Miatta hisz magában Liptai Claudia - ma már nem csak a sztárok követhetik tanácsait
Többszörös újratervezőnek mondja magát Kende-Hofherr Krisztina. Az első komolyabb váltása még sok évvel ezelőtt volt, amikor egy kereskedelmi rádiótól egy kereskedelmi tévéhez került át. De az igazán nagy lépés akkor következett, mikor az alkalmazotti létet, a kommunikációs vezetői pozíciót – és az ezzel járó rangot, fizetést, juttatásokat – hátrahagyva megpróbált a saját lábára állni.
Hogy ez nem volt rossz döntés, azt többek között az is igazolja, hogy mostanra a legmenőbb sztárokat menedzseli, Dobó Katától Ábel Anitáig. De nem állt meg itt: 2019-re új kihívást talált magának.
VIDEÓ: Nézd meg Krisztával készült kisfilmünket!
Új szerepében csak így emlegették: „a sztárgyáros”
„Utolsó rendes munkahelyemen a TV2 kommunikációs és marketingigazgatója voltam. Ami egy nagy szervezet, sok adminisztrációval, kevés teret engedve a kreativitásnak, tenni akarásnak. Viszont magas pozíció, nagy fizetés, köztisztelet és egy sor járulékos dolog” – meséli Kriszta. – „Ezért is fordulhatott elő, hogy magánvállalkozóként az első hónapokban egyszerűen nem fizettem be a telefonszámlát, mert megszoktam, hogy azt valaki elintézte a tévénél.”
A saját maga által választott szakiránynak inkább a kommunikációs szakma emberközpontú oldalát tartja.
Ezért is vált a személyes márkaépítés specialistájává. Kezdetektől ismert emberekkel, sztárokkal dolgozott – Liptai Claudia, Hajós András, Gianni Annoni mind régi ügyfelei.
Mostanra az a jelentős változás, hogy a civil szféra felé is nyitott, sőt, ezreket – csupa olyan embereket, akiket személyesen nem is ismer – lát el tippekkel, jó tanácsokkal.
Pár éve még kínnak élte meg a nyilvános szereplést, most százak előtt tart workshopokat
Ennek egyik eleme, hogy workshopokat, előadásokat, motivációs beszédeket tart, pedig néhány évvel ezelőtt még maga sem gondolta volna, hogy képes százak előtt megszólalni egy színpadon.
„A nyilvános szereplés az olyan szintig kínt jelentett nekem, hogy egyszerűen fizikailag képtelen voltam rá, beálltak az izmok a szám körül. Kikerültem ezeket a helyzeteket, úgy voltam kommunikációs igazgató, hogy valahogy mindig kicsúsztam ebből a szerepkörből”
– árulja el Kriszta. 2018 nyarán találkozott egy hölggyel, aki felkérte, hogy szerepeljen egy konferenciáján és már kellemetlen lett volna sokadszorra nemet mondania. Ott beszélt először saját magáról nagy közönség előtt.
„Hetekig nem aludtam előtte rendesen, azon gondolkodtam, hogy ugyan kinek izgalmas az én életem. Aztán elmondtam első motivációs beszédemet, ami arról szólt, hogy a gimnazista lány elmegy pszichológia szakra, nem veszik fel – ez vagyok én, aki most itt áll a színpadon és elmeséli karrierje történetét. Ebben bőven van fent és lent, sírás és kacagás, de mára már ott tartunk, hogy az én tapasztalataim másoknak szolgálnak segítségül.”
Egyre többen vágynak rá, hogy kitűnjenek a tömegből
Kriszta úgy véli, hogy egyre inkább olyan világban élünk, amikor nincsenek hosszú távú állandók az életünkben munka szempontból. Míg a nagyszüleink egy emberöltőt eltöltöttek egy vállalatnál, ma ez nemhogy nem előny, hanem kifejezetten hátrány, mert ha 5-6 évente nem érezzük magunkban a motivációt, hogy váltsunk, akkor nem vagyunk elég motiváltak, nem vagyunk elég haladók.
Egyre többen választják azt, hogy szeretnék hallatni a hangjukat, szeretnének megmutatkozni, hogy mondjuk előrébb kerüljenek a vállalati ranglétrán. Vagy pedig saját útra lépnek, de ott teljesen elvesznek, mert hiába tudnak mindent a saját szakmájukról, de hogyan tudnák ezt megmutatni a nagyvilágnak. Hogyan lesz valaki az a pék, akihez majd betérnek kenyeret venni, mikor annyi más pékség van?
„A világ változásával fel kell vennünk egy sor tudást és képességet, ami nem biztos, hogy automatikusan jön. Én ebben vagyok jó, hogy van bennem egy olyan energia, ami másokra is hat, így könnyebben át tudom adni a tudásomat, tapasztalatomat.
Liptai Claudia szokta mondani, hogy azóta hisz magában, mióta én hiszek benne.”
Ha lépést akarunk tartani, mindig tanulnunk és fejlődnünk kell
„A mai világban nincs olyan, hogy én kész vagyok. Mert olyan gyorsan változik minden, hogy ha nem tanulok nap mint nap, akkor ami ma még elég, az holnap már kevés, holnapután pedig elégtelen. Ha az ember ennyire kilép a háttérből és kiáll mások elé, hol 20, hol 1000 ember elé, mint ahogy én tettem, akkor a saját területemen nem rendelkezhetem hiányos tudással."
