SPORT

Euro 2024: a negyeddöntők kérdése nem az, hogy ki jut tovább, hanem hogy lesz-e végre igazi foci

Az egyik ágon Németország, Spanyolország, Franciaország és Portugália, míg a másik ágon Anglia, Hollandia, Svájc és Törökország közül valamelyik válogatott biztosan ott lesz a berlini döntőben jövő vasárnap.


Már csak hét meccs van hátra az idei labdarúgó Európa-bajnokságból. Ezek közül négyet szombat estig le is játszanak. Kérdés, hogy azok, akiktől előzetesen mindenki a jó vagy egyenesen a legjobb teljesítményt várta, végre összeszedik-e magukat, és hogy lesz-e igazi meglepetéscsapat az elődöntőben. A válasz jó eséllyel mindkettőre az, hogy talán.

Az egyik ágon Németország, Spanyolország, Franciaország és Portugália, míg a másik ágon Anglia, Hollandia, Svájc és Törökország közül valamelyik válogatott biztosan ott lesz a berlini döntőben jövő vasárnap. Szombaton éjfélig azonban csak az derül ki, hogy a német-spanyol, francia-portugál, angol-svájci és holland-török negyeddöntőket mely csapatok veszik sikerrel.

Az elmúlt hetek egyik sokat tárgyalt kérdése az volt, hogy mikor kezd el végre focizni Southgate Angliája, Deschamps franciái vagy épp a még mindig Cristiano Ronaldo vezette portugálok.

A helyzet az, hogy ezek a válogatottak már régen elkezdtek focizni, és az eredmények is őket igazolják, hiszen már a legjobb nyolc között járnak.

Az már egy másik kérdés, hogy ez vajon mennyire jó főképp a semleges szurkolóknak. Gyaníthatóan egyébként nekik is valameilyen szinten elfogadható, ami a pályán zajlik, hiszen nem érkeznek a hírek a tévécsatornák rendre beszakadó nézettségéről, a stadionok sem ürültek még ki és a szponzorok LED-falai sem üresen világítanak a pályák szélén.

Egyszerűen jobb, ha megbarátkozunk a gondolattal: 2024-re ilyen lett a válogatott foci.

A sportágat meghatározó európai nagycsapatok közül is a legnagyobbak elsősorban nem a győzelem megszerzésére játszanak, hanem a vereség elkerülésére. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki leparkolja a buszt, és foggal-körömmel védekezik, hanem csupán arról, hogy fontosabb a bekapott gól elkerülése, mint bármi más. Ennek a sajátos felfogásnak köszönhetően érezhetően sokkal óvatosabb a játék, úgy tűnik, mintha többet állnának egy helyben a labdarúgók, akik időnként teljesen tanácstalanok is, hogy mi legyen a következő lépés. Kivéve, ha ég a ház, mert akkor pont úgy kapcsolnak rá, mint az angolok az utolsó percekben Szlovákia ellen a nyolcaddöntőben.

Az előttünk álló két napban a felfogást tökélyre fejlesztő válogatottak közül az akciógól nélkül idáig jutó Franciaország és a Szlovénián gól nélküli döntetlen után tizenegyesekkel átvergődő Portugália feszül majd egymásnak. Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy az esetleges döntetlenre majdnem ugyanakkora esély van a fogadóirodák szerint, mint a rendes játékidőben várható francia győzelemre.

Mbappéék a torna négy meccséből hármat is megúsztak bekapott gól nélkül, ami egyetlen másik válogatottról sem mondható el. A támadásokkal azonban messze nem állnak ilyen jól: Belgium ellen tizenkilencszer lőttek kapura, de ebből csak két alkalommal találták el valóban a kaput. Gólt pedig végül nem szereztek, egy öngóllal jutottak tovább.

Eközben Portugália érezhetően megfeszül azért, hogy a hatodik Eb-jén szereplő Cristiano Ronaldo valahogyan végre a hálóba találjon, de a gépezet recseg-ropog, az ötszörös aranylabdás meg hát mégiscsak 39 éves már, és nem a világ egyik topklubjában lép pályára hétről hétre, hanem csak a szaúdi ligában.

Mindent figyelembe véve a legvalószínűbbnek a döntetlen, esetleg az egygólos francia győzelem tűnik.

Hosszabbítás és tizenegyesek esetén pedig bármi lehet, de egy ilyen helyzetből még akkor is inkább Franciaország jöhet ki továbbjutóként, ha Diogo Costa a nyolcaddöntőben az összes szlovén játékos tizenegyesét megfogta.

A forduló slágermeccse az a német-spanyol lesz, amit már hetekkel ezelőtt előrehozott döntőnek kiáltottak ki. A két válogatott már azzal bőven kiemelkedik a mezőnyből, hogy győzni akarnak. Persze Németországnak nincs is más választása hazai pályán, rendezőként, a spanyolokat pedig talán leginkább a rendkívül fiatal átlagéletkor tolhatja abba az irányba, hogy kerüljék az alibifocit. Érthetően utóbbi és a jellemzően sok gól, de legalábbis sok kialakított helyzet miatt Spanyolországot ma már a torna első számú favoritjának tartják.

Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a fiatal tehetségek megvannak a másik oldalon is (Musiala, Wirtz), miközben ott van velük a sokszor aranyat érő tapasztalat Kroos, Gündogan vagy éppen Neuer személyében. És ami talán még ezeknél is fontosabb:

Julian Nagelsmann személyében az egész Eb legfelkészültebb szövetségi kapitánya Németország kispadján ül, ami szerintünk pénteken szinte biztosan továbbjutást is fog érni a házigazdáknak.

Anglia-Svájc. Június elején ez még egy tuti egyes lett volna, most azonban már egyáltalán nem ördögtől való arról beszélni, hogy Svájcnak igenis van esélye Kane-ék ellen. Bár a fogadóirodáknál az angolok a nyolcaddöntő egyértelmű esélyesei, és egész torna megnyerésére is még mindig az egyik legnagyobb favoritnak számítanak, az eddig mutatott játék alapján a svájciak minimum megnehezíthetik a dolgukat.

Mivel azonban a nagy focitornákon mindig van egy meglepetéscsapat, és az angolok Szlovákia elleni továbbjutása legalább annyira a szerencsén múlt, mint Bellingham és Kane elképesztő helyzetfelismerésén, nem vállalunk nagy kockázatot azzal, ha azt várjuk, hogy Svájc eddigi jó teljesítménye még ebben a körben is kitart. Ez pedig elég lehet arra, hogy

az Európa-bajnokság egyik legnagyobb meglepetését okozva az elődöntőbe jussanak, ami egyszersmind a Southgate-éra végét is jelentené Angliában.

A végére hagytuk azt a negyeddöntőt, ahol várhatón igazi focit láthatunk majd. A törökök szinte hazai pályán játszanak az egész tornán, mindehhez még hozzájön a "nincs mit veszíteni" hozzállás is. Ezek eredményre vezető kombinációja már a csoportmeccsek során is meglátszott, de csak a titkos esélyesnek gondolt Ausztria elleni nyolcaddöntőben jött ki igazán. Montella válogatottja a hollandok ellen folytatja a hétvégén, akik nagyon nehezen indultak be, de a vártnál könyebben léptek túl a románokon a nyolcaddöntőben, ami újabb lökést adhat nekik.

Ha másért nem, Törökország várhatóan nyíltabb, támadóbb felfogása miatt biztosan izgalmas lesz ez a negyeddöntő is, de

szerintünk a végén az egyre jobban magára találó Hollandia örülhet.

Ezek alapján pedig a jövő héten Franciország-Németország és Svájc-Hollandia elődöntőket rendezhetnek majd. Órákon belül minden kiderül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Iman Helif sminket, rúzst és rózsaszín fülbevalót viselve megmutatta nőies oldalát
Helif szerint nem a ruha teszi az embert, hiszen a ringben nincs szüksége az embernek kiegészítőkre: csupán stratégiára, ütőképességre és erőre. Ebben rejlik karakterének lényege.


Iman Helif nemi hovatartozásával kapcsolatos vita az olimpiai játékok egyik legmegosztóbb témájává vált, különösen a vasárnapi zárás előtt.

Helif a minap egy beautycég Instagram-videójában tűnt fel sminkben, rúzzsal és rózsaszín fülbevalókkal a fülében. Ahogy a videó leírásában olvasható:

„A külseje megváltoztatásával Iman nem arra törekedett, hogy beleilleszkedjen azokba a formákba, amelyekbe a világ be akar zárni minket. Az ő üzenete sokkal mélyebb: a ruha nem tesz szerzetessé, és a külső nem fedi fel az ember lényegét. Lehetsz nőies és elegáns, ha akarsz, de a ringben nincs szükséged díszítésekre vagy magas sarkú cipőkre. Csak stratégiára, erőre és ütőképességre van szüksége, ebben rejlik a karaktere lényege.”

A napokban a párizsi ügyészség nyomozást indított a 2024-es párizsi olimpiai játékok egyik olimpiai bajnoka, Iman Helif elleni internetes zaklatás ügyében. Helif, aki a negyeddöntőben legyőzte a magyar Hámori Lucát is, célpontja lett a támadásoknak. Az ismeretlen tettesek ellen tett feljelentésben két közismert milliárdos, Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa, és J. K. Rowling, a Harry Potter-könyvsorozat írója is meg lett említve, akik nyilvános platformjaikon éles kritikákat fogalmaztak meg Heliffel szemben.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Tragikus hirtelenséggel elhunyt a friss olimpiai aranyérmes Márton Viviana nagypapája
A tekvandóbajnokot hétfőn még a reptéren várta boldogan nagyapja. Alig egy nappal később már a halálhíre terjedt a bokszvilágban.


Kedd este gyorsan elterjedt a hír a magyar bokszvilágban:

tragikus hirtelenséggel elhunyt Kiss Zoltán, akit mindenki csak Totóként ismert.

A Toto Box Promotion profi istálló tulajdonosa, a párizsi olimpián aranyérmet nyert 18 éves tekvandós,

Márton Viviana nagypapája, alig egy nappal unokája diadalmas hazatérése után hunyt el.

Hétfő délután még Totó is várta az aranygéppel Párizsból hazatérő hősöket, köztük az olimpiai bajnok unokáját, Márton Vivianát. A repülőtéren és a Puskás Aréna szoborparkjában is ott volt, ahol boldogan ünnepelték a hazatérő bajnokokat.

A jelenlévők szerint a 71 éves nagypapa boldogabb már nem is lehetett volna, szinte sugárzott az örömtől, és feszítette keblét a büszkeség.

Senki sem sejtette, hogy mindeközben Totó elkeseredett, megnyerhetetlen küzdelmet folytatott démonaival. Alig egy nappal azután, hogy együtt ünnepelhetett unokájával, a közösségi médiában már halálhírét kellett olvasnunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Ismét kórházba került Ónódi Henrietta – tavasszal már átesett egy infarktuson
Továbbra is sok pénzre lenne szüksége az olimpiai bajnok sportolónak, hogy megfelelő ellátást kapjon az Egyesült Államokban.


Ahogy arról korábban mi is írtunk, tavasszal infarktust kapott Ónódi Henrietta, rövid időre leállt a szíve, újra is kellett éleszteni.

Az olimpiai bajnok magyar tornásznő jelenleg az Egyesült Államokban él, családja gyűjtést szervezett a gyógyulása érdekében.

Ónodi állapota azóta is aggasztó, és most újra kórházba került a fellépő komplikációk miatt

– erről a testvére, Barbara adott tájékoztatást.

Az infarktus utáni rehabilitációja egyelőre nagyon bizonytalan, ráadásul az amerikai egészségügyi rendszerben ez jelentős pénzt is felemészt. A kezelés napi kétezer dollárba, azaz heti öt millió forintba kerül, így a család kénytelen volt segítséget kérni: a gofundme.com oldalon indítottak gyűjtést, ahol félmillió dollár, vagyis 180 millió forint a célösszeg. Eddig azonban csak 35 172 dollár jött össze, ami még messze van a szükségestől.

Az ügyet tovább bonyolítja, hogy Ónódi egyedül maradt a válása után, és csak a legidősebb gyermeke nagykorú, így az amerikai szabályozás szerint csak ő dönthet az édesanyja kezeléséről. A családra hatalmas teherként nehezedik Henrietta betegsége, ezért minden segítséget igyekeznek megszerezni. Barbara, Henrietta testvére, így zárta a posztját a gyűjtés oldalán:

„Mindenkit arra kérek, imádkozzon Henriettáért!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Elkezdték elbontani a Hungaroring épületeit, rá sem lehet ismerni a versenypályára
Felújítják a pályát, ezért elbontják a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.


Nagyszabású felújítási munkálatok kezdődtek a Hungaroringen, hogy korszerűsítsék a magyar Forma 1-es pályát.

A munka már az idei Magyar Nagydíj előtt elkezdődött, de a futam után igencsak felgyorsultak az események. Ugyanis

elkezdték elbontani a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.

Köztük az igazán tehetősek számára fenntartott Super Gold lelátókat is.

A Hungaroring a Facebook-oldalán szerdán több fotót is megosztott, ami jól látszik, milyen jelentős átalakításon esik át a pálya:

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk