55 felett három új diploma
János gyakorlatilag már elérte a nyugdíjas kort, de esze ágában sincs abbahagyni az aktív ténykedést. 50 felett járt már, amikor közgazdász munkája mellett újabb diploma megszerzésébe vágta a fejszéjét. Ráadásul azért, mert a munkahelyén önként jelentkezett egy új pozícióra, amellyel ugyan kevesebb pénzt kereshetett és több extra juttatásról is le kellett mondania, de annyira megtetszett neki az új feladat, a társadalmi szervezetek patronálása, hogy mindezeket lelkesen vállalta.

Nézd meg Jánossal készült videónkat:
A kollégái azt hitték, nem normális
„A munkahelyemen rájöttem, hogy körülöttem van egy csomó fiatal, akik újabb diplomáért hajtanak, képzésekre küldik őket, míg egy magamfajta 50 pluszos munkaerőt már nem nagyon kínálnak meg ilyen lehetőséggel.
– meséli János. – „Mindig érdekelt a munkahelyi együttműködések emberi oldala. Ezért is mentem el egy kétéves, másoddiplomás HR-kézpésre. Kérdezgették is a kollégáim, hogy ezt előírták-e nekem – nem. Fizeti-e a cég – nem. Kapok-e tanulmányi szabadságot – nem. Ezek után megkérdezték azt is, normális vagyok-e.”
Egy belső igényként fogalmazódott meg benne, hogy még fejleszteni szeretné magát. A képzést nagyon élvezte, ragadt rá a tananyag, sok mindent tudott hasznosítani a munkájában is.
Nem a magasabb fizetés reményében váltott
Jánosnál az önfejlesztés hozzátartozott az újratervezéshez. Bár ő azt mondja, eddig általában utólag realizálta, hogy igazából egy újratervezésről van szó az életében, többször inkább ösztönösen döntött a változás mellett. „Mindig az volt a fontos számomra, hogy jól érezzem magam a helyemen. Ezért áldozatokra is hajlandó voltam, akár anyagi áldozatokra is. Alacsonyabb pozícióba kerültem, kevesebb fizetésért, de nem bántam meg. Ehhez kellett egy jó családi háttér” – összegzi János.
Az egyik legjelentősebb váltása az volt, amikor a közgazdász munkáját hátrahagyva a cégen belül jelentkezett egy újonnan meghirdetett pozícióra: társadalmi szervezetek fejlesztésével akart foglalkozni. Remélte, hogy ha feláll az íróasztaltól, akkor kitárul a világ – és valahogy így is lett.

„Már hamarabb eldöntöttem, hogy valami mást fogok csinálni, mint ahogy tudtam volna, hogy pontosan mit. Akkor jött szembe ezt a pályázat a cégen belül. Leültem otthon a feleségemmel, és elmondtam, hogy én ezt az állást nagyon-nagyon szeretném,
Hosszú idő volt, mire eldőlt, hogy ő lett a befutó. Addigra már annyira beleélte magát abba, hogy társadalmi szervezetekkel fogok foglalkozni, hogy eldöntötte, ha netán nem kapja meg az állást, akkor is átnyergel valami hasonló irányra.
Befektetés a jövőbe
És hogy áldozatként élte-e meg, hogy az új munkakörében kevesebb pénzt keresett? Egyáltalán nem: „Sokféle befektetés létezik azon kívül, hogy fogom a pénzemet, és valami konkrét dologra fordítom. Az is egy befektetés, hogy hajlandó vagyok lemondani a többletjövedelemről, eleve el sem költöm azt a plusz pénzt. És az is, hogy képzésre, önfejlesztésre áldozok időt és pénzt, mert tudom, hogy ez hosszútávon megtérül.”

