A Terápia és ami mögötte van – Mácsai Pál mesélt a sorozat kulisszatitkairól
Az HBO-n futó Terápia az utóbbi évek egyik legnépszerűbb sorozata Magyarországon: mind az ősszel bemutatott harmadik évad, mind a korábbi kettő kiemelkedően sikeres lett, a laikus nézők mellett ráadásul a szakmabeliek is elismerősen beszélnek róla.
Annyira, hogy van olyan pszichológusképzés, ahol egyenesen kötelezővé tették a megtekintését a hallgatók számára.
Nem csoda, hogy a pár hét múlva esedékes Pszinapszis (Budapesti Pszichológiai Napok) ízelítőjeként megszervezett beszélgetés iránt is hatalmas volt az érdeklődés: a regisztráció során kevesebb mint 1 perc alatt minden hely betelt, a helyszínen szinte mozdulni se lehetett a tömegtől.
Mácsai a tőle megszokott fanyar humorral válaszolt Kővágó Pál pszichológus kérdéseire, sőt még abból a szituációból is jól jött ki – szabadkozásával nevetésre bírva a közönséget –, hogy egy félreértés miatt bő félórás késéssel érkezett.
Napi 12 óra ugyanabban a székben ülve
Rögtön az elején kiderült, hogy bár Dargay András személyisége alapvetően a forgatókönyvírók miatt olyan, amilyen, Mácsai azért nem keveset beleadott a saját habitusából is. Annyira, hogy az első négy részt újra is kellett forgatni emiatt: egyszerűen túl soknak bizonyult az a fajta irónia és egyéb rá jellemző gesztusok, amit a kamerák előtt megengedett magának.
Aztán persze ahogy telt az idő és egyre több részt forgatott, már sikerült megtalálnia a megfelelő arányokat, A felvételek szünetében azért volt alkalma kihülyéskednie magát, így végül is jól vette az akadályt, nem savanyodott be.

Mindazonáltal a monotonitás is erősen próbára tette a tűrőképességét. Lényegében egy lefüggönyözött sötét szobában kellett beszélgetnie napi 12 órát, egy helyben ülve. Ez derékfájósként különösen érzékenyen érintette. Végül kétféle, külön erre a célra gyártatott fotellel enyhítették a helyzetét, az egyik kemény volt, a másik puhább – ezeket váltogatva sikerült kibírnia valahogy.
Az otthonosságot segítette, hogy a rendelőben Mácsai saját személyes tárgyai is helyet kaptak, a harmadik évadban még édesapjának egyik festménye is felkerült a falra, méghozzá az eredeti. Ruhái szintén legalább felerészben sajátok voltak.
Maga a forgatás egyébként nagyon feszes tempóban zajlott: minden epizódra 4 nap jutott, az első kettőn csak próbáltak, a másik kettőn pedig a pszichológus és a páciens szemszögéből rögzítették a képeket. Tehát először csak Mácsait mutatta a kamera, másnap viszont az ő háta mögött volt, így csak a partnere látszott. A kettőből vágták össze a kész részt.
Bár nem volt célja, hogy szándékosan távolságot tartson a karaktertől, azt fontosnak tartja tisztázni, hogy ez mégiscsak egy szerep volt, nem több. Hiába hallgatott korábban ő maga is pszichológiát néhány évig, csak annyira tartja magát pszichológusnak, mint amennyire mondjuk egy vívót alakító színész vívó, vagy a Derricket megformáló Horst Tappert nyomozó..
Az elején már szóba került, hogy a sorozatot maga a pszichológusszakma is annyira hitelesnek tartja, hogy több képzésben bekerült a kötelező „irodalomjegyzékbe”, valamint a tanórákon is beszélnek róla. Vicces érdekesség, hogy sok terapeuta pont emiatt nem szereti, ugyanis olyan élmény számukra, mintha túlóráznának a munkájukban.

Bár sokan Mácsai zsenialitását emelik ki ezzel kapcsolatban, szerinte ez a lehető legkevésbé az ő személyes érdeme. Neki nem kellett huzamosabban elmerülnie a szakmában, mivel minden világosan le volt írva a forgatókönyvben – a konkrét szövegen kívül az is, hogyan reagáljon a páciens által generált helyzetekre. A konkrét viselkedésmódot pedig egy-két félresikerült epizód (például az újravett első négy) után fokozatosan sajátította el.
Az igazi dicséret eszerint tehát az Izraelben bemutatott eredeti verzió forgatókönyvíróját illeti, aki valóban gyakorló pszichoterapeuta, így tudott honnan meríteni. Minden más már csak színészi gyakorlat kérdése volt.
Ezzel nyilván bőségesen rendelkezik Mácsai is, de ez nem jelenti azt – hangsúlyozta többször is a beszélgetés során –, hogy adott esetben más ne tudta volna ugyanilyen jól eljátszani Dargay András karakterét.
Persze az biztos, hogy alkatilag hasonlítanak: ő például soha nem fog nagy bunyóst alakítani, aki lövések elől menekül, máshoz viszont azok az értelmiségi karakterek nem illenek, akiket ő rendszeresen megformál. Ezzel együtt négy-öt alternatíva biztosan lett volna a hazai színészszakmában a szerepre, például ha minden igaz, Kulka János is szerepelt a jelöltek között annak idején.
A 3. évad előzetese:
De mitől szólt ekkorát?
Az aprólékosan kidolgozott alapötlet mellett a magyar változat íróin is sok múlt: rengeteget finomítottak a kiinduló sztorin, hogy minél inkább a helyi sajátosságokat tükrözze. Például a második évadban a Nagy Ervin által játszott vállalkozó, aki nálunk azt nem tudja feldolgozni, hogy öngyilkos lett az egyik általa kirúgott alkalmazott, az eredetiben vadászpilótaként egy palesztin gyermekotthont bombáz le.
A harmadik évadban pedig a Vilmányi Benett által játszott börtönszál teljesen hiányzik az eredeti verzióból. Ez egy az egyben Gigor Attila munkája, aki a teljes hitelesség kedvéért ideiglenesen maga is beköltözött egy börtönbe. Nem aludt ott, de ébresztőtől takarodóig minden napot bent töltött két héten át, hogy minél inkább kiismerje a viszonyokat.
Mácsai szerint viszont a sorozat sikerének igazi titka az, hogy három műfajt ötvöztek benne mesteri módon.
Egyrészt tulajdonképpen „kukkolunk”: egy olyan helyzetbe látunk bele, amiben igazából semmi keresnivalónk nem lenne, ezt pedig imádják a nézők.
Ugyanakkor kalandfilm is, hiszen a szereplők mindegyike krízisben van a maga módján, minimum lelkileg, de több esetben valódi életveszély leselkedik rájuk. Így aztán lehet izgulni értük, beleképzelni magunkat a helyzetükbe.

A 3. évad szereplői. Kép forrása: HBO
Mindemellett pedig krimi is, hiszen nyomozás zajlik benne. Igaz, a titok ezúttal konkrét bűnügyek helyett többnyire inkább a páciens múltjának, személyiségének egy rejtett szelete, de akkor is fokozatosan fel kell göngyölíteni.
Végső soron olyan az egész, mintha Columbo vagy Derrick kalandjait, Bruce Willis világmegváltását, valamint egy full extrás pornófilmet néznénk egybegyúrva.
Így tényleg nem csoda, hogy ekkora népszerűségre tett szert.
(Az HBO Go-n a Terápia mindhárom évada visszanézhető: KATT IDE)