Magyarország legismertebb állatorvosa vicces videókkal tanítja a gazdikat
Szó szerint berobbant a videóival a Zállatorvos pár évvel ezelőtt; valószínűleg ti is láttátok már a vírusról és a baktériumról vagy valamelyik konkrét állatbetegségről szóló videóját.
A Zállatorvost Simanovszky Zoltánnak hívják, két macskája van, Griza és Igor. Gyermekkorában űrhajós, sziklamászó és varázsló akart lenni. Az állatorvosi hivatás iránti érdeklődés később jött, az általános iskola felső tagozatában. Állatorvos azért lett, mint amiért rendszerint a fiatalok ezt a hivatást választják: szereti az állatokat és a természetet.
Tíz évig dolgozott kisállatpraxisban, majd elindította a Zállatorvos sorozatot a Youtube-on; jelenleg ez a fő foglalkozása. Saját készítésű, animált videókon nyújt információkat állatbetegségekről és más, biológiai témákról bárkinek, aki arra téved.
Most már majdnem 40 ezer feliratkozója van a csatornának. A videóit általános iskolás és középiskolás tanulók is nézik, nem egyszer úgy ismerkednek meg a csatornával, hogy a biológiatanár mutatja meg nekik.
A Zállatorvossal természetesen a Zállatorvosról beszélgettünk.

- Miért készült az első videó?
- A közvetlen oka az volt, hogy baromira ráértem, mert akkor éppen nem volt állásom. Az apropója azonban ennél korábbra vezethető vissza, 2013-ra, amikor még javában praktizáltam.
A szívférgesség mint Magyarországon viszonylag új betegség akkor robbant be a köztudatba, és arra gondoltam, milyen jó volna egy széles közönséghez szóló platform, ahol a gazdik – de nem csak a gazdik– elérhetnék a legfontosabb információkat a szívférgességről, persze jól fogyasztható formában és olyan hangvétellel, hogy az ember ne akarja tőlük azonnal szíven szúrni magát.
Kacskaringós úton jutottam el végül a Zállatorvoshoz, mivel először webes képregényt akartam csinálni.
Az eredeti ötletet hamar elvetettem, mert a honlapszerkesztés és -üzemeltetés – amelyek egyikéhez sem értettem, tegyük hozzá – túl macerásnak tűnt, és arra sem láttam nagy esélyt, hogy egy vadiúj weboldal egyhamar látogatók tömegeinek örvendjen. Persze felbérelhettem volna szakembert, és vehettem volna hirdetéseket, de a fene se akart egy hobbiprojektbe ennyi pénzt beleölni. Így jutottam el a Youtube-ig, amely egy adott, népszerű platform, nem kell az üzemeltetésével foglalkozni, csak fel kell tölteni rá a videókat, és gyakorlatilag megy magától.
Végül sikerült itt, ezen a felületen megtalálni a közönséget, úgy, hogy nekem ezért nem kellett erőfeszítéseket tennem. Néhány nappal azután, hogy közzétettem az első videót, az Index a főoldalán megjelentette, ez adta az első lökést.
Nyilván itt sem számítottam instant sikerre, de a szerencse az oldalamra állt, amiért még csak külön erőfeszítést sem kellett tennem: Néhány nappal azután, hogy közzétettem az első videót, az Index.hu felfigyelt rá, és a főoldalán megjelentette, ami rendesen "belökte" a csatornát, nekem pedig kedvet adott ahhoz, hogy további videókat gyártsak.
- Milyen visszajelzéseket kapott a szakmától az első videó után?
Nagyon pozitívakat! Sok állatorvos használja demonstrációs és oktatási célokra a Zállatorvos videókat. Gyakran hallom, hogy a rendelő várótermében kitett monitoron ez fut, vagy ha el akarnak magyarázni valamit a gazdinak, azt javasolják, vegye elő a telefonját, és nézze meg az arról szóló videót. Az állatorvosi asszisztensek is szeretik.
- Hogyan készül egy új rész? Gondolom, nem abból áll, hogy leül, megrajzolja, felveszi, és már kész is.
- Hát nem. Egy videó elkészülési ideje kb. 1-2 hónap, aminek első lépése a témaválasztás. Szerencsére az állategészségügy a feldolgozható témák bőséges tárháza, úgyhogy ötlethiányban nem szenvedek – már csak azért sem, mert a nézőim állandóan témajavaslatokkal bombáznak –, de a hosszú gyártási idő miatt prioritási sorrendet kell felállítanom. Itt több szempontot veszek figyelembe.
A legfontosabb, hogy engem érdekeljen a téma.
A második, hogy valamelyest értsek hozzá.
A harmadik, hogy várhatóan a közönség is érdeklődéssel fogadja – a postagalamb begyhurutja vagy a kaméleon sántasága valószínűleg nem sokakat érint meg.
Szóval a nagyon szűk területeket igyekszem elkerülni. És utoljára, de nem utolsó sorban, az se rossz, ha a témához tudok szponzort keríteni.
Ha megvan a videóötlet, jöhet a szakirodalom elolvasása. Bár mindig van egy jó általános képem a témáról, az összes apró részlettel nyilván nem vagyok tisztában. Meg aztán a tudomány is folyamatosan halad előre, így a meglévő ismereteim simán lehetnek elavultak. Az irodalmazás során elmélyülök a témában, felfrissítem a tudásomat, a végén pedig leszűröm, melyek a leghasznosabb adatok, amelyeket a laikusoknak is át kell adnom. Sokkal több információt fogyasztok el, mint ami a videóban végül megjelenik.
