SIKERSZTORIK
A Rovatból

Az 5 legjobb TEDx-előadás, amelyből tanulhattok

Milliók rajonganak a TED-előadásokért - kiválogattuk nektek a budapesti konferencia legjobbjait!


Szerettek a világhálón olyan érdekességekre ráakadni, amikből akár tanulhattok is? Pláne, ha ez egy rövidebb videóban is elérhető, és egyáltalán nem unalmas? Akkor a TED előadásait nektek találták ki! A TED konferenciák a világon mindenütt a legnépszerűbbek közé tartoznak, az előadások nem csak informatívak, de látványosak és szórakoztatóak is.

Budapesten nemrég rendezték meg a TEDx Danubia konferenciát – ott voltunk, és kiválasztottuk nektek a legérdekesebb előadásokat. Összefoglaljuk nektek, miről mesélt a sakknagymester, az asztrofizikus, vagy akár a börtönviselt sikeres könyvszerző és tréner. De akár magatok is beleleshettek az előadásokba, nagy részük már elérhető a neten!

Lehetetlen? Na ezzel csak óvatosan!

„Ez nem igaz! Egy nővel játszunk? Hát legközelebb már egy kutyával?” – mesélte előadása elején Polgár Judit, milyen epés megjegyzést tett rá egy férfi sakkozó első versenyei egyikén, amikor meglátta őt, mint ellenfelet. Merthogy a sakk amolyan férfias sportág, gondolták róla sokáig. Míg nem jöttek a Polgár-lányok Magyarországról, például Judit, aki már 15 évesen minden idők legfiatalabb nemzetközi sakknagymestere lett.

MGB_3344

Judit példaképeként tisztelte Garri Kaszparovot, persze, hogy már gyerekként, első sikerei után fejébe vette, hogy egyszer még játszik vele, sőt legyőzi majd a sakktáblánál. Judit megmutatott egy rövid interjúrészletet 1988-ból, amikor is Kaszparovot róla kérdezték – a mester nem kertelt,rendkívül tehetségesnek tartotta a magyar kislányt. De amikor felmerült, hogy mit gondol, fognak-e egymással játszani, hosszas körmondatban fejtegette, hogy az szinte teljesen kizárt, hát azért az egy másik kategória, férfiak ellen sakkozni.

Judit egy fotót is előszedett, 1994-ből, Linaresből: a sakktáblánál ő és Kaszparov. Egymás ellen. Itt Kaszparov nyert, de a média hosszan foglalkozott vele utólag, hogy nem tisztességesen érte el a győzelmet, mert az egyik lépés után elengedte rövid időre a figurát, majd hirtelen mégis máshova lépett vele – a szabály szerint pedig ha a játékos elengedte a figurát, már nem módosíthatja a lépést.

MGB_3414

Újabb kép, megint csak Linares, 2001-et írunk: Judit döntetlent játszott Kaszparovval. Majd egy évvel később Moszkvában már ő győzött. „Vigyáznunk kell az olyan kijelentésekkel, hogy ’teljesen kizártnak tartom’ vagy ’az lehetetlen’” - foglalta össze Polgár Judit a sztori tanulságát.

MGB_3366

Mi a TED?

A TED egy széles körben elérhető platform a megosztásra érdemes gondolatok (Ideas Worth Spreading) számára. A rendezvénysorozat eredetileg egy szűkebb közösségi kezdeményezésként indult 1984-ben, sajátos módon egyetlen konferenciahelyszínen ötvözve a technológia (Technology), a szórakoztatás (Entertainment) és a design (Design) témaköreit. Az elmúlt tíz évben a TED közönsége az online videoszolgáltatásoknak és a közösségi médiának köszönhetően folyamatosan bővült, így mára több mint száz nyelven, és többszáz millió videomegosztás révén terjeszti a gondolatokat rendkívül széles palettán mozogva: a tudományos, üzleti és szórakoztató témákon keresztül egészen a globális problémák provokatív megvitatásáig. A TEDx rendezvénysorozatok pedig ugyanebben a szellemben, a TED által felügyelt licenszek mellett, de független lelkes helyi csapatok és közösségek szervezésében valósulnak meg világszerte. Erre a független önszervező működésre utal a névben található "x".

Megszereztük a 2100-as vizsgakérdéseket

Fehér köpenyben és vastag keretes szemüvegben érkezett a színpadra Hetesi Zsolt, asztrofizikus, az ELTE óraadó tanára, aki kutatásaival arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a bolygó erőforrásai végesek. Egy fiktív egyetemi előadás részesei lehettünk, 2100-ból. Az előadónk pedig bemutatta, mi játszódott le a Földön az elmúlt 100 évben, hogyan sikerült elkerülni az ökokatasztrófát.

MGB_3064

Merthogy Zsolt a pozitív forgatókönyvben bízik: hogy a kormányok igen hamar felismerik, hogy csak nemzetközi összefogással és azonnali cselekvéssel kerülhetjük el, hogy...

... 2020-ra a túlzott műanyag-felhasználás veszélyeztesse az élő rendszer elemeit,

... 2025-re a Föld háromnegyede ne jusson ivóvízhez,

... 2030-ra elfogyjon a kőolajkészlet,

... 2045-re összeomoljon az Amazonas esőerdő ökoszisztémiája.

Mit kell tennünk? „Figyeljenek, mert ez már vizsgakérdés lesz!” – jegyezte meg félig tréfásan Zsolt a képzeletbeli katedráról, de igaza van, ha nem figyelünk oda, igen komoly vizsgán hasalhatunk el. Előtérbe kell helyeznünk a megújuló energia-forrásokat, be kell vezetni a körkörös gazdaságot, átalakítani az életterünket, és eltüntetni a termőtalajból a műtrágyázás nyomait. Zsoltot hallgatva eszünkbe juthat az, hogy milyen remek dolog lehet nála tanulni a tudományt az egyetemen, meg az is, hogy te jó ég, az első vészjelző dátumokig már csak 5-10 évünk van, ez nagyon is a mi életünket érintő probléma.

MGB_3089

A függőség vajon mi?

Dávid Ferenc azzal kezdte előadását, hogy a világ élvezeti forrásai két részre oszthatók: vannak azok, amelyeket véd a törvény – mint a kávé vagy a kóla, és vannak azok, amelyekre lesújt a törvény – mint például a drog.

MGB_4853

„Mi lenne akkor, ha a kávé is a tiltott kategóriába tartozna?” – tette fel az elméleti kérdést, de vázolt is hozzá egy történetet: „Én, mint kávéfüggő, akinek a reggeli ébredés után alapkellék a kávé, sőt, naponta több adagra van szükségem, kávédealereket kellene, hogy hívogassak, és rejtjelesen megbeszélni velük, mikor vehetnék egy kis kávét. Ráadásul titokban kellene lefőznöm, hogy ne derüljön ki, mert a végén még bajom lesz belőle, de a házban előbb-utóbb megéreznék a kávé illatát, és megbélyegeznének, én lennék a Kávés Feri.”

MGB_4882

Láthatjuk, a kávéfogyasztás is függőség. Meg a cigizés is. Sőt, a Facebookozás is azzá válhat. Az alapvető kérdések: Mit? Hányszor? Mekkora örömmel? A kiegyensúlyozottsághoz mértékletesség kell – vallja Dávid Ferenc. De nézzétek meg a konkrét magyarázatot a videóban, tanulságos és vicces egyszerre.

Akinek életfeladata lett a megbocsátás

Sammy Rangel előadása volt talán a legkülönösebb és a legfelkavaróbb – a közönség nagy része állva tapsolta meg, a szünetben pedig mindenki róla beszélt. Pedig Sammy nem tudós, nem olimpiai bajnok, nem is különösebben híres ember. Egy börtönt megjárt egykori bűnöző, aki miután letöltötte a büntetését, megpróbálta újrakezdeni az életét.

Pólóban lépett a színpadra, jól látszottak tetovált karjai – talán épp azt akarta érzékeltetni, hogy a látszat sokszor csal, nem szabad elhamarkodottan ítélkeznünk. Mert ki is Sammy Rangel ma? Két diplomát is szerzett, ráadásul summa cum laude végzett az egyetemen, rendszeresen ír egy internetes magazinnak, és tanácsadó-mentorként segíti a rendőrség és különféle intézmények munkáját, hogy csökkenthessék az utcai bandákkal kapcsolatos bűncselekményeket. „A megbocsátás mítoszai” címmel könyve is megjelent, életútjáról dokumentumfilm készült.

MGB_4181

Sammy elmesélte, hogy gyermekkorát nagyrészt nevelőintézetben töltötte, nagybátyja szexuálisan zaklatta, anyja és mostohaapja pedig fizikailag bántalmazta. 11 évesen csatlakozott egy helyi bandához, fegyveres rablásokba keveredett, és 15 évet börtönben kellett töltenie. Szabadulása után egy rehabilitációs program keretében sikerült újra talpra állnia.

Amikor a program keretében egy mentor azt a feladatot adta neki, hogy képzelje a kör közepére helyezett székre anyját és kérdezzen tőle bármit, ezt a mondatot tudta ismételgetni: „Miért tetted ezt velünk?” Aztán a székre ülve az anyja helyébe kellett képzelnie magát: „Sajnálom, nagyon sajnálom.” A mentor megkérdezte tőle: „Megbántottál valaha is úgy valakit, mint téged az anyád?” És ekkor rá kellett jönnie, hogy az élete a bocsánatkérésről, a megbocsátásról szól. „Megbocsátás Projekt” nevű jótékonysági szervezetének épp az a célja, hogy valódi emberi történeteken keresztül mutassa be a megbocsátást és az erőszakmentes konfliktusmegoldást.

MGB_4218

Ilyen tanárnőt minden iskolába!

Joós Andrea úgy töltötte be a színpadot, hogy semmilyen csili-vili technikát nem használt az előadásához. Egyszerűen önmaga volt. Andrea természetismeretet tanít középiskolában, de vezet rádióműsort és szerkeszt egy népszerű Facebook oldalt is. A diákjai imádják. Ő meg imád tanítani. Pedig azzal a kérdéssel kezdte, hogy ugyan miért lenne ma vonzó a tanári pálya.

MGB_4520

Képzeljük el, hogy be kell lépnünk az osztályterem ajtaján. Mire gondolunk? Lefestette azt a hozzáállást, amikor a tanárt minden csínytevés, fegyelmezetlenség idegesíti, amikor a diákokkal csak baj van. És azt, amikor a tanár mindent megtesz azért, hogy a tanulók izgalmasnak találják az óráját, és ha nem figyelnek eléggé, akkor abban látja a hibát, hogy talán nem készült fel eléggé, talán valamit másként kellett volna tálalnia.

MGB_4557

Mert Andrea szerint az osztályban lévő gyerekek tükröt tartanak a pedagógusnak, visszajelzést adnak arról, hogyan végzi a munkáját. „Ha részese vagyok a problémának, magam is sokat tehetek a megoldásért” – fogalmazta meg egyszerűen saját hitvallását. A közönség vastapssal jutalmazta – nézzetek bele az előadásába, és megértitek, miért.

Ha tetszettek az előadók, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Oroszlánokkal alszik a magyar Maugli, aki már gyerekként rögtön egy anakondát vett magának
Flaskay Dániel jelenleg egy zanzibári vadállatmentő központ állatgondozási igazgatója, és napi rutinjai között szerepel az elefánt-pedikűr és a majompelenkázás is. Nemrég megtámadta egy oroszlán, és végül egy gepárd nyalogatása mentette meg a lábát.
Tóth Noémi - szmo.hu
2024. június 16.



A csillogó szemű, kisportolt testű fiatal srác régen nem gondolta volna, hogy végül a világ számos országában ismert állatszakértő lesz, aki tigriseket nevel és gepárdokat ment. Flaskay Dániel, azaz a magyar Maugli 9 évesen már tudta, hogy állatokkal fog foglalkozni, de mivel hiperaktív gyerek volt, szülei beíratták vízilabdára – ami ugyan jól ment neki, de érezte, hogy valami hiányzik.

Aztán 12 évesen megvette első állatát, amely nem a szokásos aranyhörcsög volt, hanem konkrétan egy 3 méteres anakonda. Egy magazin apróhirdetésében látta meg az eladó óriáskígyót, és a szüleinek csak annyit mondott, hogy kimegy a kanálishoz a gyáli otthonuk közelében. Ott találkozott az eladóval, aki egy zsákban adta oda neki az anakondát. Dani izgalmában meg sem nézte az állatot, csak hazaszaladt vele, és az apjának annyit mondott, hogy fogott egy vízisiklót – de persze az apját nem tudta becsapni. Az újdonsült szerzemény ráadásul nem sokat teketóriázott, rögtön két helyen is megharapta a kisfiút, és bár az anakonda nem mérgeskígyó, Dani tudta, hogy az állat nem maradhat nála. Elvitte hát egy állatkeresekedésbe, ahol az eladó nézett nagyokat, de felajánlotta, hogy becseréli neki egy bébi tigrispitonra és egy vörösfarkú boára. Ezt követően már átgondoltabban viszonyult az állatokhoz, kígyótenyésztő vált belőle, és egyre inkább érezte, hogy ez az ő útja.

17 évesen kijutott New Yorkba, egy speciális zoológia képzésre, de mielőtt elkezdte volna a tanulmányait, meg akart tanulni rendesen angolul. Összekötötte a kellemeset a hasznossal, ezért eleinte egy állatkertben önkénteskedett, ahol magabiztos nyelvtudásra tett szert. A kint töltött évek alatt beteljesítette a saját amerikai álmát, és saját állatkereskedést nyitott a spórolt pénzén New Jersey-ben. Csupa szokatlan jószágot, például kígyókat, büdösborzot (amely állítása szerint nem is büdös, viszont jófej) és cukormókust árult, de hét év után eladta az addigra felkapott kereskedést, mivel erős honvágya lett. Amikor hazajött, eléggé depressziós lett, nem tudott magával mit kezdeni, míg végül a felsőlajosi magán ZOO-ban találta meg a boldogságot, ahol olyan szerencséje volt, hogy egy nemrég született fehér tigriskölyköt nevelhetett fel. Nem zavarta a kevés fizetség, hiszen úgy érezte, hogy végre hazatalált.

Onnan a debreceni állatkertbe ment dolgozni, kizárólag a szakmai előrelépés miatt, hogy új fajokkal, például zsiráfokkal és vízilovakkal dolgozhasson. Dani elmondása szerint az utóbbi állat ugyan évi ötezer ember halálát okozza Afrikában, de ugyanannyi idegvégződése van, mint az embernek, és az egyik idős víziló egyenesen imádta, ha a nyelvét vakarta. Flaskay Dániel fontos vezérelve, hogy olyan kapcsolatot alakítson ki a rábízott állatokkal, hogy azok ne féljenek az embertől, hiszen a stressznek sok negatív hatása van – például ezért bújnak el gyakran az állatok az állatkertekben a látogatók elől. Amikor arról kérdezem, hogy mi a titka annak, hogy „állatokkal suttogó” lett, azt feleli, hogy „én őszintén azt gondolom, hogy ez egy velem született tehetség, hogy engem ilyen jól megértenek az állatok, és közel engednek magukhoz, ezt nem lehet megtanulni könyvekből. Természetesen rengeteg türelem és kitartás kell, mire egy állatnak teljesen elnyerem a bizalmát. Hiszem, hogy ha egy állat közel áll a gondozójához, és nem csak a takarmányt dobják be neki, az neki is sokkal jobb!

