Roncsokból születnek a környezetbarát élményjátékok
"Játszóházunk modellje pofon egyszerű, egyedileg fejlesztünk emberi energiával működő játékokat mindenféle lomból. Levetett, kiszuperált bicikliből indulunk ki, ehhez keresünk valami izgalmas dolgot roncstelepen, a neten, vagy egy zsibvásáron. Ha megvan a koncepció, már indul is a gyártás, gépműhelyben alakítjuk át az eszközöket" – meséli Biró Szabolcs, a kezes-lábas játszóház alapító tulajdonosa.

A receptjük nagyon egyszerű, ami egyben a sikerük titka is: végy pár találékony környezetvédőt, tégy melléjük egy kétkezi mérnököt és hagyd őket szárnyalni!
Játékos fizika tanulás, élményekkel
Itt van például az egyik népszerű berendezésünk. Egy leégett motorú lombfúvó inspirálta az ÖKO légvár megszületését, ez a kis helyen elférő kedvelt gyermekjátékunk már több ezer köbméternyi levegőt termelt. A szemléletformáló eszköz tapasztalati úton világít rá a hálózati elektromos áram adta kényelmes létünkre. A bicikli tekerésével mi magunk állítjuk elő a légnyomást az ugrálóvárhoz, a mechanikus áttételeket láberővel tudjuk leküzdeni.
Működésünk alapja az élménypedagógia, hatékony edukációnk kicsiket és nagyokat egyaránt megérint. Alapvető fizikai jelenségeket ültetünk át a gyakorlatba, így játékos formában ismerkednek meg a gyerekek és felnőttek az elektromosság, a mechanika, vagy az áramlástan alaptéziseivel.


Fejlesztettünk egy energiabiciklit is. Az eszközben két különböző fényforrást helyeztünk el fogyasztóként. Egy gyorsasági motorból kiszerelt generátort hajtunk a bringa segítségével, a megtermelt 12 V feszültséget klasszikus izzókra, vagy korszerű LED világításra kapcsolhatjuk. A combizmainkban csapódik le a különbség a két rendszer között, szinte ellenállás nélkül tekerhetünk a fényszalagnál, míg a hagyományos izzókhoz fel kell kötnünk a gatyánkat, hegymenet lesz.
Már 2005-ben is egyedülálló volt
Bár jogilag még csak négy éve létezünk, valójában már 15 évre nyúlik vissza a történetünk. 2005-ben készítettem először bicikli hajtású eszközt: keményfából esztergáltunk tekebábukat. Az együttműködés fontosságát játékos formába ültettük át csapatépítő tréningeken; volt, aki a bringát tekerte, más a szerszámot vezérelte, harmadik előtolásról gondoskodott. Ez a humánenergiás esztergagép világszinten is egyedülálló, az ötlet és a kivitelezés is saját. A kész profilt egy kontúrpálya biztosította, így garantáltan egyformák lettek a darabok.

A berendezés nagy sikert aratott a dolgozók körében, míg legyártottak kilenc tekebábut, jól elfáradtak. A közös gyártás összekötötte az embereket, mindenki hasznosnak érezte magát a folyamatban, és a lengőteke bábu készlet is jó helyre került: gyermekotthonba, szociális intézményekbe ajánlották fel a csapatok.
Később lett csak tudatos vállalkozás
2005-ben még nem volt tudatos ez a biciklivel hajtott dolog, egyszeri csodának tűnt, tán két évig használtuk. Aztán szép lassan jöttek az újabb ötletek, melyek megvalósítása viszont elhúzódott, építkeztünk, gyermekeink születtek, más volt a fontos. 2014-re érett meg a gondolat, hogy a sok kézzel-lábbal hajtott herkentyűvel kezdeni kéne valamit, de nem volt nevünk.

Kipattant a fejemből a kezes-lábas, másnapra készen volt a logónk, befoglaltam a domainnevet, elindult a brand felépítése. Teszteltünk egy évet, majd 2016-ban egyéni vállalkozóként megalakult a kezes-lábas játszóház.
Ma már több, mint 60 különféle bringa hajtású gépünk van, kitartó munkánk és szorgalmunk meghozta a gyümölcsét. Alig van olyan környezettudatos szemléletű rendezvény az országban, ahol nem vagyunk jelen. Az első gépünk amúgy a mai napig működik, kicsit átalakítottuk, már fakalapácsok nyeleit esztergálják családok.

A gyerekek és a felnőttek is imádják
Két üzletágunk két rendezvénytípust szolgál ki, a csapatépítő tréningekre felnőtteknek fejlesztünk játékokat, míg sport-, egészség-, és gyermeknapokra családi élményeket kínálunk. Esetenként van átfedés a két rendszer között, ezt az is mutatja, hogy valamennyi eszközünk önmagában is helytálló, generációs megkötés nélkül működik. Családi programokon két típusú aktivitást kínálunk, élményjátékokat és ’lábműves’ alkotást. A kreatív munka valódi win-win üzlet, nemes céllal égeted a kalóriádat, hiszen ha tekered a bringát, a megtermelt energiával másoknak élményt adsz.


14 különféle alkotó állomásunk az alapanyag szerinti tematikával válaszható; fa, fém, papír, agyag, fonal és viasz található a kínálatunkban. Igyekszünk nagy létszámot lekötni egy-egy lábműves standon, felnőttek és gyerekek a teljes gyártási folyamaton végigmennek a szakanimátoraink segítségével.
Környezetvédelem játékosan
Népszerűségünk egyik titka, hogy a környezetvédelemre játékos formában hívjuk fel a családok figyelmét. Kézzel, lábbal és szájjal működő eszközeink egytől egyig önálló ötletekből születtek, a bringás flottánk nemzetközi szinten is kuriózum, igazi hungarikum. Szimpla és dupla biciklis eszközeink, társas kerékpáros játékaink, valamint az energia bringáink nagyon kelendőek, sok esetben már fél évvel korábban le vannak kötve egy adott rendezvényre.

Kiss Tibi, a Quimby énekese is az ő verklijüket hajtja...
Mivel nincs állandó helyszínünk, ezért a nagyközönség a közösségi rendezvényeken találkozhat velük: városi- és falunapok, tematikus fesztiválok, szüreti mulatságok, majálisok, gyermek- és családi napok húzóneveivé váltunk. Közösségi oldalunkon hetekkel korábban megjelenítjük a nyilvános eseményeinket, így bárki láthatja, hogy melyik településen vagyunk jelen.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!