Az 5 legrondább épület Szegeden, amit valaha láttunk
Szegedet megtépázhatta a Nagy Árvíz, a világháborúk, mégis mindig képes volt főnixmadárként újjáéledni. Az ötvenes években viszont a városrendezés lelkesen fogadta be az új, építészeti irányvonalakat: megérkezett a rideg fémszerkezet, a tömör házgyári elemek több évtizeden át tartó uralma, a vasbeton, mint fő alapanyag és persze az a bájos, szocreál stílus, amit ma már néha retrónak hívunk (de úgy en bloc ronda volt).
És lepottyantottak jó pár olyan épületet, amelyek aztán végképp nem illettek és nem illenek bele ebbe a szecessziós kis ékszerdobozba. Ezek közül mazsolázok.
"Olajos irodaház"
Ott van például az "Olajos irodaház" a Centrum áruház mellett, amely a hatvanas évek végének ipari fellendülése kapcsán épült fel. Az olajipar jelentős munkáslétszáma sürgette a hasonló építkezéseket, amelyekben munkáslakások épültek Algyőn, Újszegeden és a régi híd lábánál (Égő Arany ház). Valamint átadták az irodaépületet is, amely jelenleg szellemirodaházként riogat a belváros közepén.

(Nem túl szép látvány a mai Novotel Szálloda sem, de képzeljétek el, oda is olajipari központot akartak építeni, akár 20 emeletnyi magasan.)
Társasház a Kárász utca bejáratánál
A Kárász utca Dugonics téri bejáratát imádjuk fotózni: ott magasodik talán az egyik legszebb szegedi palota: az Ungár-Mayer Palota. A Magyar Ede nevével fémjelzett szecessziós kincs az 1910-es évek elején épült, egyfajta "bérpalotaként".

Ezt a fantasztikus épületet ellensúlyozza a palotával szemközti társasház, amely a hatvanas évek szülötte és amelyről valószínűleg még az építészethez cseppet sem értő turisták sem értik, mit is keres ott.
Nagy Áruház, azaz a "Nagy Á"
Ha már a Dugonics téren sétálunk, kikerülhetetlen ámuldoznunk az úgynevezett Nagy Áruház, vagy a szegediek számára "Nagy Á" - hogy is mondjam - szépségén.

A narancssárga förmedvény építése 1972-ben kezdődött, 1977-ben adták át. Ultramodernnek és fennségesnek számított akkoriban. A bevásárlóközpont helyén korábban nagy rét állt, melyet a helyi kertészek hoztak létre 1902-ben.
13700 négyzetméternyi narancssárga csúfság, amely ha park maradt volna, talán jobban illene a városképbe.
A Posta Palota
"Ki ne hagyd a Posta Palotát a listáról" - szólt rám valaki az egyik szegedi facebook csoportban. - "Ahányszor meglátom, elkap az agyérgörcs." - tette még hozzá.

1979-es átadásakor Magyarország legergonomikusabb épülete volt - legalább mondjuk már róla valami szépet is. Az irodaház 11.863m2 alapterületű.
Társasház a Szent István téren
1904 óta csodálhatjuk meg az "Öreg Hölgyet" a Szent István téren. Szeged egyik építészeti remekműve, nem mellesleg tökéletesen funkcionáló víztornya. Szoborpark, sétány, szökőkút, paloták sora, étterem és ...... ez a tündéri kis színfolt található a víztorony terén.
