A Barátok közt színésznője ápoló egy kórházban
Németh Franciska 19 évesen került a Barátok közt című sorozatba, ahol egy évig játszotta Varga Petrát. Később modell és PR-, illetve kommunikációs szakember volt. Régi álmát váltotta valóra, amikor segédápolóként kezdett dolgozni. Elvégezte a szakápolói tanfolyamot, jelenlegi munkahelye a Szent János Kórház Gyermeksebészeti és Traumatológiai osztálya.

Forrás: Németh Franciska Facebook-oldala
- Emlékeztet a munkád a Vészhelyzet egyes jeleneteire?
- Amikor odatelefonál a mentő, hogy hozza a beteget, és át kell szervezni a munkát a sürgősségin, arra a fél-háromnegyed órára, amíg az érkező beteggel foglalkozunk, akkor nem is kicsit, hanem egészen olyan, mint a Vészhelyzet.
- Erős kontraszt volt egy kórház életébe csöppenni a Barátok közt, az MTV Hungary vagy a PR-ügynökség után?
- Természetesen, hiszen amivel eddig foglalkoztam, mind a kommunikációs területhez köthető. Bár korábban is akadtak adrenalin dús pillanatok, egészen más világ, egészen másról szól, mint a kórházi munka.
A legnagyobb kontraszt eleinte az volt, hogy a korábbi, nagyrészt képernyős munkáim során egy kicsit a középpontban voltam: a napom fodrásszal, sminkessel indult.
Az ápolás viszont szolgálat, ott az ember teljesen alárendeli magát azoknak, akikért dolgozik.
Ugyanakkor sem a kommunikációs, sem az egészségügyi szakmát nem érzem nehéznek, mindkét világban otthonosan mozgok. A szolgálatot sem érzem megalázónak.

Forrás: Németh Franciska Facebook-oldala
- Kezdetben mi volt a legnehezebb a kórházban?
- Szinte semmi, ezért is csinálom. Illetve korán kelni egy kicsit nehéz, de amikor elkezdtem, annyira izgatott voltam, hogy végre itt lehetek, és végre ezzel foglalkozhatok, hogy az adrenalintól könnyű volt felébredni.
- Miért váltottál?
- Erre a kérdésre olyan jó lenne valami szép választ adni, amelyben megfogalmazom, miért választottam ezt a hivatást, de az igazság az, hogy ez a hivatás választott engem. Amikor kisgyermek voltam, négy évig laktunk Siófokon, de a család és a baráti kör Budapesten volt, ezért sokat utaztunk. A nagy számok törvénye alapján sok balesetet láttunk. Láttam, ahogyan újraélesztettek embereket, ahogyan a helyszínen sürögtek-forogtak a mentősök, láttam, hogy életmentés zajlik – ez megragadott, ámulatba ejtett. Úgy éreztem, ezzel szeretnék foglalkozni.
Később egymás után jöttek a lehetőségek az életemben, más területen, és én éltem velük. Aztán elérkeztem ahhoz a ponthoz, amikor – annak ellenére, hogy úgy gondolom, izgalmas és jó, amivel addig foglalkoztam – úgy éreztem, nekem valószínűleg nem ez van kitalálva.
Eldöntöttem, hogy az egészségügyben folytatom tovább, és ha működik, akkor nagyon jó, és ha nem működik, akkor egy életre elfelejtem. De működik.
Eleinte baleseti sebész szerettem volna lenni, ám többszöri próbálkozás után sem vettek fel az orvosi egyetemre. Utólag már látom, nincsenek véletlenek. Kórházi ápolóként kötöttem ki, ez lett az én utam.
- A családod nem próbált lebeszélni erről? Választhattál volna könnyebb, illetve könnyebbnek tűnő utat is.
- Talán tíz éves sem voltam, amikor mikor az anyukám a jogosítványát csinálta, én pedig az elsősegélykönyvét bújtam. Volt otthon kis elsősegély-dobozom is. Egyszer nyaralásunk alatt egy kisfiú leesett a lépcsőn, és az első voltam, aki odarohant, hogy miben lehet segíteni.
A családom tagjai a televíziós, újságírói, kommunikációs területen végzett feladataim során is mellettem álltak, de a pályamódosításban is végig támogattak. Tisztában vannak vele, hogy nem könnyű ez a pálya, hogy nem minden rózsaszínű, nekem is van néha rossz napom, ugyanakkor látták, hogy mennyire izgalmas számomra a gyógyítás.
- Milyen egy rossz nap? Kemény? Sok munkával jár?
- Számomra nem minden nap kemény, de amikor baj van, az nagyon nehéz. Bár ezek szörnyű dolgok, nem az nehéz, amikor folyik a vér, kinyílik a seb, vagy furán áll a kicsi karja. A sebeket ellátjuk, a töréseket helyretesszük, az orvosok meggyógyítják a gyermekeket. A munka fizikai részét, még akkor is, ha száz beteg van egy nap, ki lehet bírni. A lelki része nehezebb.
Amikor súlyos eseteket látunk el, az a körülmények és a lelki oldala miatt borzasztó kemény. Hiába fordul elő csupán kétszer egy évben tragikus helyzet, ez a pár alkalom olyan drámai pillanat, amikor az ember azon gondolkodik: „Tényleg ez kell nekem?” Az első alkalommal azon gondolkodtam, ép ésszel meg lehet-e úszni, hogy ilyen dogokat lát és él át az ember? Persze, meg lehet, ám akkor is nehéz.
- És a szülők?
- A gyerekeknél időnként meredek helyzetek adódnak: felmásznak, leesnek, felborulnak a székkel, stb. Ha megtörténik a baj, a szülők magukat hibáztatják. Pedig nem lehet az ember minden percben mellettük. Mi ilyenkor az egész családot kezeljük, és ha a szülő csak magát cincálja, az a gyerekeknek sem jó, hiszen nekik pont arra van szükségük, hogy a szüleik százhúsz százalékban ott legyen velük.
"Bemegyek, átöltözöm, lemegyek az ambulanciára, átveszem az ambulanciát, hú, nyolcvan beteg, aztán egyszer csak este hét, nyolc, kilenc óra és megyek haza.
Az átlagos nap hajtós, pörgős. Itt nincsen fix napirend, itt nem strukturálja a napot a betegek étkezése, tisztálkodása, mint a fekvőbeteg-osztályokon. Ha van tíz percem, eszem, de ha ez délben, háromkor vagy más időpontban van, az attól függ, mennyi beteg érkezik hozzánk."
- Milyen visszajelzéseket kaptok az osztályon a gyerekek szüleitől?
- Végre van az osztálynak Facebook-oldala, ahová üzeneteket, hozzászólásokat írnak, de személyesen is sokan köszönetet mondanak. Mindannyian tudjuk, hogy a magyar egészségügyről alkotott kép elég negatív. Ennek ellenére a Facebook-oldalunkon rendre 5 csillagos értékelést kapunk. Ez nagyon jó érzés az egész osztálynak, nagy büszkeség az egész csapatnak. Remélem, hogy ezek a pozitív példák fényt jelentek a magyar egészségügyi ellátásban.
Németh Franciska munkaidőn kívül megpróbál annyit aludni, amennyit csak lehet, kikapcsoljon – már amikor tud. Előfordul, hogy ha akad egy szabad estéje, amit olvasással tölthetne, a fél éve rakosgatott könyv helyett orvosi szakirodalmat olvas, nyaralásra képes anatómiakönyvet magával vinni.
Tévézésre egyáltalán nincsen ideje. De két sorozat nyomot hagyott benne. A Vészhelyzetet akkor vetítették Magyarországon, amikor Németh Franciska gyermekként elkezdett érdeklődni a gyógyítás iránt.
2015-ben fedezte fel a másik sorozatot, amely meghatározó lett az életében. Az orvosi angol nyelvvizsgára készülve keresett kórházas sorozatot, így talált rá a New York Med-re. Ez egy valódi szereplős műsor mentősökkel, orvosokkal, ápolókkal. Katie Duke, a talpraesett, vagány, szókimondó ápolónő lett a kedvence, aki profin kezeli a közösségi médiát, és saját, népszerű Instagram-oldalt működtet.

Forrás: Németh Franciska Facebook-oldala
- Akadt azért olyan ismerősöd, aki megpróbált lebeszélni arról, hogy ápolónőként dolgozz?
- Akik jól ismernek, azok közül senki. Ám amikor elkezdtem dolgozni, mindenhol megkérdezte több munkatársam is, hogy miért csinálom, amikor máshol is lehetnék. Bár lebeszélni egyikük sem próbált, nem értették, miért vagyok ott. Elmondtam nekik is, hogy egyszerűen nem tudok máshol lenni. Remélem, eltelik annyi idő, hogy ezek a kérdések kikopnak.
- Hogyan látod, a 18-25 éves korosztály mennyire tartja menőnek ezt a hivatást?
- Ha top tízes vagy húszas listát készítenénk arról, hogy mi szeretne lenni a húszas évei elején lévő generáció, igen meglepődnék, ha az ápolás közte lenne. Nem azért, mintha az ápolói szakmának nem lenne helye a tíz legvonzóbb hivatás között, hanem azért mert az erről alkotott kép valahogyan eltorzult az idők folyamán.
Remélem, egyszer a szakma a méltó helyére kerül majd. Azért volna fontos, mert nagyon kellenek a fiatalok.
Ha tehetném, járnám az iskolákat, hogy elmondjam azoknak, akik érettségire készülnek, hogy gondoljanak erre a lehetőségre is. Kevesen vagyunk. De ez nem Magyarország problémája, ez más országokban is gond. Talán azért, mert az elmúlt évtizedekben a szakma nem kapott kellő figyelmet, az ebben dolgozók nem kaptak kellő megbecsülést. Az ápolói hivatás kikerült a fókuszból, kevés a fiatal, öregedő szakma, kevés az utánpótlás, és ez világszerte probléma.
Én szerencsés vagyok, mert bár sokan panaszkodnak arra, hogy nem kapják meg a kellő megbecsülést, én nem ezt tapasztalom. Az összes munkatársam, a főnököm is megbecsüli a munkámat. Rengeteg pozitív visszajelzést kapok a betegektől, a környezetemben élőktől, de vadidegenektől is.
- Például?
- Ha koncertre megyek, és a pultnál kérek egy light kólát, néha megkérdezik, mivel foglalkozom. Amikor elmondom, hogy ápolónő vagyok, odavannak és megdicsérnek. Ez hihetetlen erőt ad.
- Tíz év múlva hol látod magad?
- Nagy terveim vannak. Hiszek az egészségügyben, az ápolói hivatásban, ezen belül szeretnék fejlődni. Vagány és menő munkának tartom. Irtózatosan jó ezt csinálni.
Azt is el szoktam mondani azoknak, akik egészségügyi pályára akarnak lépni, de például az általam választott terület nekik nem tetszik, hogy tárt karokkal fogják várni bármelyik magán egészségügyi helyen, ha beszél nyelveket. Fognak tudni pénzt is keresni, a szakma ott is szép, és a beteg mindenhol beteg.
Ez viszont az én utam, én itt szeretnék maradni.