SIKERSZTORIK
A Rovatból

A vakság is csak egy leküzdhető probléma

Juhász Tomi arra tette fel az életét, hogy profi zenésszé váljon. Az sem akadályozhatta meg ebben, hogy szinte egyáltalán nem lát.
Láng Dávid - szmo.hu
2015. december 27.



A vakokról az emberek többsége máig nehezen tudja elképzelni, hogy igenis lehet ugyanolyan normális életük, mint bárki másnak. Pedig Juhász Tomi példája a legjobb bizonyíték erre: nemcsak a középiskolát és az egyetemet végezte el integrálva, zenekarokban is tizenéves kora óta játszik. Vaklárma nevű projektjével nemrég adta ki első lemezét, jövőjét is ezen a pályán képzeli el. A zenei témák mellett arról is beszélgettünk, hogyan álltak hozzá tanárai és diáktársai, illetve hogy tanult meg boldogulni a mindennapok során.

– Hogyan élted meg a vakságodat gyerekkorodban, hogy csapódott le benned az egész először?

– Nehéz megmondani, mert egyrészt nagyon kicsi voltam, másrészt ha az ember eleve egy ilyen problémával születik, nincs igazán konkrét tudatosodási pillanat. Azt mondják, hogy a kisbabák születésük után egy ideig normális esetben is csak foltokat látnak, így ha ez adott esetben később sem változik meg, az nem feltétlenül jelentős különbség.

Persze a vakságnak vannak fokozatai: nekem hatéves koromra állt be a mostani szintre, addig folyamatosan romlott a szemem. Fényeket, árnyékokat, erősebb fényben színeket is látok. Másfél éves koromban viszont átestem egy műtéten, ami után 17 napig egyáltalán semmit nem láttam, tényleg vaksötét volt minden. Én erre nem emlékszem, de a szüleim szerint ezalatt teljes depresszióba estem. Volt egy kis játékszintetizátorom, állítólag egész nap csak feküdtem az ágyon és azt nyomogattam.

vaklarma4

– Tulajdonképpen ekkor jött a zenélés az életedbe?

– Én elsősorban nem ehhez kötöm, de nem kizárt, hogy abban a helyzetben nagyon mélyen belém vésődött, mint kifejezési forma. Az első komolyabb impulzus viszont négyévesen ért, amikor először hallottam a Beatles Please Please Me című lemezét, illetve néztem meg a Hard Day's Night című filmjüket. Ezek nagyon nagy hatással voltak rám, ahogy a családom által hallgatott más zenék (Zorán, Koncz Zsuzsa, Cseh Tamás, stb.) is. Leginkább nekik köszönhető, hogy a saját dalaimat is erőteljes szövegközpontúság jellemzi.

Névjegy

Juhász Tomi 1988-ban született. Két évig a vakok iskolájába (Vakoda) járt előkészítőbe, majd a Lauderben és az AKG-ban tanult. Érettségi után az ELTE bölcsészkarára jelentkezett, történelem alap- és mesterszakon is diplomát szerzett. 2013-ban felvételt nyert a szakmában komoly ranggal rendelkező Kőbányai Zenei Stúdióba, azóta ott tanul gitár szakon.

Dolgozott a Nézőművészeti KFT Vakság című színházi produkciójában, helyet kapott a Nemzeti Minimum 12 órás koncertsorozatában, valamint részt vett az Átértékeled? nevű integrálás-projekt Belga-átdolgozásában és az ehhez forgatott klip elkészítésében. Édesanyja, Sándor Erzsi két évvel ezelőtt könyvet írt róla "Szegény anyám, ha látnám" címmel, amelynek nemcsak szereplője, társszerzője is volt.

juhasztomi

– Hogy tudtál beilleszkedni a tanulmányaid során?

– Nem volt könnyű, mert bár mind a Lauder, mind az AKG egy magát rendkívül liberálisnak és alternatívnak tartó iskola, az integrációban nem igazán jeleskedtek. Mindkét esetben az volt a legnagyobb baj, hogy a diákok tulajdonképpen magukra vannak hagyva a problémájukkal. Ha bekerül egy fogyatékkal élő az (ő szavaikkal élve) épek közé, a tanároknak lenne a feladatuk, hogy közvetítsenek és kezeljék a felmerülő konfliktusokat. Erre viszont a többségnek sem ideje, sem energiája nincs, hogy a megfelelő képesítésről ne is beszéljünk.

Persze nagyon büszkék voltak rá, hogy ott tanulok – például

"
ha jött egy tévéstáb, mindig mutogattak, akár egy véres kardot, hogy 'nekünk még vakunk is van'. Minden más esetben viszont kényelmesen hátradőltek, hogy oldjam meg a saját magam integrálását, ahogy tudom.

Ami nem volt könnyű, különösen mert én sosem voltam egy háttérben csendesen meghúzódó típus, mindig is szerettem a középpontban lenni. A fiúk között meg persze ment az állandó rivalizálás, ahogy ez tizenéves korban megszokott.

Ezekben a helyzetekben az vakságom remekül felhasználható volt ellenem. És most nem arról van szó, hogy konkrétan amiatt bántottak. Az emberek többsége szerintem elfogadó annyira, hogy csak azért ne essen neki valakinek, mert kilóg a sorból. Viszont ha bármilyen más okból kivívom valaki ellenszenvét, ez is egy plusz fegyver lehet a kezében. Mindezt időbe telt megtanulnom kezelni, időnként még ma is problémát jelent.

vaklarma6

– Szerinted minden fogyatékossággal élőnek integrálva kellene tanulnia?

– Igen, én maximálisan ennek a pártján vagyok. A gond az, hogy a magyarországi intézmények többsége nincs rá felkészülve, sokuknak még csak nem is célja. Ha valaki nyolc általános után kerül be egy normál gimnáziumba (ekkor kezdődik leggyakrabban az integrált oktatás, hiszen a vakok iskolája csak alapfokú képzést ad), hatványozottan rossz helyzetben van: egy teljesen steril, jól ismert környezetből jut át egy minden szempontból idegen közegbe. Ezzel kellene minél gyorsabban megbarátkoznia, miközben 14 évesen a legtöbben még saját maguk elfogadásával küzdenek.

A középiskolák nagy része nem tud mit kezdeni ezzel a helyzettel, így leggyakrabban megpróbálják minél gyorsabban és fájdalommentesebben végignyomni a diákot a tanulmányain. Amiből lehet, felmentik, inkább átengedik akkor is, ha nem jó, csak szabadulhassanak tőle.

Az egyetemen így viszont még nehezebb lesz a dolguk, ha bejutnak, hiszen ott aztán tényleg nincsenek tanárok, akik segíthetnének nekik.

– A saját példádon is tapasztaltad a fentieket?

Valamennyire igen, de az én esetem azért más, mert nem hagytam magam. Sokszor konfliktust is okozott a tanáraimmal, akik leginkább úgy álltak hozzám, hogy biztos egy aranyos, kedves gyerek leszek, akit ha beállítanak a sarokba, ott marad. Nagyon meg voltak lepve, hogy nem maradtam ott.

vaklarma5

– A közlekedést és a számítógép használatát hogy tanultad meg?

– A Vakoda előkészítőjében megmutatták a fehér bot használatát, de csak nagyon alapfokon, mert egyébként az ott tanulók az alsó tagozat idején folyamatosan sajátítják el. Ötödikes koromig nagyrészt erre a kevés tudásra és a családtagjaim, ismerőseim segítségére támaszkodtam. Ekkor kezdett el foglalkozni velem egy ottani tájékozódástanár, mondván most már tényleg ideje lenne. Megtanította a legalapvetőbb útvonalakat (például a iskoláimból hazáig), a többi pedig szép lassan ragadt rám az idők során. Arra is volt példa, hogy egy-egy látó barátnőmnél jobban ismertem a várost, és én vezettem őt el a kinézett randihelyre.

A számítógép-használat alapjaira, illetve a tízujjas vakon gépelésre szintén a Vakoda egyik tanára tanított meg, miután egy pályázaton sikerült elnyernem a szükséges gépet. Ez mindet felolvas, ami a képernyőn látható. Aztán itt is jött sorban a többi funkció, az internet használatát például már egyedül tanultam meg. Nem tartom magam nagy számítástechnikai zseninek, de felhasználói szinten képes vagyok bánni vele.

– Mindent egybevéve mennyire érzed teljesnek az életedet?

– Úgy gondolom, hogy abszolút az. Nyilván vannak dolgok, amik kimaradnak, például nem járok rendszeresen képzőművészeti kiállításokra, de szerintem minden ember tudna hasonló területeket említeni. Például aki fizikával foglalkozik, annak jó eséllyel a történelem marad ki, ebből a szempontból ő sem él teljes életet. Oké, sosem fogom látni mondjuk a Mona Lisát, de nem hiszem, hogy ettől kevesebb lennék.

vaklarma1

– Hogy kezdtél el zenekarokban játszani?

– Először Nyeső Maritól tanultam klasszikus gitárt, de mivel ott kezdésként a Boci boci tarkához hasonló szintű dalokat vettünk, én pedig mindenáron Beatlest akartam játszani, hamar elment tőle a kedvem. Utána, tízéves koromban Kardos Dani kezdett el foglalkozni velem, tőle már tényleg azt tanulhattam, amit szerettem volna. Nagyjából fél év után nagy lelkesen meg is alapítottam az első zenekaromat Beatles Kommandó néven.

"
A gitárom szinte nagyobb volt nálam, a dobosunk pedig összesen egy tikfával és egy cintányérral rendelkezett.

Persze Danit – aki szintén beszállt mellénk – leszámítva borzalmasak voltunk, de hát minden kezdet nehéz... Ezután pár kevésbé érdekes fejezet következett az életemben, majd 2004-ben hoztunk létre egy zenekart a már említett dobossal, Vajda Tiborral. Először feldolgozásokat kezdtünk játszani First Age néven a '60-as, '70-es évekből, de elég hamar lettek saját dalaink is. A nevünket megváltoztattuk Davies Kornerre (két egykori nagy blueszenészt hívtak így), és ezzel koncerteztünk utána évekig.

A baráti alapon szerveződést aztán idővel felváltották a szakmai szempontok: sok volt a tagcsere, egyre inkább olyanokkal zenéltünk, akik profik voltak, viszont kevésbé érezték szívügyüknek a közös munkát. Igaz, a legutolsó felállás szerette csinálni, de inkább csak kellemes szabadidős tevékenységnek fogták fel. Mivel az én céljaim komolyabbak, úgy voltam vele, hogy akkor inkább ne erőltessük. Lehet, hogy valamikor még összeállunk, de egyelőre nem adnék rá túl nagy esélyt.

A Davies Korner Budapest című dala:

A Vaklárma projektről

"Szöveget sokáig egyáltalán nem írtam, ezért leginkább a dobosunk felelt, én a zenei részeket találtam ki. Viszont az utóbbi években rengeteget olvastam, aminek hatására egyre csak gyűltek a képek és gondolatok a fejemben. A végső fordulópont akkor jött el, miután szakítottam az előző barátnőmmel, és nagy szerelmi bánatomban egyszer csak leültem megírni az összesűrűsödött ötleteimet.

Rájöttem, hogy egész működőképes az eredmény. Egyre tudatosabban kezdtem gondolkozni témákon (a szerelmes vonalon túllépve is), és hamarosan összeállt egy egész albumra való. Sőt, most már a harmincadik szövegemnél tartok. Mivel ezek stílusukban nagyon elütöttek a dobosunk által írtaktól, adta magát, hogy önállóan valósítsam meg őket. A Profil lemez zeneileg is nagyon sokszínű, rengeteg műfaj megtalálható rajta a jazz-improvizációtól a sanzonon át a beatig vagy a hiphopig. Mindig olyan formákat használok, amelyek a legjobban illenek az adott szöveghez."

(Bővebben a lemez dalairól: KATT IDE)

– A Kőbányai Zenei Stúdióba hogy kerültél?

– Liverpoolban működik egy zeneiskola Paul McCartney védnökségével, a legnagyobb vágyam már érettségi előtt az volt, hogy oda bejussak. Az itteni barátaim és a zenekarom miatt viszont mindig halogattam, illetve

"
kicsit talán a gyávaság is belejátszott, hiszen vakként nekivágni Angliának bőven tartogatott volna nehézségeket.

Végül az egyetemi mesterképzés befejezése környékén letettem róla. Helyette úgy döntöttem, megpróbálom Kőbányát. Igaz, nem csak pozitív dolgokat hallottam róla ismerőseimtől, de úgy voltam vele, hogy ártani biztosan nem fog és kapcsolati tőkének sem utolsó.

Persze itt is rengeteg előítéletet le kellett küzdenem, már a jelentkezéskor nagyon megijedtek, hogy vajon hogyan tudok majd beilleszkedni. Emiatt először "próbaidőre" tettek: hónapokig be kellett járnom az egyik tanárhoz, illetve elmentem a gólyatáborba is, hogy lássák, a többiekkel megtalálom-e a közös hangot. Úgy tűnik, meggyőztem őket, mert a pótfelvételin közölték, hogy nekem tulajdonképpen játszanom sem kell, fel vagyok véve.

vaklarma7

– Az a célod, hogy zenélésből éljél?