A következő állomás Görögország volt, ahová az igazgató kiküldte egy konferenciára, mivel annyira bevált az ottaniaknak, hogy maradásra bírták. A tréning egyébként arról szólt, hogy hogyan lehet altatás nélküli vizsgálatra trénelni állatokat: például ha egy vadmacskának meg kell vizsgálni a lábát, akkor ahhoz ne kelljen kockázatos altatást végrehajtani rajta. Az motiválta arra, hogy Görögországban maradjon egy helyi állatkertben, hogy újabb sokféle fajt ismerhet meg alaposabban, a pingvintől a gibbonon át az orrszarvúig és az elefántig. Utóbbiról tudni kell, hogy alapból rengeteget sétálnak a természetben, ezért fogságban muszáj a körmeiket ápolni. Dani megtanította arra az elefántokat, hogy feltegyék a lábukat, és zokszó nélkül tűrjék, hogy reszelik és flexelik a lábkörmeiket. Az itt töltött 3 és fél év után azonban betört a Covid, de ez sem jelentette a pályája végét.

A magyar Maugli – már eleve hihetetlen – karrierje akkor lépett egy új szintre, amikor kapott egy levelet egy Zanzibáron működő menhelytől, hogy pont ilyen tapasztalatú embert keresnek igazgatónak. Először nem vette komolyan a felkérést, de a vadállatmentő központ kitartóan ostromolta őt, és két hónap tárgyalás után Dani végül Zanzibáron találta magát, ahol zsiráfok, elefántok és leopárdok között folytathatta kalandos életét. Teljesen más kultúrához és körülményekhez kellett szoknia ott, infrastruktúra nélkül, de megérte, mert élete legszebb pillanatait ott élhette át.

Pont akkor született ott is két fehér oroszlán, amiket ő nevelhetett fel – mivel az anyjuk elpusztult –, és teljesen egyedül nevelhette fel az ő kis „tündérét”, Zafirát is, a pumakölyköt. Mivel ez a faj is a kipusztulás szélén van, végül őt visszaengedték a vadonba, amitől Dani szabályosan lelkibeteg lett, és máig könnyekig hatódik, ha a közös fotóikat nézi.

Amikor arról kérdezik, hogy mit csinál pontosan Zanzibáron, elmondja, hogy gyakorlatilag egy edukációs túrát vezet az állatok megismerésével és megérintésével, de etikus módon, azaz nála nincsenek begyógyszerezett meg kikötözött állatok. Olyan állatokkal is foglalkozik, amelyek kizárólag Zanzibáron élnek – ilyen a vörös kolobusz majom, amelyet babaként még pelenkázik is –, és olyanokkal is, amelyeket gazdag arab sejkek „selejteznek le” hozzájuk, amikor rájönnek, hogy gepárd nem eléggé domesztikálható cicus.

Egyszer egy elefánt két méterrel odébb repítette a vízbe az agyarával, olyan ereje van, úgyhogy Dániel előszeretettel emlékezteti több százezres rajongótáborát arra, hogy ezek a csodálatos lények mindig vadállatok maradnak – és sajnos egy pár hónappal ezelőtti oroszlántámadás őt is élénken emlékeztette erre. Az történt ugyanis, hogy amikor Dani bement a fehér oroszlánokhoz, csak a nősténnyel foglalkozott, a hím pedig féltékenységből ráugrott hátulról, és belefúrta a karmait, valamint a lábát is elkapta. Ahogy gondozója nem tudott megmozdulni, és megérezte a kétméteres állat erejét, elfogta a rémület, de aztán látta az állat testbeszédén, hogy nem akarja megölni, ezért szép lassan kihátrált a ketrecből.

Az igazán abszurd történet azonban csak ezután kezdődött, mivel Dani félt, hogy elfertőződnek a sebei, a zanzibári kórház felé vette az irányt, amely egy ablak és tető nélküli, rozoga épület volt, az állítólag orvos pedig egy konyhai sütőben fertőtlenített tűvel és cérnával, érzéstelenítés nélkül varrta össze őt öt helyen. A borzalmasan fájdalmas beavatkozás végén az „orvos” adott neki 20 tablettát bármiféle instrukció nélkül, hogy vegye be, de Dani inkább a józan eszére hallgatott, és szerzett antibiotikumot. Attól a háta ugyan helyrejött, de a lába sajnos a gyógyszer ellenére elfertőződött, amitől a legjobban tartott. Ekkor jött neki az a mentő gondolat, hogy a gepárdok nyála sebgyógyításra alkalmas lehet, és bement megnyalogattatni a sebes lábát a gepárdokhoz (amely egyébként állítólag kifejezetten kellemetlen érzés, mert rendkívül érdes a nyelvük felülete). A blöff működött, a lába pedig egy héttel később valóban meg is gyógyult. Utána visszament az oroszlánokhoz, akik ugyanúgy fogadták, mint azelőtt, és az életük visszaállt a régi kerékvágásba.

Arra a kérdésre pedig, hogy ennyi extrém élmény és különféle egzotikus faj gondozása után milyen céljai vannak még, azaz mi van még a bakancslistáján, a magyar Maugli így reagált: „Ez egy olyan szakma, ahol mindig van hova fejlődni, tehát mindig azon leszek, hogy fejlesszem magam, és még többet tudjak segíteni az állatoknak. És nekem is van egy nagy álmom, amivel minden nap nyugovóra hajtom a fejem: egy saját vadállatmenhelyet létrehozni, ahol a világ egész területéről menteni fogjuk az állatokat, és ha lehetséges, vissza is fogjuk őket vadítani, hogy visszakerülhessenek a vadonba! Természetesen lesz olyan állat is, akivel ezt nem lehet majd megtenni, számukra mi leszünk az Utolsó Menedék, ahol stresszmentesen, nélkülözés nélkül élhetik le az életüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Richárd egy balesetben elveszítette a lábát, teste 70 százaléka megégett – az orvosok már lemondtak róla, ő viszont világbajnokságra készül
Egy tragikus, kis híján végzetes nap az egész életét megváltoztatta, annak ellenére, hogy a sport már korábban is az élete része volt.


Egészen hihetetlen történet Fejes Richárdé, a tizenöt éves fiúé, aki egy brutális balesetet élt túl.

Richárd motoron ütközött egy autóval, mindkét jármű kigyulladt, a benzin pedig ráfolyt a ruhájára, ami miatt teste hetven százaléka megégett. Az orvosok alig láttak esélyt a túlélésére, de valami csodával határos módon mégis felépült – idézi vissza a balesetet a Blikk.

Fejes Richárd, aki egyik lábát elvesztette és testét máig hegek borítják, mégis próbál pozitívan gondolkodni és élvezni az életét. A sportban találta meg a vigaszt, amit a tragédia után sem hagyott abba.

„A barátaimmal fürödtünk egy tóban, és hazafelé tartottam, amikor a növényzettől nem vettem észre egy táblát, és a kereszteződésben egy kilencven kilométer/órás sebességgel közlekedő autó elütött. Harminc métert repültem, a motor pedig kilencven méterre állt meg onnan” – mesélte Richárd a drámai pillanatokat.

„Felkeltem az árokban, tudtam, hogy nagy baj van, de fájdalmat nem éreztem. Még a szüleim telefonszámát is le tudtam diktálni. A tűzoltók kiérkezése után ájultam el, és csak három héttel később ébredtem fel.”

Richárd édesapja, Fejes István éppen akkor ért a helyszínre, amikor fiát ásványvizekkel oltották el. A kocsiban ülő nő, a sofőr felesége locsolta le.

Az aggódó apuka elmondta, hogy fia sarka leszakadt, a sípcsontja, a combcsontja, a keresztcsontja és a szeméremcsontja eltörött, a csuklója pedig megrepedt. Az orvosok szerint az égési sérülések az élettel összeegyeztethetetlenek voltak.

Richárdot először a kecskeméti kórházba vitték, majd négy órával később már Budapesten, a Honvédkórházban volt.

Tízórás műtét során eltávolították a megégett bőrt, amputálták a lábát, és vasakat tettek az ép végtagjába.

Nyolc hétig életveszélyben volt, összesen tizennégyszer operálták meg. Az elviselhetetlen fájdalmak miatt három hétig mesterséges kómában tartották, és csak felébredése után szembesült azzal, hogy elvesztette a lábát.

„Gyorsan elfogadtam, a lényeg az volt, hogy túléljem, nem a lábam számított” – mondta a fiatalember, aki ötévesen kezdett el küzdősportolni, és tizenhárom éves koráig versenyzett. Brazil jiu-jitsuban hat bajnoki címet, diákolimpián első helyezést ért el, és összesen hetvenkét érmet szerzett.

A tragédia óta Richárd felvette a kapcsolatot az őt elgázoló autóssal, akire egyáltalán nem haragszik. Inkább a jövőre koncentrál. Az édesapjával kezdte meg a rehabilitációt és a kemény edzéseket. Majdnem egy évet Kanadában éltek, ahol elkészítettek számára egy méregdrága, speciális protézist.

Azóta több mint negyven kilót szedett magára és kiváló parasportolóvá vált. Fekvenyomásban tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot, Grúziában négy aranyérmet szerzett, most pedig már a világbajnokságra készül.

„Több mint százötven kilót ki tudok nyomni, és minden második nap edzek. Nyilván nem kell mindenkinek versenyeznie, de engem a tréningek segítettek átlendülni a mélypontokon”

– tette hozzá.

Nemcsak magára gondol azonban, amikor edz: „Szeretnék erőt adni azoknak, akik hasonló helyzetbe kerültek” – fogalmazta meg másik célját Fejes Richárd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Tanárnak nézték az osztálytársai az ország legidősebb, 71 éves frissdiplomását
Szegedi Dezsőt 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára is.


Szegedi Dezső, az ország legidősebb egyetemistája az iskolai élményeiről számolt be az RTL-nek.

A 71 éves Szegedi arról is mesélt a tévécsatornának, hogy milyenek voltak az egyetemi évek, amit ráadásul nappali tagozaton végzett el.

Szegedit 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára.

"Első szemeszter, első óra. Mentem a folyosón végig, és fiatalok nézték, hogy ki ez az öreg és következő: jónapot tanár úr, azt hitték, hogy tanár vagyok"

- emlékezett vissza a színművész, aki azt is elmondta: volt, amikor éjszaka kettőig írt beadandót munka mellett.

Szegedi egy ma már nem létező miskolci városrészről, Gordonról írta a szakdolgozatát. Ezzel a kutatómunkával nemcsak emléket szeretetett volna állítani a miskolci roma muzsikosoknak, hanem meg szerette volna azt is mutatni a fiataloknak, hogy tanulni sohasem késő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Megvan a következő magyar űrhajós, az autóiparból emelkedik a csillagok közé Kapu Tibor
44 évvel Farkas Bertalan után megvan a következő magyar űrhajós. Nemsokára a NASA-nál fejezi be kiképzését Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula.


Megvan a végleges döntés a következő magyar űrhajósról – derül ki a külgazdasági és külügyminisztérium közleményéből. A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz, ők fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát.

A kiválasztott Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök, aki eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátor-fejlesztéssel foglalkozott.

Vele azonos kiképzést kap a 35 éves villamosmérnök, Cserényi Gyula, aki szükség esetén helyettesíti őt, máskülönben a Földről segíti majd a küldetését.

240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet. Ők mindannyian komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig. Végül közülük választották ki Kaput és Cserényit. Ők ketten hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), illetve egy szerződés alapján az Axiom Space nevű vállalat fogja biztosítani a kiképzésük utolsó fázisát.

Farkas Bertalan 44 évvel ezelőtt vált az első magyar űrhajóssá, és most küszöbön áll a következő magyar küldetés – magyarázta a bejelentés apropóján Szijjártó Péter miniszter –, a kormányzat ugyanis a tudományos és ipari fejlesztések, vívmányok tökéletesítése érdekében nemzeti kutatóűrhajós programot indított. A magyar űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik Szijjártó szerint, a tesztek pedig nagymértékben segíteni fogják a magas hozzáadott értékű, high-tech szektorok, például az egészségtudomány fejlődését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk