10 döbbenetes bírósági ügy, amit a Harry Potter robbantott ki
Napjaink egyik leghíresebb márkája kétségtelenül a varázslófiú. Könyvek, filmek, színdarabok, játékok, játszóparkok főszereplője. A Harry Potter-filmek 7,2 milliárd dolláros kasszasikere, és a még ennél is nagyobb, 7,7 milliárd dolláros bevétel a könyvekből rövid idő alatt a leggazdagabb brit állampolgárrá tették a szerzőt, J.K. Rowlingot, megelőzve Sir Richard Bransont és magát II.Erzsébet királynőt is.
De ahová a pénz megy, ott pereskedés is van. A szégyentelen csalóktól az elvakult rajongókig számtalanul próbáltak bejutni ebbe a pénzcsináló gépezetbe. A Listverse szedte össze a Harry Potter-biznisz 10 bírósági ügyét a megkérdőjelezhetőtől a legaljasabbig.
1.Nancy Stouffer
Nancy Stouffer amerikai írónő először 1999-ben hallott Harry Potterről, két évvel az első könyv megjelenése után és rögtön el is szörnyedt. Rowling nem csupán szemérmetlenül ellopta tőle a „muglik” kifejezést, hanem az ő egyik könyvének hősét, Larry Pottert nevezte át - állította. Stouffer karakterei egy kis könyvsorozatban szerepeltek, amelyeket az írónő az 1980-as évek végén gyermekfoglalkozásokhoz írt. Csak kettő készült el belőlük, de egyik sem került forgalomba, így a Harry Potterrel való hasonlóságokat a legnagyobb jóindulattal is csak "majdnem egybeeséseknek" lehetett nevezni.
Az egyikben, a Rah és a muglik legendájában szerepelt egy apró, szőrös mutáns faj, akiket mugliknak hívtak és akik sosem lettek nagyobbak 51 cm-nél, és méheken lovagoltak. A Larry Potter és legjobb barátja, Lilly egy színező könyv volt egy fiúról, aki azért volt szomorú, mert szemüveget kellett hordania.
Stouffer 2001-ben létrehozott egy új kiadót, amelynél újra megjelentette könyveit N.K. Stouffer néven, majd beperelte J.K. Rowlingot. Az angol írónő ügyvédei azonban gyorsan lezárták az ügyet, mert Stouffer nem tudta bizonyítani igazát, sőt, még csaláson is fogták: a könyvében ugyanis a Potter név csak egy bekezdésben szerepelt, méghozzá más betűtípussal, mint a könyv többi része, és ezt a betűtípus a 80-as években még nem létezett. Ugyanezt állapították meg a „muglik” esetében. Végül Stouffert 50 ezer dollárra bűntették.
2. Willy, a varázsló
Állítólag Rowling áldozatául esett Adrian Jacobs Willy, a varázsló című története. A szerző már 12 éve halott volt, amikor örökösei 2009-ben pert indítottak azon a címen, hogy az írónő számos elemet ellopott ebből a könyvből A tűz serlegéhez. A vélt "lopott" elemek között volt egy varázslóverseny, ahol a résztvevőknek ki kell menteniük egy túszt félig emberi, félig állati lények fogságából. A Harry Potterben sellők szerepelnek, a Willy-ben pedig kenguru kentaurok. Ez a per is eredménytelenül zárult le 2011-ben.
3.Az eBay és az eKönyvek
Az eKönyvek nagy találmányai a könyvkiadásnak, hiszen általuk a világ minden tájára gyorsan eljuthat bármely olvasmány. A probléma csak az, hogy nagyon könnyű bárki számára egy számítógéppel könyvpéldányokat gyártani és ezrével eladni őket anélkül, hogy komolyabb befektetésre lenne szüksége, mint például a nyomtatás, vagy a szerző engedélye. 2004-ben Rowlingnak éppen ilyen gondja támadt a Baazee.com-mal, az eBay indiai fiókjával. A Baazee maga nem gyártott eKönyveket, de lehetővé tette számos felhasználójának, hogy tároljanak kalózpéldányokat a Harry Potter-sorozatból. Rowling lehetőséget adott a Baazee-nak, hogy önként tüntesse el ezeket a nem engedélyezett eKönyveket oldaláról, ha nem akarja, hogy erőszakkal távolítsák el a kalózkiadványokat. Az indiai cégnek nem volt sok választása...

4. Harry Potter és Bao Zoulong
A Tűz Serlege a Sötét Nagyúr visszatérésével ért véget, és a rajongók lélegzet visszafojtva várták a folytatást, az ötödik kötetet, amelynek első bekezdésében Harry Potter azon gondolkodik, hogy miként mossa le arcáról a ráragadt krémes süteményt. Csakhogy ez egy 2002-es kínai hamisítvány volt, amelyet a nyugati média tévesen félrefordított: Harry Potter és a leopárd útja a Sárkányhoz címmel harangozták be. Azt kiderült, hogy csalásról van szó, amelyet egy ismeretlen kínai szerző követett el. Ebben ugyanis Harry egy varázserejét vesztett törpe, akinek egy sárkánnyal kell megküzdenie. Hamar fény derült arra is, hogy a könyv nagy részét nem is Rowlingstól, hanem J.R.R. Tolkien Hobbitjából vették át, csak a neveket változtatták meg. Az igazi híveket persze nem lehetett megtéveszteni ezzel a gyenge utánzattal, és a kiadó is megúszta egy nevetséges, 1600 fontos büntetéssel.
5. Claire Field
Ha valaki mögött egy nagy, multinacionális cég áll, annak az az előnye, hogy bárkit el lehet kapni, aki rálép az ember tyúkszemére, még ha azt finoman is teszi. Így fordulhatott elő, hogy egy ügyvédhadsereg támadt a 15 éves Claire Fieldre néhány nappal 2000 karácsonya előtt.
Claire akkora Harry Potter-rajongó volt, hogy elindította saját web-oldalát harrypotterguide.co.uk címen. De mivel a következő évre várták az első film bemutatóját, a Warner Brothers úgy döntött, hogy megvásárol minden domain-nevet, amelyben Harry Potter szerepel, és ezért fenyegető levelet írtak a kislánynak. A sztori rögtön címlapot kapott Nagy-Britanniában és a Warner visszakozott. A filmóriás illetékesei tagadták, hogy döntésüket a média nyomására hozták volna, és azt állították, hogy az ominózus levél csak egy "elírás" miatt született meg.
Ha kíváncsi vagy a többire is, lapozz!