– Igen, mindenképp. Nyilván a saját projektem a szívügyem, de adott esetben nem zárkóznék el attól sem, hogy mások jól ismert dalait játsszam egy-egy hakni keretében. Persze csak egy bizonyos szintig, lakodalmas zenésszé azért nem akarnék válni. Hajóra is nagyon szívesen mennék dolgozni, mindig is szerettem a saját határaimat feszegetni, és az igazi kihívás lenne számomra.

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Oroszlánokkal alszik a magyar Maugli, aki már gyerekként rögtön egy anakondát vett magának
Flaskay Dániel jelenleg egy zanzibári vadállatmentő központ állatgondozási igazgatója, és napi rutinjai között szerepel az elefánt-pedikűr és a majompelenkázás is. Nemrég megtámadta egy oroszlán, és végül egy gepárd nyalogatása mentette meg a lábát.
Tóth Noémi - szmo.hu
2024. június 16.



A csillogó szemű, kisportolt testű fiatal srác régen nem gondolta volna, hogy végül a világ számos országában ismert állatszakértő lesz, aki tigriseket nevel és gepárdokat ment. Flaskay Dániel, azaz a magyar Maugli 9 évesen már tudta, hogy állatokkal fog foglalkozni, de mivel hiperaktív gyerek volt, szülei beíratták vízilabdára – ami ugyan jól ment neki, de érezte, hogy valami hiányzik.

Aztán 12 évesen megvette első állatát, amely nem a szokásos aranyhörcsög volt, hanem konkrétan egy 3 méteres anakonda. Egy magazin apróhirdetésében látta meg az eladó óriáskígyót, és a szüleinek csak annyit mondott, hogy kimegy a kanálishoz a gyáli otthonuk közelében. Ott találkozott az eladóval, aki egy zsákban adta oda neki az anakondát. Dani izgalmában meg sem nézte az állatot, csak hazaszaladt vele, és az apjának annyit mondott, hogy fogott egy vízisiklót – de persze az apját nem tudta becsapni. Az újdonsült szerzemény ráadásul nem sokat teketóriázott, rögtön két helyen is megharapta a kisfiút, és bár az anakonda nem mérgeskígyó, Dani tudta, hogy az állat nem maradhat nála. Elvitte hát egy állatkeresekedésbe, ahol az eladó nézett nagyokat, de felajánlotta, hogy becseréli neki egy bébi tigrispitonra és egy vörösfarkú boára. Ezt követően már átgondoltabban viszonyult az állatokhoz, kígyótenyésztő vált belőle, és egyre inkább érezte, hogy ez az ő útja.

17 évesen kijutott New Yorkba, egy speciális zoológia képzésre, de mielőtt elkezdte volna a tanulmányait, meg akart tanulni rendesen angolul. Összekötötte a kellemeset a hasznossal, ezért eleinte egy állatkertben önkénteskedett, ahol magabiztos nyelvtudásra tett szert. A kint töltött évek alatt beteljesítette a saját amerikai álmát, és saját állatkereskedést nyitott a spórolt pénzén New Jersey-ben. Csupa szokatlan jószágot, például kígyókat, büdösborzot (amely állítása szerint nem is büdös, viszont jófej) és cukormókust árult, de hét év után eladta az addigra felkapott kereskedést, mivel erős honvágya lett. Amikor hazajött, eléggé depressziós lett, nem tudott magával mit kezdeni, míg végül a felsőlajosi magán ZOO-ban találta meg a boldogságot, ahol olyan szerencséje volt, hogy egy nemrég született fehér tigriskölyköt nevelhetett fel. Nem zavarta a kevés fizetség, hiszen úgy érezte, hogy végre hazatalált.