Ha végeztem a szakirodalommal, megírom a forgatókönyvet. Ez a legkevésbé hatékony folyamat,
mivel abból áll, hogy fel-alá járkálok a szobában, gondolkodom, magamban beszélek, és eljátszom a jeleneteket,
ennél fogva jobbára akkor szoktam csinálni, amikor egyedül vagyok otthon.
Közben persze elkalandozom, és azon kapom magam, hogy asztrofizikai videókat nézek, vagy a macskákkal játszom, de ezt már megszoktam.
Ha összeállt a forgatókönyv, nekiállhatok a grafikai munkáknak, ami már hatékonyabb folyamat, bár itt is okozhat fejtörést, hogy amit elképzeltem, azt miként lehet megvalósítani. Összességében a vizuális tartalom létrehozása a leghosszabb fázis. Ezután veszem fel a hangot, amelyhez hozzáigazítom az animáció eseményeit, mint például a szájmozgásokat, ha szerepelnek beszélő karakterek.
Az anyagot legkésőbb a folyamat végén szakmai lektor is ellenőrzi.
- Erre miért van szükség?
- A Youtube-ra bárki bármit feltölthet. Amikor elkezdtem a Zállatorvos sorozatot, engem még senki nem ismert, nem volt nevem, valakinek hitelesítenie kellett a videókban elhangzottakat, és megerősítenie azt, hogy ezek pontos szakmai információk. Azon túl, hogy jól néz ki a videó végén, a "lektorálta dr. X.Y. PhD" felirat, a szakmai lektor ténylegesen segít abban, hogy égbekiáltó ökörség ne hagyja el a számat. Több szempontból is hasznos tehát a szigorú szakmai felügyelet, úgyhogy mindig igyekszem a témában járatos, elismert szakértőt felkérni.

Egyes videók elkészítését részben nagyobb szponzorok támogatják, például gyógyszercégek, részben pedig a rajongókból, követőkből álló közönség, a Patreonon keresztül, közösségi finanszírozással.
A videókban nincs részrehajlás, nem ferdülnek a tudományos tények, és nem jelenik meg termékreklám! – hangsúlyozza ki a Zállatorvos. – Ezt minden nagy szponzornak leszögezem, mielőtt bármilyen együttműködésbe belevágnánk.
- Mi a legnehezebb egy-egy rész elkészítésében?
- Nehéznek nem nevezném, inkább időigényesnek: az animációk elkészítése hosszadalmas folyamat. Szeretek rajzolni, de a végére azért meglehetősen fárasztóvá válik.
A forgatókönyv megírása igényli a legtöbb agytornát, mindenesetre nehéznek ezt sem nevezném. Ebben a munkában jellemzően nem szakadok meg a stressztől, ami jelentős változás a korábbi, praktizáló évekhez képest.
- Hol tanult rajzolni?
- Sehol. Csak alap rajzkészséggel rendelkezem, grafikusi végzettségem nincsen. Azt azonban észrevettem, hogy amióta a Zállatorvos megy, azóta fejlődött valamelyest a rajztehetségem, bár ez nem biztos, hogy mindenkinek lejön a videókból.
- Melyik volt a legnépszerűbb rész?
- „Vírus és baktérium: Mi a különbség, és kit érdekel egyáltalán?” Több népszerű weboldal is lehozta egyszerre rövid időn belül: először a hvg.hu-n vettem észre, utána a Szeretlek Magyarországon, és sorra, más szájtokon is.
A videó népszerűségi csúcsot döntött – mára több mint 600 ezer megtekintésnél jár –, óriási forgalmat hozva a csatornának.
Rengetegen feliratkoztak a csatornára, és ez adta neki a második nagy lendületet. A "Szívférgesség" médiamegjelenése helyezte el a Zállatorvost a térképen, de a "Vírus és baktérium" híre növelte kis csatornából közepessé. (Nagynak még mindig nem nevezném.)
- Mi a jó és mi a rossz ebben a fajta kommunikációban?
- Kezdjük talán a rosszal: lassan készülnek a videók. Talán, ha felvennék valakit magam mellé, gyorsíthatnám a procedúrát, de bevallom, nincs kedvem semmilyen munkafolyamatot kiadni a kezemből. Tervezem, hogy a sebesség növelése érdekében a jövőben egyes témákat élőszereplős videóban dolgozzak fel, ami egyszerűbbnek tűnik, mint leanimálni az egészet, ám most ez a vonal több kilátásban lévő animációs projekt miatt úgy néz ki, hogy nyárra csúszik. Kérdezz-felelek videót viszont már csináltam, és egészen jó volt a fogadtatása.
A pozitívum pedig az, hogy bárkihez, akinek van internetelérése, el tudom juttatni a mondandómat. És annak ellenére, hogy nagy tömegekhez szólok, mégis megtartható a személyes jelleg azzal, hogy a videók alá lehet hozzászólást, kérdést írni, és ezekre, amikor csak időm engedi, szoktam is válaszolni.
Szeretem, ha a nézők is azt érzik, hogy kétirányú a kommunikáció.
- Melyik a legkedvesebb videód, amit az olvasóknak ajánlanál?
Ez nem egyetlen videó, hanem egy ötrészes sorozat "A DNS-től az evolúcióig" címmel. Ahogy a címe sejteti, nem állategészségügyi, hanem általános biológiai témájú kisfilmek ezek, így nem csak állatgazdiknak szólnak. Az élet molekuláris alapjaitól indulunk, végül eljutunk az egész élővilágot mozgató folyamatokig, és aki fogékony rá, még egy filozófiai üzenettel is gazdagodhat. A beteg, agyolvasztó humort viszont jellemzően a mélyfilozófiát messziről kerülők is értékelik.
