így megadhatta a férjének a kórházi számot, ahol hívhatja. Megszámlálhatatlan embernek segítettem telefonálni az ő telefonjukon, amihez nem értettek és az enyémet is bevettettem kétszer. Utóbb hallom, nem lehetett volna, de senki nem szólt sem előtte, sem utána.
A hetekre, hónapokra bezárt embereknél ez szinte a legerősebb gyógyszerek helyett is működött, látványosan megkönnyebbültek egy hívás után.
Egy 50 körüli nagyon ápolt, de túlsúlyos nő elég aktívan töltötte az idejét a kórházi ágyban. Olvasott, telefonált, filmet nézett, úgy tűnt, nincs komoly baja. Elizabeth azok közé tartozott, akiknek meg kellett jegyezniük, milyen fontos munkát végzek. Ezek a reakciók mindig megleptek. Ez mindenütt természetes?
A mellette lévő ágyon egy 75 év körüli férfi feküdt, a gyógytornász jött hozzá és mondta, hogy itt az idő, hogy megnézzék, megy-e a lépcsőzés. Joe bácsinak az ágyról felállni is nehéz volt, de Elizabeth mint a legnagyobb rajongója hajrázott, beálltam drukkolni, Joe mosolya gyönyörű volt, együtt örültünk, de a bácsi arcáról hirtelen lehervadt a mosoly, nem bírt egy lépést sem megtenni, visszasegítették az ágyra. Mondtuk, sebaj, holnap innen folytatjuk. De
Elizabethnek is sétaidő volt. Megdöbbentő volt, hogy
Peter egy végtelenül kedves, hatvanas férfi volt, az első találkozásunkkor sokat nevettünk, nem is sejtettem, hogy miatta fogok majd megállíthatatlanul sírni. A második héten nem azon az osztályon dolgoztam, ahol ő volt, de meglátogattam, nem volt beszélgetés, azt mondta, nyomorultul érzi magát, egyre nehezebben lélegzett. A harmadik héten újra csak beugrottam megnézni.
A következő hétre oda került, ahol én dolgoztam. A kórteremben sok ismerős, akikkel korábban sokat viccelődtünk, most rosszabbul voltak. Peter volt a legrosszabbul, lihegett, küzdött a levegőért, amikor elszenderedett, párnákkal próbáltam kitámasztani a lecsúszott fejét. Vittem neki vizet, sokat. A köszönömökön kívül már nem beszéltünk, csak töltöttem újra és újra a poharát. Az ő szenvedésének a látványa hirtelen megtört, el kellett hagynom a kórtermet, hogy ne lássák, hallják, hogy sírok. Sírok a tehetetlenségtől.
Összeszedtem magam és átmentem a női osztályra, ahol sok nevetést reméltem. Tévedtem. A 80 éves, tüneményes Kathreen segítséget kért, hogy ihasson. Meggyötört volt, de ha beszélt valakivel, láttam benne a gyönyörű húsz éves lányt. Húsz perc múlva azt hallottam, hogy szipog, kérdeztem, mi a baj, egyre zaklatottabban sírt és csak annyit mondott, hogy kérlek segíts!
Jöttek az ápolók, kedvesen nyugtatták, próbálták mozgatni az ágyban, de a sírás nem maradt abba, amíg nem kapott egy altatót. Üvöltött még a fejemben a hangja, amikor a kórterem legvidámabb tagját megláttam sírni telefonba. Egy másik sarokba néztem, hogy megnyugtassam az agyam, ott egy frissen érkezett beteget láttam zokogni. Mindenki úgy próbált sírni, hogy ne lássák.
Ezt a fájdalmat hazavittem és egy órán át zokogva meséltem, hogy
Megkérdeztem a magyar nővéreket, hogy csak én vagyok alkalmatlan erre a munkára vagy ők is ezt élik meg. Rengeteg választ kaptam, hogy mindenkit megvisel a sok szenvedés és a halálba vezető út látványa. Ők is összetörnek néha és aztán erőt kapnak azoktól, akik meggyógyulnak. Mindig van, aki meggyógyul, a covid-osztályokon is.

Peter sajnos tényleg nem bírta. Egy nővér azt mondta: gyorsan, békésen halt meg. Én nem láttam gyorsnak, hetekig láttam szenvedni.
Végre nincs több kellemetlenség. Remélem, azt a csendet, nyugalmat érzi, amit én a sztróknál és mások az újraélesztésnél.
A következő héten feltöltődve kezdtem az egyik kórteremben. Reggel ágyneműcsere, mosakodás, borotválás, fésülködés, reggeli és ebéd kiválasztása menüből, folyamatos volt a törődés és közben szólt a zene. Viccelődtünk, hogy van itt minden, érthetetlen, miért akar mindenki hazamenni, amikor ez egy hotel – mondtam az 55 éves betegnek. Mondta, igen,