Onnan a debreceni állatkertbe ment dolgozni, kizárólag a szakmai előrelépés miatt, hogy új fajokkal, például zsiráfokkal és vízilovakkal dolgozhasson. Dani elmondása szerint az utóbbi állat ugyan évi ötezer ember halálát okozza Afrikában, de ugyanannyi idegvégződése van, mint az embernek, és az egyik idős víziló egyenesen imádta, ha a nyelvét vakarta. Flaskay Dániel fontos vezérelve, hogy olyan kapcsolatot alakítson ki a rábízott állatokkal, hogy azok ne féljenek az embertől, hiszen a stressznek sok negatív hatása van – például ezért bújnak el gyakran az állatok az állatkertekben a látogatók elől. Amikor arról kérdezem, hogy mi a titka annak, hogy „állatokkal suttogó” lett, azt feleli, hogy „én őszintén azt gondolom, hogy ez egy velem született tehetség, hogy engem ilyen jól megértenek az állatok, és közel engednek magukhoz, ezt nem lehet megtanulni könyvekből. Természetesen rengeteg türelem és kitartás kell, mire egy állatnak teljesen elnyerem a bizalmát. Hiszem, hogy ha egy állat közel áll a gondozójához, és nem csak a takarmányt dobják be neki, az neki is sokkal jobb!

A következő állomás Görögország volt, ahová az igazgató kiküldte egy konferenciára, mivel annyira bevált az ottaniaknak, hogy maradásra bírták. A tréning egyébként arról szólt, hogy hogyan lehet altatás nélküli vizsgálatra trénelni állatokat: például ha egy vadmacskának meg kell vizsgálni a lábát, akkor ahhoz ne kelljen kockázatos altatást végrehajtani rajta. Az motiválta arra, hogy Görögországban maradjon egy helyi állatkertben, hogy újabb sokféle fajt ismerhet meg alaposabban, a pingvintől a gibbonon át az orrszarvúig és az elefántig. Utóbbiról tudni kell, hogy alapból rengeteget sétálnak a természetben, ezért fogságban muszáj a körmeiket ápolni. Dani megtanította arra az elefántokat, hogy feltegyék a lábukat, és zokszó nélkül tűrjék, hogy reszelik és flexelik a lábkörmeiket. Az itt töltött 3 és fél év után azonban betört a Covid, de ez sem jelentette a pályája végét.

A magyar Maugli – már eleve hihetetlen – karrierje akkor lépett egy új szintre, amikor kapott egy levelet egy Zanzibáron működő menhelytől, hogy pont ilyen tapasztalatú embert keresnek igazgatónak. Először nem vette komolyan a felkérést, de a vadállatmentő központ kitartóan ostromolta őt, és két hónap tárgyalás után Dani végül Zanzibáron találta magát, ahol zsiráfok, elefántok és leopárdok között folytathatta kalandos életét. Teljesen más kultúrához és körülményekhez kellett szoknia ott, infrastruktúra nélkül, de megérte, mert élete legszebb pillanatait ott élhette át.

Pont akkor született ott is két fehér oroszlán, amiket ő nevelhetett fel – mivel az anyjuk elpusztult –, és teljesen egyedül nevelhette fel az ő kis „tündérét”, Zafirát is, a pumakölyköt. Mivel ez a faj is a kipusztulás szélén van, végül őt visszaengedték a vadonba, amitől Dani szabályosan lelkibeteg lett, és máig könnyekig hatódik, ha a közös fotóikat nézi.

Amikor arról kérdezik, hogy mit csinál pontosan Zanzibáron, elmondja, hogy gyakorlatilag egy edukációs túrát vezet az állatok megismerésével és megérintésével, de etikus módon, azaz nála nincsenek begyógyszerezett meg kikötözött állatok. Olyan állatokkal is foglalkozik, amelyek kizárólag Zanzibáron élnek – ilyen a vörös kolobusz majom, amelyet babaként még pelenkázik is –, és olyanokkal is, amelyeket gazdag arab sejkek „selejteznek le” hozzájuk, amikor rájönnek, hogy gepárd nem eléggé domesztikálható cicus.

Egyszer egy elefánt két méterrel odébb repítette a vízbe az agyarával, olyan ereje van, úgyhogy Dániel előszeretettel emlékezteti több százezres rajongótáborát arra, hogy ezek a csodálatos lények mindig vadállatok maradnak – és sajnos egy pár hónappal ezelőtti oroszlántámadás őt is élénken emlékeztette erre. Az történt ugyanis, hogy amikor Dani bement a fehér oroszlánokhoz, csak a nősténnyel foglalkozott, a hím pedig féltékenységből ráugrott hátulról, és belefúrta a karmait, valamint a lábát is elkapta. Ahogy gondozója nem tudott megmozdulni, és megérezte a kétméteres állat erejét, elfogta a rémület, de aztán látta az állat testbeszédén, hogy nem akarja megölni, ezért szép lassan kihátrált a ketrecből.

Az igazán abszurd történet azonban csak ezután kezdődött, mivel Dani félt, hogy elfertőződnek a sebei, a zanzibári kórház felé vette az irányt, amely egy ablak és tető nélküli, rozoga épület volt, az állítólag orvos pedig egy konyhai sütőben fertőtlenített tűvel és cérnával, érzéstelenítés nélkül varrta össze őt öt helyen. A borzalmasan fájdalmas beavatkozás végén az „orvos” adott neki 20 tablettát bármiféle instrukció nélkül, hogy vegye be, de Dani inkább a józan eszére hallgatott, és szerzett antibiotikumot. Attól a háta ugyan helyrejött, de a lába sajnos a gyógyszer ellenére elfertőződött, amitől a legjobban tartott. Ekkor jött neki az a mentő gondolat, hogy a gepárdok nyála sebgyógyításra alkalmas lehet, és bement megnyalogattatni a sebes lábát a gepárdokhoz (amely egyébként állítólag kifejezetten kellemetlen érzés, mert rendkívül érdes a nyelvük felülete). A blöff működött, a lába pedig egy héttel később valóban meg is gyógyult. Utána visszament az oroszlánokhoz, akik ugyanúgy fogadták, mint azelőtt, és az életük visszaállt a régi kerékvágásba.

Arra a kérdésre pedig, hogy ennyi extrém élmény és különféle egzotikus faj gondozása után milyen céljai vannak még, azaz mi van még a bakancslistáján, a magyar Maugli így reagált: „Ez egy olyan szakma, ahol mindig van hova fejlődni, tehát mindig azon leszek, hogy fejlesszem magam, és még többet tudjak segíteni az állatoknak. És nekem is van egy nagy álmom, amivel minden nap nyugovóra hajtom a fejem: egy saját vadállatmenhelyet létrehozni, ahol a világ egész területéről menteni fogjuk az állatokat, és ha lehetséges, vissza is fogjuk őket vadítani, hogy visszakerülhessenek a vadonba! Természetesen lesz olyan állat is, akivel ezt nem lehet majd megtenni, számukra mi leszünk az Utolsó Menedék, ahol stresszmentesen, nélkülözés nélkül élhetik le az életüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Richárd egy balesetben elveszítette a lábát, teste 70 százaléka megégett – az orvosok már lemondtak róla, ő viszont világbajnokságra készül
Egy tragikus, kis híján végzetes nap az egész életét megváltoztatta, annak ellenére, hogy a sport már korábban is az élete része volt.


Egészen hihetetlen történet Fejes Richárdé, a tizenöt éves fiúé, aki egy brutális balesetet élt túl.

Richárd motoron ütközött egy autóval, mindkét jármű kigyulladt, a benzin pedig ráfolyt a ruhájára, ami miatt teste hetven százaléka megégett. Az orvosok alig láttak esélyt a túlélésére, de valami csodával határos módon mégis felépült – idézi vissza a balesetet a Blikk.

Fejes Richárd, aki egyik lábát elvesztette és testét máig hegek borítják, mégis próbál pozitívan gondolkodni és élvezni az életét. A sportban találta meg a vigaszt, amit a tragédia után sem hagyott abba.

„A barátaimmal fürödtünk egy tóban, és hazafelé tartottam, amikor a növényzettől nem vettem észre egy táblát, és a kereszteződésben egy kilencven kilométer/órás sebességgel közlekedő autó elütött. Harminc métert repültem, a motor pedig kilencven méterre állt meg onnan” – mesélte Richárd a drámai pillanatokat.

„Felkeltem az árokban, tudtam, hogy nagy baj van, de fájdalmat nem éreztem. Még a szüleim telefonszámát is le tudtam diktálni. A tűzoltók kiérkezése után ájultam el, és csak három héttel később ébredtem fel.”

Richárd édesapja, Fejes István éppen akkor ért a helyszínre, amikor fiát ásványvizekkel oltották el. A kocsiban ülő nő, a sofőr felesége locsolta le.

Az aggódó apuka elmondta, hogy fia sarka leszakadt, a sípcsontja, a combcsontja, a keresztcsontja és a szeméremcsontja eltörött, a csuklója pedig megrepedt. Az orvosok szerint az égési sérülések az élettel összeegyeztethetetlenek voltak.