Ha már csak a biztos anyagi háttér hiányzik az újratervezéshez...
Az Újratervezés sorozat inspiráló történeteit látva sokan érezhetik úgy, hogy bár megtehetnék ők is ezt a nagy lépést, de ahhoz, hogy merjenek valami újba fogni, hiányzik még valami: az anyagi háttér.
Mit mond a szakértő?
„Mindannyian rendelkezünk olyan tervekkel, amelyeket hosszú évek óta dédelgetünk, azonban valamilyen okból eddig még nem jutottunk el a megvalósításukig. Van, hogy a saját kételyeink szabnak gátat a jó ötleteknek. Pedig, ahogy az itt szereplő történet is mutatja, egy jókor meghozott döntés teljesen új perspektívákat nyújthat az életünkben, és az önmegvalósítás kezdetét jelentheti. Természetesen minden ilyen jellegű váltás az elején lemondásokkal és anyagi befektetéssel járhat, így érdemes előre felmérni a lehetőségeinket. Ügyeljünk arra, hogy mindig megalapozott döntést hozzunk, és ne feledkezzünk meg a karrierváltással kapcsolatos pénzügyekről sem. A képzésekre, tanfolyamokra szükséges forrás megteremtése akár hónapokat, éveket is felölelhet, ebben az esetben nyújthat segítséget a személyi kölcsön*, amelyet ma már néhány órán belül akár az otthonunkból, online is igényelhetünk. A felmerülő kérdések megválaszolásában pedig az ügyintézőink készségesen segítenek” – javasolja Györkei Krisztián, az OTP Bank fogyasztási hitelek termékfejlesztési vezetője.
*A THM mértéke online kedvezmény nélkül: 8,4%-24,1%
A személyi kölcsön THM mértékére vonatkozó akció 2019. június 3-tól visszavonásig, de legkésőbb 2019. augusztus 4-ig érvényes.
További részletek: www.otpbank.hu/szemelyikolcson
Például úgy, hogy az ember felismeri, milyen jól döntött, amikor egy új útra lépett: „Az első nagy élményem az volt, hogy amikor szembetaláltam magam a több ezer civil szervezettel, rengeteg problémával találkoztam, és rá kellett jönnöm, milyen hálás lehetek, hogy nekem ilyen gondjaim nincsenek. Azt is megtapasztaltam, hogy milyen fantasztikus, hogy ezek a szervezetek azért a nagyon nehéz élethelyzetekre is megoldást tudnak adni.”
János úgy gondolja, hogy hiába jár sok utazgatással, egész napos programokkal a társadalmi szervezetekkel való foglalkozás, számára nem kérdés, hogy honnan van erre energiája – őt nagyon feltölti ez a tevékenység, hogy olyanokkal foglalkozhat, olyanokat támogathat a háttérből, akik maguk is rengeteg emberen segítenek.

Mentoráltjai közé tartozik például a friss diplomás Luca, akik „Kikapcs” nevű szervezetével a speciális nevelési igényű gyermekekkel rendelkező családok nyaralását igyekszik megszervezni, támogatni. János a korábban megszerzett tapasztalataival, kapcsolatrendszerével tudja segíteni Luca munkáját.
De ugyanígy mentora az AdniJóga csapatának is, akik összekapcsolták a jógázást és a jótékonykodást: irodákban, kávézókban tartanak reggeli órákban, mint nyitás előtt jógafoglalkozást, a résztvevők díjába belekalkulálva már egy jó ügy támogatását is, hogy a jóga eljuthasson traumát megélt emberekhez.
65 felett is új diplomával, tele tervekkel
Jánost a HR-es diploma után már csak viccből is kérdezték tőle az ismerősök, hogy mi lesz a következő. Akkor még nem tudott rögtön válaszolni, de idővel talált magának újabb szakterületet: jelentkezett egy európai pénzügyi tanácsadó képzésre. Alig tette le ott a záróvizsgáját, mintegy mellékesen megkérdezték, nincs-e kedve beszállni egy éppen induló coach-képzésbe. Miért ne? – gondolta János, aki időközben már diplomás coach-nak is mondhatja magát.

János máris új célt talált a frissen megszerzett tudás hasznosítására: szeretne az 50 felettieknek abban segíteni, hogy megtalálják, mivel foglalkoznak idősebb korukban.
Minden esetre saját életpályája, újratervezései nagyszerű mintát adnak máris kortársainak.