A magyar sport egésze lassabban hanyatlik, mint a foci
Az MTVA óbudai székházában találkozunk. Ő az aznapi ügyeletes sportszerkesztő, ami annyit tesz, hogy az összekötő szövegek elmondása mellett neki kell kitalálnia legalább 4-5 bejelentkezés teljes tartalmát, majd a szigorú határidőre behajtani az anyagokat a riportereken.
Délután 3 óra van, az első adás 7 után kezdődik, de mint mondja, egyelőre még fogalma sincs, mivel fogja kitölteni az egyenként 10 és 20 perc közötti műsoridőt. Mégsem tűnik idegesnek, amin tulajdonképpen nem csodálkozom: elvégre mégiscsak több mint félévszázados rutin áll mögötte.
Ahogy egy portrénál szokás, először a kezdetekről faggatom: honnan a sport és a rádiózás szeretete? Egy anekdotával kezdi:
Hirdetés feletti kép forrása: helyihirek.hu
Novotny Zoltán 1940-ben született Budapesten. Történelem-magyar szakos tanárként végzett az ELTE bölcsészkarán, ezt követően három évig bemondóként dolgozott, majd 1966-ban sportriporter lett. 1982-től 14 éven át vezette a rádió sportosztályát, 1996 és 2002 között a Petőfi Rádió főszerkesztője volt.
Huszonhét évig külsősként a Magyar Televízió munkatársa is volt, többek között a Híradóban, az Ablakban és különféle gyerekműsorokban. 1985 óta a Magyar Olimpiai Bizottság tagja, 2004-től a Protestáns Újságírók Szövetségének elnöke, és részt vesz a Magyarországi Evangélikus Egyház sajtóbizottságának munkájában is.
Aranytollas újságíró, a Magyar Sportújságírók Szövetségének tiszteletbeli elnöke, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjének kitüntetettje. 2013-ban a Táncsics-, valamint a Prima-díjat is neki ítélték. 1968 óta valamennyi nyári olimpiáról közvetített, emellett négy labdarúgó-világbajnokságról, illetve megszámlálhatatlan hazai és nemzetközi sporteseményről is.
(Wikipédia)
Focirajongó édesapján aztán bőven túllépett azzal, hogy gyakorlatilag minden más sportág is érdekelte. Ezt elmondása szerint testnevelőtanárainak köszönheti: tanította például Patai Zsigmond, a röplabdázás magyarországi felvirágoztatója, vagy a kézilabdazseni Dombi Pál. Mellesleg ugyanott érettségizett Antalpéter Tibor is, aki röplabdában több százszoros válogatott volt.
Gimnazistaként az Apáczaiba került, ahol gyakorlógimnázium lévén rengeteg tanárjelölt fordult meg, köztük a Testnevelési Főiskolára igyekvők is. Ennek köszönhetően megismerhette közelebbről a hazai sportélet krémjét: diszkoszvetőket, súlyemelőket és még sok más kiválóságot.
Fotó: MOB / Szalmás Péter
Ami az aktív sportolást illeti, természetesen labdarúgóként kezdte, majd kosárlabdázó lett belőle. Utóbbit egészen 43 éves koráig űzte, egyik csapatával még az NB1-ben is megfordult. Felnőtt fejjel a teniszezésbe is belekóstolt, ezt mind a mai napig űzi. Sőt, egészsége megőrzése érdekében tornázni és úszni is szokott.
Út a rádióba
Későbbi hivatásához az első lökést az adta, hogy pont azokban a napokban, amikor világra jött, szülei vettek egy rádiót. Ez akkoriban még szobabútornak számított, konkrétan egy Philips világvevőről volt szó – mint mondja, ezt fontos megemlíteni a dolog presztízse miatt.
Tehát lényegében ebbe született bele, ez jelentette a család legfőbb szórakozását. Nem csoda, hogy az elejétől fogva csodálattal nézett rá, tudat alatt már akkor beleszeretett a rádiózásba.
Már egészen fiatalon elkezdte utánozni a leghíresebb sportriportereket: Pluhár Istvánt, Szepesi Györgyöt.
Vizespoharat, vagy padlópasztás dobozt használt mikrofonnak, hogy rádióhatású hangja legyen, így közvetítette a barátai által játszott gombfocimeccseket.
Később aztán változtak a prioritásai: ahogy idősödött és komolyodott, valahogy egyre elérhetetlenebbnek érezte az áhított szakmát. El se tudta képzelni, hogy példaképeihez hasonlóan belőle is sportriporter lehetne. Így végül a bölcsészkaron kötött ki.
Egyetemi éveinek vége felé fordult újra a kocka: szomszédasszonya ösztönzésére gondolt egy merészet és elküldte önéletrajzát a rádióba. Behívták, meghallgatták, felvették. Ez lett az első, és máig az egyetlen munkahelye.
Legendás győzelmi kommentárok olimpiákról, mások mellett Novotny Zoltántól is:
A Prima-díj kapcsán készült bemutatkozó kisfilm:
"Annak idején minden közvetítésre kivonult egy hangmérnök, egy kábeles, egy gépkocsivezető, illetve persze maga a riporter. Tehát még a rádiósok is egész csapattal mentek dolgozni. Ma már olyan is előfordul (bár nem ideális), hogy csak egyedül megyek valahová. Ilyenkor én vezetek és a helyszínen is én csinálok mindent.
Amikor elkezdtem a szakmát, közel tízkilós orsós magnót kellett vinnem minden interjúhoz, így utaztam mondjuk a hetes buszon is a Népstadionba. Aztán a rádióban a felvételt át kellett játszani egy másik sebességi fokozatú magnóra, hogy meg lehessen vágni. Szó szerint, ugyanis üvegből ecsettel vett ragasztóval rögzítettük egymáshoz a szalagokat. Ma ezzel szemben az ügyesebb riporterek be se jönnek, terepen megcsinálják az anyagot okostelefonnal, ott helyben meg is vágják, majd beküldik."
Lehet-e még a régi a magyar sport?
Nem túl meglepő módon abban, hogy ezt a szakmát választotta, komoly szerepet játszottak a '40-es, '50-es évek kiemelkedő hazai sportsikerei is. És itt nemcsak az Aranycsapatról van szó, bár az ő 6:3-as győzelmük Anglia ellen az összes közül talán a legbravúrosabb eredmény. Ne feledjük: az angolok hazai pályán akkor kaptak ki először kontinensbeli válogatottól 90 éve, amióta a sportág létezett.
De ezen kívül Iharos, Rózsavölgyi, vagy Tábori az atléták között is egymás után futotta a világcsúcsokat 1500-tól 10 ezer méterig, és az úszóválogatott és annyi, vagy még több érmet nyert az Európa-bajnokságokon, mint most. Azzal a különbséggel, hogy akkoriban a mai számoknak még csak a harmada-negyede létezett. De a legjobbak között voltunk birkózásban, vívásban, sőt asztaliteniszben is.
Fotó: Kalocsai Richárd
Kérdésemre, hogyan összegezné az elmúlt bő fél évszázadot, amióta a szakmában van, egy mondatban összefoglalja a lényeget:
Előbbi téren is komoly visszaesés történt az átlageredményeket nézve, de szerencsére minden sportágban akad egy-két kiemelkedő versenyző, aki bent van a nemzetközi élvonalban, és kompenzálja az általános hanyatlást. Egyedül a kajak-kenu és az úszás a kivétel, ezek a mai napig több dimenziósak.
Hogy a fociban mikor kezdődött a lejtmenet, nehéz egyértelműen megítélni. Egyesek szerint már azzal, hogy az '54-es vb-t nem sikerült megnyerni, míg mások a '69-es marseille-i vereséget tartják fordulópontnak. Ekkor semleges pályán 4:1-re kikaptunk a Csehszlovákoktól, először maradva le világbajnokságról selejtezős kudarc miatt. A legkésőbbi emlegetett dátum pedig 1986, a 6:0-s mexikói kudarc a szovjetek ellen. Ha eddig nem is, ezután tényleg megfordult valami.
Forrás: YouTube
A legújabb fejleménynek, tehát hogy 30 év után újra kijutott egy nemzetközi tornára a válogatott, természetesen örül, de mint mondja, azt látni kell, hogy a magyar foci ettől még nem lett jobb: elég megnézni a hazai bajnoki mérkőzések színvonalát, illetve a kupaszerepléseket.
A sikerben szerinte döntő szerepe volt Dárdai Pál személyes varázsának, illetve a pótselejtezőn Bernd Storck elsőrangú játékosválasztásainak. Hogy aztán ez Eb-részvétel eufóriájára alapozva elindulhat-e újra egy lassú fejlődés, egyelőre nem merné megjósolni. Ahogy fogalmaz:
"2005-ben volt 110 éves a Magyar Olimpiai Bizottság, ebből az alkalomból Magyar Örökség Díjat kapott. Az alapítvány engem kért fel a laudáció (vagyis a díjazottat méltató beszéd) megírására, én pedig azzal zártam ezt, mit kívánunk a MOB-nak a következő évtizedekre: egészséges fiatalságot, újabb sportsikereket, és egy budapesti olimpiát 2028-ban, vagy 2040-ben.
Hogy miért pont ezt a két dátumot választottam? Ahogy akkor számolgattam, a felkészülés várható ritmusa és a kontinensek közti szokásjogi rotáció alapján ez a kettő tűnt legreálisabbnak. Ma azt mondom, hogy az azóta történtek alapján a 2028-as rendezésnek nagyon kicsi a valószínűsége.
Később viszont nincs kizárva, de ehhez már most el kell kezdeni az előkészületeket. Egy vagy két sikertelen pályázat szerintem elengedhetetlen hozzá, hogy később minket hozzanak ki győztesnek. Persze szívem szerint én nagyon örülnék egy 2024-es rendezésnek is, de erre szinte semmi esélyt nem látok."
Vele napra pontosan egyidős kollégájával, Radnóti Lászlóval 75. születésnapjukon tortát is kaptak (fotó: Lantos Gábor)
Mi a helyzet az új generációval?
Az utánpótlásról, vagyis a mai fiatal sportriporterekről diplomatikus véleménye van. Mint mondja, eleve jóval nehezebb nyomon követni a szakmát, hiszen elképesztően sok lett a felület: elmúltak azok az idők, amikor volt a rádió, a Népsport napilap, és nagyjából ennyi. A többi újság sportrovatának régen egy, maximum kettő munkatársa volt, és a televíziózás is gyerekcipőben járt még ilyen téren.
Mindazonáltal szerinte túlzás azt állítani, hogy felhígult a szakma. Igenis vannak nagyon tehetséges fiatalok, ráadásul a technikai feltételek elképesztő javulása (lásd a fentebbi keretest) is a pályakezdőknek kedvez. Ami viszont gyakran hiányzik belőlük, az egyrészt az alázat, másrészt a saját hang.
A MOB által neki ítélt Életműdíj átadásán (fotó: MOB / Kovács Anikó)
És hogy ő maga meddig tervezi folytatni? Mint mondja, ebben a korban már nincs értelme előre tervezni: csinálja, amíg bírja. És egyelőre bírja, amit az is jelez, hogy jó pár saját maga által felállított határidőt túllépett már, például abban a tekintetben, melyik lesz az utolsó olimpiája.
Jelen állás szerint Rióban is ott lesz, mindenesetre kollégáinak inkább azt mondja, készüljenek B tervvel, ha valamiért mégse tudna menni. Egyelőre azonban majdhogynem ugyanolyan erővel dolgozik, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt. Ezt bizonyítandó el is köszön, hiszen alig 3 óra múlva adás, ideje lenne megtölteni tartalommal. Otthon meghallgattam: természetesen sikerült.
Ha tetszett a cikk, oszd meg!