"Én minden nap tanulok 1-1,5 órát, leginkább akkor, amikor az autóban ülök – hangoskönyvet hallgatok, online workshopokon veszek részt.”
Az elmúlt egy évben rengeteg minden megváltozott körülötte. 20 év alatt 5 interjú készült vele, de azok is mind gazdasági lapoknak – most sokkal többet szerepel, mert az emberek kíváncsiak rá. Mióta kilépett a fénybe, a szélesebb nyilvánosság elé, fontosnak tartja, hogy a saját márkáját is építse, hiszen hogyan hinnék el, hogy ehhez ért a legjobban, ha a saját imázsa nem lenne rendben.
Na de hogyan lesz sztárok háttéremberéből idegenek mentora?
2018-ban kapott egy felkérést, hogy legyen ő az arca egy határidőnaplónak – amerikai mintára kellett saját ízlésére formálnia a naptár kinézetét és tartalmát is. Bár először vonakodott, hogy ugyan ki venné meg azt a határidőnaplót, amit az ő neve fémjelez, mégis belevágott, mert izgatta a feladat.
„Legmerészebb álmainkban sem gondoltuk volna a kiadóval, hogy hat hét alatt elfogy az összes példány”
– újságolja Kriszta. Nem volt kérdés, hogy a következő évre jön a folytatás.
A siker magával hozta azt is, hogy egyre többen mintaként tekintettek Krisztára, tanácsokat kértek tőle, kérdéseket küldtek neki, amiket ő készséggel igyekezett megválaszolni. Míg nem már egész vasárnapokat elvitt az, hogy számára idegen embereknek fogalmazott meg válaszokat, és a családja jelezte, hogy bár rendkívül örülnek az eredményeinek, az tenné őket boldoggá, ha a hétvégéket együtt tölthetnék. Ekkor találta ki, hogy összegyűjti a hozzá befutott kérdéseket és egyszerre válaszolja meg őket, hétfőnként 9 órakor, egy úgy nevezett Hétindító Live-ban. Így nem csak annak segít, aki feltette a kérdést, hanem sok más emberhez is eljut, akik hasonló problémákkal küzdenek.

Mostanra komoly követőtábora alakult ki, akik ha tehetik, követik a hétfői bejelentkezéseket, tagjai a zárt Facebook csoportnak, és részt vesznek Kriszta worskhopjain, előadásain. „Nagyon inspiráló nekem, hogy látok ismerős arcokat, ez biztonságot ad, azt érzem, hogy azoknak, akik visszatérnek, tudok valamit adni, van értelme annak, amit csinálok.”
„Megtörténhet, hogy azt érezzük, a munkánk már nem nyújt elég motivációt ahhoz, hogy reggelente örömmel induljunk dolgozni. Szerencsés esetben találunk egy jó példát, amit követhetünk, tanácsot kérhetünk egy tapasztaltabbtól - ahogy Krisztához is sokan fordulnak újratervezéssel kapcsolatos kérdésekkel.
A váltás azonban nem egyszerű, főleg akkor, ha már a család egzisztenciája, tervei is függnek a döntéseinktől. Ezért is fontos, hogy először jól körüljárjuk a lehetőségeinket és ahhoz, hogy a döntésünk ne csak bátor, de megalapozott is legyen, érdemes pénzügyi tervet is készíteni. Ha az első nagy lépés megtétele anyagi befektetéssel is jár, hatékony segítséget jelenthet a személyi kölcsön*, amelyet ma már akár néhány órán belül az otthonunkból, online is igényelhetünk. A felmerülő kérdések megválaszolásában pedig az ügyintézőink készségesen segítenek” – mondja Györkei Krisztián, az OTP Bank fogyasztási hitelek termékfejlesztési vezetője.
*THM mértéke: 7,99% - 21,49 %
Az akciós időszak 2020. január 13-tól visszavonásig, de legkésőbb 2020. március 29-ig tart.
Hasznos tanácsok újratervezőknek, váltásban gondolkodóknak
Sokan keresik meg Krisztát épp azzal a felvetéssel, hogy gondolkodnak azon, hogy valami másba fognának, váltanának, mit tanácsolna. Az újratervezőknek mindig két dolgot szokott mondani, függően attól, milyen életszakaszban vannak. Az egyik fontos tanács, hogy az ember nem hétfőről keddre rúgja fel az életét, a változtatás alaposabb tervezést igényel minden téren, így gondolni kell a pénzügyi tervezésre is. De nem szabad benne ragadni olyan helyzetekben, amikben nem érezzük jól magunkat, mert csak egy életünk van.
„Aki azt érzi, hogy váltania kell, kezdje el pici, apró lépésekben, és meg fogja érezni, mikor van az a pont, hogy lépnie kell.”
A másik tanács egy statisztikához kapcsolódik: az emberek 70%-a abbahagy valamit azelőtt, hogy kiderülne, jó benne. A leggyakoribb indok, hogy miért nem tartanak ki a próbálkozók az, hogy félnek, hogy mit mond más.
„Ez azt jelenti, hogy mások életét éljük, nem a sajátunkat. De az nem lehet, hogy azért ne csináljak valamit, mert mit szólnak majd mások.
„7,5 milliárd ember él a Földön, nem azokkal kell foglalkozni, akik visszahúznak. Azokra kell figyelni, akik fontosak nekünk, akik támogatnak minket, akik mellettünk állnak. Nagyon más nem számít.”