Richárdot először a kecskeméti kórházba vitték, majd négy órával később már Budapesten, a Honvédkórházban volt.

Tízórás műtét során eltávolították a megégett bőrt, amputálták a lábát, és vasakat tettek az ép végtagjába.

Nyolc hétig életveszélyben volt, összesen tizennégyszer operálták meg. Az elviselhetetlen fájdalmak miatt három hétig mesterséges kómában tartották, és csak felébredése után szembesült azzal, hogy elvesztette a lábát.

„Gyorsan elfogadtam, a lényeg az volt, hogy túléljem, nem a lábam számított” – mondta a fiatalember, aki ötévesen kezdett el küzdősportolni, és tizenhárom éves koráig versenyzett. Brazil jiu-jitsuban hat bajnoki címet, diákolimpián első helyezést ért el, és összesen hetvenkét érmet szerzett.

A tragédia óta Richárd felvette a kapcsolatot az őt elgázoló autóssal, akire egyáltalán nem haragszik. Inkább a jövőre koncentrál. Az édesapjával kezdte meg a rehabilitációt és a kemény edzéseket. Majdnem egy évet Kanadában éltek, ahol elkészítettek számára egy méregdrága, speciális protézist.

Azóta több mint negyven kilót szedett magára és kiváló parasportolóvá vált. Fekvenyomásban tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot, Grúziában négy aranyérmet szerzett, most pedig már a világbajnokságra készül.

„Több mint százötven kilót ki tudok nyomni, és minden második nap edzek. Nyilván nem kell mindenkinek versenyeznie, de engem a tréningek segítettek átlendülni a mélypontokon”

– tette hozzá.

Nemcsak magára gondol azonban, amikor edz: „Szeretnék erőt adni azoknak, akik hasonló helyzetbe kerültek” – fogalmazta meg másik célját Fejes Richárd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Tanárnak nézték az osztálytársai az ország legidősebb, 71 éves frissdiplomását
Szegedi Dezsőt 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára is.


Szegedi Dezső, az ország legidősebb egyetemistája az iskolai élményeiről számolt be az RTL-nek.

A 71 éves Szegedi arról is mesélt a tévécsatornának, hogy milyenek voltak az egyetemi évek, amit ráadásul nappali tagozaton végzett el.

Szegedit 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára.

"Első szemeszter, első óra. Mentem a folyosón végig, és fiatalok nézték, hogy ki ez az öreg és következő: jónapot tanár úr, azt hitték, hogy tanár vagyok"

- emlékezett vissza a színművész, aki azt is elmondta: volt, amikor éjszaka kettőig írt beadandót munka mellett.

Szegedi egy ma már nem létező miskolci városrészről, Gordonról írta a szakdolgozatát. Ezzel a kutatómunkával nemcsak emléket szeretetett volna állítani a miskolci roma muzsikosoknak, hanem meg szerette volna azt is mutatni a fiataloknak, hogy tanulni sohasem késő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Megvan a következő magyar űrhajós, az autóiparból emelkedik a csillagok közé Kapu Tibor
44 évvel Farkas Bertalan után megvan a következő magyar űrhajós. Nemsokára a NASA-nál fejezi be kiképzését Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula.


Megvan a végleges döntés a következő magyar űrhajósról – derül ki a külgazdasági és külügyminisztérium közleményéből. A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz, ők fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát.

A kiválasztott Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök, aki eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátor-fejlesztéssel foglalkozott.

Vele azonos kiképzést kap a 35 éves villamosmérnök, Cserényi Gyula, aki szükség esetén helyettesíti őt, máskülönben a Földről segíti majd a küldetését.

240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet. Ők mindannyian komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig. Végül közülük választották ki Kaput és Cserényit. Ők ketten hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), illetve egy szerződés alapján az Axiom Space nevű vállalat fogja biztosítani a kiképzésük utolsó fázisát.

Farkas Bertalan 44 évvel ezelőtt vált az első magyar űrhajóssá, és most küszöbön áll a következő magyar küldetés – magyarázta a bejelentés apropóján Szijjártó Péter miniszter –, a kormányzat ugyanis a tudományos és ipari fejlesztések, vívmányok tökéletesítése érdekében nemzeti kutatóűrhajós programot indított. A magyar űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik Szijjártó szerint, a tesztek pedig nagymértékben segíteni fogják a magas hozzáadott értékű, high-tech szektorok, például az egészségtudomány fejlődését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk