„Önbizalmat ad, ha sikerül külföldön helytállni” - Tamás fizikusként kezdett új életet Svájcban
Itt a hangsúly inkább a kutatáson van, amibe a diákokat már korán bevonják
Az Universitate Basel inkább az ELTE-re hasonlít, szinte mindent oktat, több épülete van a városban. Itt a hangsúly inkább a kutatáson van, amibe a diákokat már korán bevonják. Ezért a phd-seknek kevés órájuk van, ami kár, mert nem tudunk komolyabb kurzusokon részt venni.
A doktori készítése ugyan diák státusz, de munka is egyben, amiért fizetés jár.
A munkaidő rugalmas, nincs beszabályozva, de napközben általában bent vagyunk, a lényeg alapvetően az, hogy haladjunk. Így magunk döntjük el, hogy meddig maradunk bent, de mivel mindig van mit tenni, ritkán érzi úgy az ember, hogy nyugodtan foglalkozhat mással.
Most elsősorban az a cél, hogy anyagilag megalapozhassuk a jövőnket
A doktori – ami négy évet vesz igénybe – a hétköznapokon is sok időt igényel, így a kikapcsolódásra sok idő nem jut. Munka mellett tanulom a nyelvet, sportolok (az egyetemen bőven van rá lehetőség), és hétvégeken igyekszem megismerni az országot, meg próbálom tartani a kapcsolatot az otthoniakkal.
Azt tervezem, hogy még egy ideig Svájcban maradok, és a – hamarosan – feleségemmel együtt néhány évig az iparban dolgoznánk, hogy anyagilag megalapozhassuk a jövőnket. Ami akár lehet Basel vagy a környéke is. A diplomáim, a nyelvtudásom alapján bizakodó vagyok, bár tény, hogy Svájc nem a legkönnyebb terep, nagy itt a verseny.
Hosszú távon szeretnék egy munkát, ami kicsit kézzelfoghatóbban hasznos a társadalom számára, elismert, jövedelmező és tartogat fejlődési lehetőségeket,
szeretnék élményeket, utazásokat, és persze boldogságot, jólétet.
A családalapítás is szerepel a terveinkben, de erre még pár évet várni kell. Itt a gyerek szempontjából nem a legideálisabb a helyzet, kevés a szociális támogatás, vagy a szabadság, és nagyon költséges is.


Itt mindenhol udvariasak, profik és hatékonyak voltak
Minden szempontból pozitív volt, a szomszédok aranyosak, udvariasak, és jó kedvűek. A házirend ugyan szigorú, de eddig nem volt semmi bajom vele. Az egyetemi kollégák is nyitottak, sokat segítettek az elején, tippeket adtak, és a tanszéken kívül is összejárunk. Az elején sok dolgot kellett intézni is, mindenhol udvariasak, profik és hatékonyak voltak.
Itt természetes a használt dolgok eladása-vétele, nagyon olcsón lehet nagyon jó dolgokhoz jutni a bútortól a sporteszközig. Valahogy nincs az az érzésem, hogy mindig mindenki mindenáron jól akar járni.
Aki elad, az is lehet, hogy korábban olcsón jutott dolgokhoz és most hálás, vagy épp örül, hogy nem neki kell az elszállítással bajlódni.
Meg kellett szoknom azt is, hogy magamról kell gondoskodni, ha valamit csinálnék, akkor én szervezem meg, hiszen sem családom, sem régi barátok nincsenek a közelemben. Ugyanakkor tudom, hogy ha gondom lenne, számíthatnék a családomra, de akár a kollégáimra is.
Sok a külföldi, nem okoz gondot az elfogadásuk
Nekem nagyon kedvesnek tűnnek, segítőkészek, udvariasak. Nem érzem, hogy a sztereotípia igaz lenne, egyáltalán nem zárkózottak, nem hidegek, inkább jókedvűek. Ugyanakkor igaz, hogy inkább nemzetközi a csapat, így svájciakkal ritkábban találkozom.
A hivatalos ügymenetbe pedig sok segítség van eleve beépítve. Ingyenes nyelvkurzust adnak az odaköltözőknek, múzeumlátogatási kupont adnak, sok dokumentum van hasznos információkkal.
Mivel sok a külföldi itt, így hozzá vannak szokva, nem tűnik különösebben gondnak számukra az elfogadás.


De az állampolgárság, egy munkahely megszerzése, vagy akár a lakásvásárlás is szigorú feltételekhez van kötve,
így azért ezekben a dolgokban nem annyira megengedőek.
Anyagilag sem megterhelő az élet, ha van kinti kereseted.
Az étkezést napközben vagy az egyetemi menzán megoldom, vagy egy thai take out-ban veszek valamit. Amúgy hétvégén vásárolok Németországban, mert olcsóbb, és magunk főzünk. Étterembe nem járunk, mert nagyon drága, néha Franciaországba ugrunk át valami finomat enni, vagy kiránduláskor engedünk meg magunknak ennyi luxust.
A kollégákkal néha beülünk egy sörre, de ez is megfontolandó költség. A kuponokkal eljutok múzeumba, pár koncerten is voltam már, és kirándulni eljárunk mindhárom országban. Az utazáshoz kiváló a napijegy, ezzel az egész országban lehet használni a vonatot, buszt, helyi tömegközlekedést. Nyáron a helyiek nagy kedvence a Rajnán úszás, ehhez van egy általában hal alakú vízhatlan zsákjuk, amibe be lehet tenni a ruhákat, és aztán irány a víz.
A helyi tömegközlekedés nagyon jó, a vonatok pontosak, és bár drágák, vannak kedvezmények, amiket érdemes kihasználni.
Nekem a biciklizés jött be Baselben, szinte mindenhová azzal járok.
Ruhákat általában akkor veszek, ha hazamegyek.
Az egészségügyhöz szerencsére nem volt eddig közöm, de a társadalombiztosítást fizetni kell magunk után valamelyik magánbiztosítónál. Ezek ajánlatai változóak, és a munkakezdés napjától már fizetni kell, hiába van EU-s betegbiztosításunk. Van ugyan három hónap türelmi idő, de visszamenőlegesen rendezni kell.
Anyagilag sem megterhelő az élet, ha van kinti kereseted. A doktorihoz járó fizetés alacsonynak számít, mégis jó körülmények között lehet belőle megélni, normális étkezést biztosít, és tudok utazni is. A fizetésem egy részét pedig félre tudom tenni.


Az otthoniakkal interneten tartjuk a kapcsolatot, de ebben nem vagyok túl jó. Azért hetente beszélnünk és negyedévente hazamegyünk. Anyukám és pár barátom is meglátogatott már. Van néhány rokon is a közelben, néha meglátogatjuk egymást, ők sokat segítettek az elején nekem. Pár magyar ismerős is él Svájcban, velük is igyekszünk néha találkozni.
A fotókat Tamás készítette, nyitókép forrása: Pixabay.