Felesége végezte ki a putnoki farkasembert - legendás lények nyomában Magyarországon
Minden valamirevaló népnek vannak saját legendás lényei: nekünk ugyan nem egy Loch Ness-i szörny jutott, de azért akad néhány izgalmas hazai história.
Borsodban, a Sajó partján fekvő Putnokon kering egy régi történet egy vadállatról, amely rettegésben tartotta a környéket. Ez a történet egy rossz házassággal indul, de nem olyan átváltozással fejeződik be, ahogyan az rendszerint megesik: itt nem a feleségből lett házisárkány, hanem a férjből vált farkas. No de ne szaladjunk ennyire előre: az asszony naponta tűrte a megalázó bánásmódot, amikor egyszer a közeli mezőn pásztorként dolgozó urának vitt ebédet. Ekkor egy hatalmas, szőrös vadállat támadta meg a nőt, akit nem olyan fából faragtak, hogy sírva hazaszaladt volna, hanem dacosan folytatta tovább – megtépázott szoknyával, véresen is – az útját.
Odaérve meglátta, hogy a férje egy fa alatt bóbiskol, ezért gyorsan felverte, hogy segítséget kérjen tőle. Ekkor pillantotta meg, hogy a férje szájában az ő szoknyájából hiányzó ruhafoszlány lóg ki.
A mészárlást követő események azonban minden leírásban egybevágnak: a nő kövekkel takarta be a holttestet, és hazatérve minden falubélinek elmesélte a férjéből lett farkasember tanmeséjét, hozzátéve, hogy mindenki tegyen rá még egy követ a biztonság kedvéért, aki arra jár.
Máig kering az a legenda, hogy aki nem így tesz, azt megkísérti a putnoki farkasember, akinek a sírja is megtalálható néhány kilométerrel odébb, Pásztorhányás fedőnéven. Egy idő után már több kőrakás is felhalmozódott a környéken, úgyhogy turistaként nehéz kitalálni, melyik lehetett az első. A monda olyannyira sziklaszilárdan tartja magát, hogy 2009-ben Kónya István művésztanár elkészítette a farkasember szobrát bronzból ivókút tetejére, oldalán a történet rövid elírásával.
A sztori időtlenségéhez mondjuk hozzátett Tompa Mihály: Szakálas farkas című, 1846-os elmesélő verse is, amelyben részletesen kifejti az eseményeket. Íme egy vérfagyasztó részlet belőle:
„A nő magához térve lassan,
Szivében ilyen gondolat van:
- Gonosz, mindig irtóztam tőled,
De olyat mégsem gondolék,
Hogy szakálas farkas vagy, s véled
Cimborálnak a feketék!
Várj, csak várj!... és saját késével,
A férj nyakát gégén metszé el.”
Akit felcsigázott a farkasember legendája, és maga is tenne egy követ a sírra, könnyedén beiktathatja a programot egy kirándulásba. Arrafelé vezet át ugyanis – Bódvaszilas és Putnok között – az Országos Kéktúra 24-es útvonala.
A mindössze 1600 lelket számláló Mátranovák rászolgált arra, hogy észrevegyék a térképen: itt észlelték sorozatosan a magyar jetit, azaz a Mátra fanyűvőjének keresztelt lényt. A legenda szerint egy nagyjából két méteres, fehér szőrű majomemberről van szó, aki a fák közt él, és vékony karjaival szedi áldozatait. Vagy legalábbis riogatja őket éjszaka mindaddig, amíg egy zseblámpa fénye el nem riasztja.
Egy mátranováki férfi állítása szerint négyszer is találkozott a fanyűvővel, sőt, kutyája le is teperte, így közelről is szemügyre vehette csapzott és hiányos, szürkésfehér szőrzetét, hosszú végtagjait, valamint sötét, szőrtelen arcát. 2008-ban viszont úgy tűnik, Pécel felé vette az irányt, mert abban az évben ott figyeltek fel rá, illetve még 2011-ben is ott látta a jetiszerű teremtményt egy sátrazó csoport egy fasor végén, ekkor is az erős fény riasztotta el.
A mítosz slusszpoénja, hogy amikor az egyik legnépszerűbb kereskedelmi tévéműsorban riportot készítettek a kriptozoológiával, azaz titokzatos lényekkel foglalkozó blog szerzőjével, a kamerák kereszttüzében az derült ki, hogy egyesek szerint a fanyűvő nem más, mint az ott élő megbecsült fafaragó, Gyula bácsi.
Egy meginterjúvolt helybéli arra a kérdésre, hogy ismeri-e a fanyűvőt, nemes egyszerűséggel közölte, hogy igen, hiszen „itt lakik az utcában”. Miután kinevették és továbbálltak, egy másik megszólított is hasonlóan reagált, hozzátéve, hogy elvezeti a riportert Gyula bácsihoz. Aki egy betegség miatt valóban görnyedten jár, ősz szakálla van, magas, vékony és fák közt járkál, hiszen abból él. Azonban a kézenfekvő megoldás nem magyarázza meg azt, hogy hogyan ugrálna a fákon és futna éjszaka. Hacsak nincs benne is egy kis putnoki vér…
Források: Farkasember, Tompa-vers, félelmetes helyek, a magyar jeti, a fanyűvő.