SPORT

Európa-bajnokság: ki nyer ma?

A szurkolók döntő többsége azt mondja, hogy Spanyolország legyőzi Angliát az Európa-bajnokság vasárnap esti döntőjében. Kétségtelen, hogy valóban jobban játszottak eddig a spanyolok, de egy finálé az egészen más.


A szurkolók döntő többsége azt mondja, hogy Spanyolország legyőzi Angliát az Európa-bajnokság vasárnap esti döntőjében. Kétségtelen, hogy valóban jobban játszottak eddig a spanyolok, de egy finálé az egészen más.

Nézzük min múlhat a meccs.

1. A rutin

Ami az Európa-bajnokságot illeti, ebben jobbak az angolok. A csapat három éve is ott volt az Eb-döntőjében, vagyis ismerik már a hangulatát. A keret jelentős része ott volt a legutóbbi aranymeccsen is. Igaz azt a találkozót elveszítették, de annak a tapasztalataira lehet alapozni. Ugyanakkor azt ne feledjük, hogy a spanyolok között sok olyan labdarúgó van, aki játszott már, sőt nyert is nagy klubtorna döntőjében. Talán az azonban más, hiszen az emocionális háttere egy válogatott tornának mégis más.

2. A szövetségi kapitány

Gareth Souhtgate éppen tíz évvel fiatalabb a spanyol Luis de la Fuenténél, de ez az adat nem sokat számít, mert a ő számít rutinosabb szövetségi kapitánynak. Az 53 esztendős angol már 101 alkalommal irányította hazája válogatottját, ráadásul 2018-ban elődöntős volt a világbajnokságon, amelyen végül a negyedik lett. Három éve pedig a döntőig vezette a csapatot, de csak második lett, mert tizenegyesekkel kikapott az együttes a londoni fináléban. A kérdés vele kapcsolatban, hogy megvan-e benne a győzelem képessége.

Fluente 2022 óta 20 meccsen ült a spanyol kispadon, de már hosszú évtizedek óta áll a helyi szövetség alkalmazásában. A korosztályos válogatott vezetőjeként kétszer is nyert már Eb-t (az U19-es és az U21-es csapattal érte el a siker).

A felnőtt csapattal pedig csúcsra ért a Nemzetek Ligája 2022/23-as kiírásában. Mindkét szakember védekező játékos volt pályafutása során – ez mondjuk csak az angolokon látszott eddig az Eb-n. Ha a spanyolok nyernek, akkor Angliában vélhetően váltanak majd a kapitányi poszton, Fluente állása nincs veszélyben.

3. Egyéniségek

Ebben egyik oldalon sincs hiány. Az angoloknál Harry Kane és Jude Bellingham a legnagyobb sztár, míg a spanyoloknál Rodri és a szombaton 17. életévébe lépett Yamal. Mindannyian képesek meccset eldönteni, de a kérdés az, hogy milyen támogatást kapnak a többiektől, vagyis mennyire tud csapatként működni az együttes. Az egyik oldalon nagy feladat hárul majd Fodenre, Sones-ra, Rice-ra és Walker-ra, a másikon meg Fabián Ruiz, Cucurella és Olmo kell, hogy alájátsszon a sztároknak.

Azt láttuk már az eddigiek során, hogy ha Southgate szabadjára engedi a csapatot, akkor Kane és Bellingham is képes olyat húzni, amivel meccset dönthet el. Kane ugye szerepelt három éve a döntőben, Bellingham pedig BL-t nyert idén a Real Madriddal.

Rodri szinte mindent megnyert a Manchester City játékosaként, miközben Yamal az első nagy trófeát húzhatja be, de mindketten jó formában vannak ezen az Eb-n.

4. Csapategység

Nem kérdés: az Eb eddigi meccsein a spanyolok ebben (is) jobbnak tűntek. A csoportmeccseket könnyedén hozták le, gólt sem kaptak. A kieséses szakaszban nem volt könnyű dolguk, de házigazda németek és a fantasztikus játékosokat felvonultató franciák ellen is kiharcolták a sikert. Ráadásul utóbbit már úgy, hogy a csapat elveszítette vezérét, hiszen Pedrit Toni Kroos addig rúgdalta, ameddig a spanyolt le nem kellett cserélni – sérülés miatt egy hónap pihenő vár rá. A csapat erejét az is mutatja, hogy a németek ellen Olmo szállt be a kispadról és nem sokkal később gólt is szerzett. Anglia olykor széteső játékot tud

mutatni.

Pontosabban: az angol együttes ezen az Eb-n nem sokszor teljesített jól. A szlovákok, a svájciak és a hollandok ellen is hátrányba került a gárda és mindig csak abban a periódusban focizott, amikor a másik csapatnál volt az előny.

Az természetesen az angol válogatott erejét mutatja, hogy a kieséses szakasz eddigi összes meccsén hátrányból felállva érte el a sikert.

5. Forma

Ebben a tekintetben egyértelműen a spanyolokat tarja jobbnak a többség, de sokan állítják azt is, hogy az angolokat még nem, vagy csak nagyon keveset láttuk a tudásukat igazán megmutatva focizni. Vagyis igazából csak vasárnap este derül ki, hogy milyen passzban van igazából a szigetországi együttes, kivéve, ha ezen a meccsen is az lesz a nagy terv, hogy rontsák el az ellenfél játékát. Erre eddig minden meccsen képes volt Southgate csapata és ezekből a helyzetekből minden alkalommal jól jött ki. Ha a spanyolok ebben nem lesznek

partnerek, akkor az is előfordulhat, hogy megismétlik a 2012-es finálé, amikor 4–0-ra nyertek

az olaszok ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Iman Helif sminket, rúzst és rózsaszín fülbevalót viselve megmutatta nőies oldalát
Helif szerint nem a ruha teszi az embert, hiszen a ringben nincs szüksége az embernek kiegészítőkre: csupán stratégiára, ütőképességre és erőre. Ebben rejlik karakterének lényege.


Iman Helif nemi hovatartozásával kapcsolatos vita az olimpiai játékok egyik legmegosztóbb témájává vált, különösen a vasárnapi zárás előtt.

Helif a minap egy beautycég Instagram-videójában tűnt fel sminkben, rúzzsal és rózsaszín fülbevalókkal a fülében. Ahogy a videó leírásában olvasható:

„A külseje megváltoztatásával Iman nem arra törekedett, hogy beleilleszkedjen azokba a formákba, amelyekbe a világ be akar zárni minket. Az ő üzenete sokkal mélyebb: a ruha nem tesz szerzetessé, és a külső nem fedi fel az ember lényegét. Lehetsz nőies és elegáns, ha akarsz, de a ringben nincs szükséged díszítésekre vagy magas sarkú cipőkre. Csak stratégiára, erőre és ütőképességre van szüksége, ebben rejlik a karaktere lényege.”

A napokban a párizsi ügyészség nyomozást indított a 2024-es párizsi olimpiai játékok egyik olimpiai bajnoka, Iman Helif elleni internetes zaklatás ügyében. Helif, aki a negyeddöntőben legyőzte a magyar Hámori Lucát is, célpontja lett a támadásoknak. Az ismeretlen tettesek ellen tett feljelentésben két közismert milliárdos, Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa, és J. K. Rowling, a Harry Potter-könyvsorozat írója is meg lett említve, akik nyilvános platformjaikon éles kritikákat fogalmaztak meg Heliffel szemben.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Tragikus hirtelenséggel elhunyt a friss olimpiai aranyérmes Márton Viviana nagypapája
A tekvandóbajnokot hétfőn még a reptéren várta boldogan nagyapja. Alig egy nappal később már a halálhíre terjedt a bokszvilágban.


Kedd este gyorsan elterjedt a hír a magyar bokszvilágban:

tragikus hirtelenséggel elhunyt Kiss Zoltán, akit mindenki csak Totóként ismert.

A Toto Box Promotion profi istálló tulajdonosa, a párizsi olimpián aranyérmet nyert 18 éves tekvandós,

Márton Viviana nagypapája, alig egy nappal unokája diadalmas hazatérése után hunyt el.

Hétfő délután még Totó is várta az aranygéppel Párizsból hazatérő hősöket, köztük az olimpiai bajnok unokáját, Márton Vivianát. A repülőtéren és a Puskás Aréna szoborparkjában is ott volt, ahol boldogan ünnepelték a hazatérő bajnokokat.

A jelenlévők szerint a 71 éves nagypapa boldogabb már nem is lehetett volna, szinte sugárzott az örömtől, és feszítette keblét a büszkeség.

Senki sem sejtette, hogy mindeközben Totó elkeseredett, megnyerhetetlen küzdelmet folytatott démonaival. Alig egy nappal azután, hogy együtt ünnepelhetett unokájával, a közösségi médiában már halálhírét kellett olvasnunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Ismét kórházba került Ónódi Henrietta – tavasszal már átesett egy infarktuson
Továbbra is sok pénzre lenne szüksége az olimpiai bajnok sportolónak, hogy megfelelő ellátást kapjon az Egyesült Államokban.


Ahogy arról korábban mi is írtunk, tavasszal infarktust kapott Ónódi Henrietta, rövid időre leállt a szíve, újra is kellett éleszteni.

Az olimpiai bajnok magyar tornásznő jelenleg az Egyesült Államokban él, családja gyűjtést szervezett a gyógyulása érdekében.

Ónodi állapota azóta is aggasztó, és most újra kórházba került a fellépő komplikációk miatt

– erről a testvére, Barbara adott tájékoztatást.

Az infarktus utáni rehabilitációja egyelőre nagyon bizonytalan, ráadásul az amerikai egészségügyi rendszerben ez jelentős pénzt is felemészt. A kezelés napi kétezer dollárba, azaz heti öt millió forintba kerül, így a család kénytelen volt segítséget kérni: a gofundme.com oldalon indítottak gyűjtést, ahol félmillió dollár, vagyis 180 millió forint a célösszeg. Eddig azonban csak 35 172 dollár jött össze, ami még messze van a szükségestől.

Az ügyet tovább bonyolítja, hogy Ónódi egyedül maradt a válása után, és csak a legidősebb gyermeke nagykorú, így az amerikai szabályozás szerint csak ő dönthet az édesanyja kezeléséről. A családra hatalmas teherként nehezedik Henrietta betegsége, ezért minden segítséget igyekeznek megszerezni. Barbara, Henrietta testvére, így zárta a posztját a gyűjtés oldalán:

„Mindenkit arra kérek, imádkozzon Henriettáért!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Elkezdték elbontani a Hungaroring épületeit, rá sem lehet ismerni a versenypályára
Felújítják a pályát, ezért elbontják a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.


Nagyszabású felújítási munkálatok kezdődtek a Hungaroringen, hogy korszerűsítsék a magyar Forma 1-es pályát.

A munka már az idei Magyar Nagydíj előtt elkezdődött, de a futam után igencsak felgyorsultak az események. Ugyanis

elkezdték elbontani a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.

Köztük az igazán tehetősek számára fenntartott Super Gold lelátókat is.

A Hungaroring a Facebook-oldalán szerdán több fotót is megosztott, ami jól látszik, milyen jelentős átalakításon esik át a pálya:

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk