Mennyibe kerül a diákélet Szegeden és Budapesten?
Túl vagy a szalagavatón, nyakadon az érettségi és a pályaválasztás, záporoznak a lehetőségek, te és a családod pedig mindent latba vetve mérlegelitek a lehetőségeket. Végre megvan a válasz a nagy, „mi leszel ha nagy leszel?” című kérdésre és indulhat a válogatás az ennek megfelelő szakok közül.
Ilyenkor az egyetem hírneve mellett fontos szempont az is, hogy hol szeretnél élni a következő 3-5 évben és ebben szerepet játszanak időnként az anyagiak is. A kollégium vagy az albérlet árak vidéken és Budapesten, sőt, egyetemenként is elég eltérőek lehetnek. Mi most az egyik legnagyobb vidéki egyetemista város, Szeged és Budapest árait hasonlítottuk össze.
Albérlet vs. kollégium

A kollégiumi díjak szinte mindenhol töredékébe kerülnek az albérleti díjaknak, épp ezért általában hatalmas a túljelentkezés. Azonban, ha felvesznek valamelyik kollégiumba, ott kaució nélkül, télen-nyáron egy fix összeggel számolhatsz, amiben manapság már az internet ára is beletartozik. Cserébe több szobatárssal élsz együtt és közös a fürdő, illetve a konyha.
Szegeden kb. 10 ezer forintba kerül a kollégiumi lakhatás, míg ha albérletbe költöznél, arra minimum 30-50 ezer forintot kell szánnod. Egy három szobás albérlet átlagosan 75-80 ezer forintba kerül – persze ezek ára az elhelyezkedéstől, felszereltségtől és attól is függnek, hogy egyedül vagy szobatárssal költözöl. Erre jön még a rezsi és a kaució.
Budapesten is találhatsz hasonló árban kollégiumot. Ahogy pl. Szegeden is, úgy itt is a kollégiumi díj függ attól is, hogy állami ösztöndíjas vagy önköltséges hallgató vagy-e, de a plafon az előbbi esetben is 20 ezer forint körül van. Nem úgy, mint az albérleteknél. Átlagban egy három szobás lakás 130-160 ezer forint között mozog – persze ezek is mehetnek le és felfele is a körülményektől függően.
Közlekedés

Amivel még fixen minden diáknak számolnia kell, az a helyi közlekedési bérlet, illetve a hazajárás. A diákigazolvánnyal még viszonylag kedvezőbbek a MÁV, illetve Volán-jegyek, de tudjuk, a diák pénztárcába nehéz beleférni. Ha havonta kétszer utazol haza, kb. 6-10 ezer forintod bánhatja. Amit viszont nem igazán lehet kikerülni az a helyi tömegközlekedés használata: Szegeden a tanuló havi bérlet 4000 Ft-be kerül, Budapesten ugyanez 3450 Ft. Szegeden azonban az egyetemnél szociális alapon lehetőséged van arra is, hogy ingyenes bérletet kapj.
Étkezés

Ebben nincsenek jelentős különbségek. Természetesen mindenhol az otthon főzés a legolcsóbb, de a campusok közelében mindkét városban találhatóak olcsó menzák, ahol akár 700-1000 Ft körül is meg lehet ebédelni. Talán a belvárosi menük szintjén leng Szeged felé a mérleg, ahol ezek is 1000 Ft körül alakulnak, míg a pesti belvárosban ez számít a legkedvezőbb, ám nem a legátlagosabb árfekvésnek.